امروز : پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 24
۰۷:۱۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 81095
تاریخ انتشار: ۸ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۱۵:۴۴
تعداد بازدید: 70
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، احمد مهدوی دبیر انجمن کارفرمایان پتروشیمی در یک نشست خبری با اشاره به اینکه ...

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، احمد مهدوی دبیر انجمن کارفرمایان پتروشیمی در یک نشست خبری با اشاره به اینکه برداشتن تحریم‌های پتروشیمی به عنوان یک پکیج کامل باید دیده شود، گفت: بحث‌های تکنولوژی، کاتالیست، حمل و نقل و انتقالات کلی و مالی باید در این بسته اعمال شود.

وی ادامه داد: ‌البته روزنه‌هایی دیده شده و بانکهای خارجی در حال همکاری هستند اما نواقصی وجود دارد که باید برطرف شود.

احمدی با اشاره به چشم‌انداز صنعت پتروشیمی در سال 93 گفت: ما از مزیت خوراک برخورداریم و مصمم هستیم صنعت پتروشیمی گسترش پیدا کند تا از این راه بتوانیم درآمد سرانه کشور را افزایش دهیم.

دبیر انجمن کارفرمایان پتروشیمی ادامه داد: در سال 92 بالغ بر 10 میلیارد و 723 میلیون دلار صادرات انواع محصولات پتروشیمی داشتیم که البته در سال گذشته مقداری با کمبود خوراک در زمستان نیز مواجه شدیم.

وی ادامه داد: اگر گاز پتروشیمی‌ها به سمت خانوارها نمی‌رفت، می‌توانستیم یک میلیارد ریال صادرات دیگر داشته باشیم که متاسفانه این مورد از دست رفت.

مهدوی با اشاره به تولیدات پتروشیمی در سال 92، گفت: حدود 41 میلیون تن تولیدات محصولات پتروشیمی بود، اما ظرفیت تولید 56 میلیون تن است که عدم استفاده از این ظرفیت به تحریم، اشکالات فنی و خوراک مربوط می‌شد.

وی ادامه داد: اگر مشکلات برطرف شود، حداقل می‌توانیم تا 90 درصد ظرفیت به تولیدات خود اضافه کنیم که حدود 10 میلیون تن می‌توان به این تولیدات افزود.

دبیر انجمن کارفرمایان پتروشیمی با اشاره به اینکه ما ابتدا نیاز بازار داخلی را تأمین می‌کنیم بعد اقدام به صادرات محصولات خود می‌کنیم، گفت: انتظار داریم برای سال جاری 14 میلیارد دلار صادرات محصولات پتروشیمی داشته باشیم که پس از برداشتن تحریم‌های پتروشیمی بازار اروپا و آمریکا نیز به دیگر بازارهای ما اضافه خواهد شد.

وی گفت: اگرچه تاکنون مشکلی در صادرات نداشتیم، اما می‌توانیم روی بازار اروپا و آمریکا نیز حساب باز کنیم.

مهدوی با اشاره به سیاست‌های اقتصاد مقاومتی گفت:‌در بند 13 و 15 این سیاست‌ها که از سوی مقام معظم رهبری ابلاغ شده است، به صادرات محصولات پتروشیمی اشاره شده به طوری که انجمن کارفرمایان پتروشیمی به همراه شرکت ملی صنایع پتروشیمی، تدابیر ویژه‌ای را دارد.

وی گفت: یکی از مواردی که باید در راستای اقتصاد مقاومتی مدنظر قرار دهیم، تعیین فرمول طولانی مدت برای خوراک واحدهای پتروشیمی است، به طوری که این فرمول می‌تواند در یک بازه 10 تا 20 سال مشخص شود که در زمینه ورود سرمایه‌گذاران خارجی به صنعت پتروشیمی و تکمیل صنایع پائین دستی کمک زیادی کند.

دبیر انجمن کارفرمایان پتروشیمی ادامه داد: در سنوات گذشته خوراک یکی از بحث‌برانگیزترین مسائل پتروشیمی‌ها بود اما هم‌اکنون دولت و مجلس به دنبال تبیین دستورالعملی برای نرخ خوراک در سال‌های آتی هستند که قطعا یک فرمول مشخص در این زمینه تعیین خواهد شد.

مهدوی ادامه داد: با برداشتن تحریم‌های پتروشیمی این امید می‌رود که ماهانه یک میلیارد و 200 میلیون دلار ارز حاصل از فروش محصولات پتروشیمی به بازار عرضه شود که این مورد می‌تواند موجب کاهش نرخ ارز در بازار شود.

دبیر انجمن کارفرمایان پتروشیمی در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس، مبنی بر عرضه ارز محصولات پتروشیمی در سال گذشته گفت: بخشی از درآمد دلاری پتروشیمی‌ها برای تسویه‌حساب فاینانس و خرید کاتالیست و قطعات موردنیاز مصرف شد، اما بیش از 50 درصد از درآمد دلاری سال گذشته به بازار عرضه شد.

وی ادامه داد: این ارز در صرافی‌های مجاز که بانک مرکزی اعلام کرد، به صورت آزاد عرضه شد.

مهدوی با اشاره به فرمول تعیین نرخ خوراک و سوخت گاز واحدهای پتروشیمی، ادامه داد: ما نیز بر آنچه که شرکت ملی گاز ابلاغ کرده است، ایراد داریم، به طوری که اگر قرار است، نرخ سوخت گاز 100 تومان برای صنایع تعیین شود، این انتظار وجود دارد که این نرخ به طور مشخص برای صنعت پتروشیمی نیز اعمال شود.

وی گفت: نرخ خوراک نیز بر اساس مصوبه مجلس باید 13 سنت باشد که ما نیز حاضریم این 13 سنت را طبق قانون پرداخت کنیم.

مهدوی گفت: تفکیک این دو مورد هم به نفع دولت و هم به نفع صنعت پتروشیمی است.

دبیر انجمن کارفرمایان پتروشیمی با اشاره به تعیین نرخ جدید خوراک،‌گفت:‌ محصولات ما عمدتا صادر می‌شود و مشکلی در مورد قیمت‌های جدید نداریم، اما بخشی از محصولات که در داخل به فروش می‌رسد، باید مشخص شود که این 13 سنت بر اساس چه نرخی تعیین خواهد شد و اگر نرخ 2650 تومان مدنظر است، قیمت فروش محصولات پتروشیمی در داخل کشور نیز تغییر خواهد کرد.

وی در پایان تصریح کرد: هم‌اکنون مشکلی برای صادرات محصولات پتروشیمی نداریم، ممنوعیت صادرات به طور کلی برداشته شده به شرط آنکه اول نیاز بازار داخل تأمین شود.
انتهای پیام/م
 
برچسب ها:
آخرین اخبار