امروز : چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 20
۱۰:۵۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 81101
تاریخ انتشار: ۸ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۱۷:۳۲
تعداد بازدید: 46
 به گزارش خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان امروز (دوشنبه) در نشست خبری ...

 به گزارش خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان امروز (دوشنبه) در نشست خبری مشترک با ساموئل سانتوس لوپز وزیر خارجه نیکاراگوئه با بیان اینکه دولت‌های مترقی در قاره آمریکا براساس خواست و اراده مردم شکل گرفته و در حال گسترش هستند، بیان کرد: دولت تدبیر و امید با جدیت و قدرت و با اراده سیاسی در حال گسترش و تقویت روابط خود با نیکاراگوئه و «دانیل اورتگا» رئیس جمهوری این کشور است.

وزیر امور خارجه کشورمان با بیان اینکه انقلاب اسلامی ایران و انقلاب نیکاراگوئه در یک سال زمینه تحولات مهمی را در عرصه بین‌الملل فراهم کرده‌اند، خاطرنشان کرد: خوشحالیم که دولت‌های مترقی در قاره آمریکا براساس خواست مردم و اراده آنان همواره در حال گسترش بوده‌اند.

ظریف با اشاره به اینکه در ایران هم دولت جمهوری اسلامی برخواسته از اراده مردم است، گفت: رابطه بسیار خوبی با نیکاراگوئه و دیگر کشورهای آمریکای لاتین برقرار کرده‌ایم و این رابطه در دولت تدبیر و امید با جدیت، قدرت و اراده سیاسی گسترش و تقویت خواهد شد.

وزیر امور خارجه خاطرنشان کرد: گفت‌وگوهای خوبی با وزیر امور خارجه نیکاراگوئه در زمینه گسترش روابط داشته‌ایم و ما با هم دارای اشتراک نظر گسترده‌ای در سطح جهانی هستیم.

وی افزود: دو کشور در فراز و نشیب‌های 30 سال گذشته همواره در کنار هم ایستاده‌اند و ما از حمایت‌های دولت نیکاراگوئه در صحنه بین‌المللی سپاسگزاریم.

ظریف افزود: نیکاراگوئه نشان داده که دیدگاه‌های مشترک سیاسی ما را درک کرده که همین امر منجر به نزدیکی دولت و ملت ایران و نیکاراگوئه شده است.

وزیر امور خارجه کشورمان در ادامه با بیان اینکه در حوزه همکاری‌های اقتصادی زمینه‌های خوبی برای همکاری‌های بیشتر دو دولت وجود دارد، افزود: نتایج توسعه‌ای بسیار امیدوار کننده‌ای در چند سال گذشته در نیکاراگوئه ایجاد شده است و این امر از زمان روی کار آمدن دولت دانیل اورتگا با عنوان دولت وحدت ملی و همراهی ملی بوده که این توفیقات گسترده در دولت ایشان انجام شده است.

وی با بیان اینکه از بخش خصوصی ایران دعوت می‌کنیم تا امکانات گسترده فعالیت در حوزه‌های مختلف اقتصادی نیکاراگوئه را مدنظر قرار دهند، گفت: روابط گسترده سیاسی با پیوندهای اقتصادی تقویت خواهد شد و زمینه‌های همکاری دو کشور گسترش پیدا خواهد کرد.

وی در پایان به همتای نیکاراگوئه‌ای خود گفت: به خانه دوم خود در ایران خوش آمدید.

* حمایت وزیر خارجه نیکاراگوئه از برنامه هسته‌ای صلح‌آمیز ایران

به گزارش فارس، وزیر امور خارجه نیکاراگوئه نیز در این نشست با بیان اینکه برای ما حضور در ایران حضور در خانه دوممان است، از مهمان‌نوازی ایرانیان که همواره زبانزد بوده است، تشکر کرد و گفت: از حضور در ایران خوشحال هستم.

وی با بیان اینکه در پی مذاکرات خود با وزیر خارجه ایران به پیشرفت‌های چشمگیر بعد از روی کار آمدن دانیل اورتگا و توسعه و پیشرفت در زمینه سیاسی و اجتماعی اشاره کرده‌ام، خاطرنشان کرد: این پیشرفت‌ها با رهبری دانیل اورتگا در نیکاراگوئه صورت گرفت.

وزیر امور خارجه نیکاراگوئه با بیان اینکه در طی این چند سال 400 درصد رشد داشته‌ایم، افزود: این پیشرفت و بهبود در بحث آموزش و پرورش و بهداشت قابل چشمگیر است.

وی افزود: در مذاکرات با ظریف اشاره‌ای به سرمایه‌گذاری خارجی در نیکاراگوئه داشتم که روز به روز در حال افزایش است و این امر تنها به خاطر فضای مطلوب امنیت در نیکاراگوئه است که به اذعان سازمان‌های منطقه‌ای و بین‌المللی نیکاراگوئه یکی از مطمئن‌ترین کشورها در زمینه امنیت سرمایه‌گذاری در منطقه است.

وی با بیان اینکه بخش‌های خصوصی و سندیکاها در نیکاراگوئه با آمادگی بالا در حال تلاش و کار هستند، گفت: با کمک این بخش‌ها توسعه و پیشرفت در نیکاراگوئه در چند سال اخیر فراهم شده و دلیل اصلی آن امنیت برای سرمایه‌گذارها بود که این دولت این امر را فراهم کرده است.

وزیر امور خارجه نیکاراگوئه افزود: بهبود فضای بهداشت و آموزش و امور زیربنایی در نیکاراگوئه چشمگیر بوده و شاهد این مدعا پیشرفت‌هایی است که در زمینه تولید انرژی در نیکاراگوئه صورت گرفته است.

وی افزود: با نگاهی به سال 2007 متوجه می‌شویم که پیشرفت‌ها در زمینه انرژی نسبت به آن سال روز به روز بوده و به دنیا نشان داده‌ایم که توانسته‌ایم 52 درصد از انرژی تولیدی خود را از انرژی پاک تامین کنیم.

لوپز خاطرنشان کرد: ما منابع طبیعی فراوانی مانند انرژی بادی، گرمایشی، خورشیدی و برق آبی در نیکاراگوئه داریم.

وزیر امور خارجه نیکاراگوئه در ادامه با بیان اینکه این رشد و توسعه و پیشرفت در نیکاراگوئه به نفع مردم بوده است، گفت: با همتای عزیز ایرانی در زمینه‌هایی مانند پیشرفت‌های ایران در مذاکرات هسته‌ای در 1+5 صحبت‌هایی داشتیم.

وی افزود: ایران در مواضع به حق خود برای تعیین سرنوشتش و در زمینه انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای کوتاه نیامده است.

وزیر خارجه نیکاراگوئه در پایان افزود: ما همیشه در سازمان ملل یکی از محورهای اصلی سخنان خود را در دفاع و حمایت از برنامه انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای ایران قرار داده‌ایم، چرا که ایران هیچگاه در این زمینه خطایی مرتکب نشده و ما همیشه پشتیبان و حامی تحقق این حق بوده و در خدمت ایرانیان هستیم و امروز هم مذاکراتی بین دو کشور دوست و برادر در زمینه گسترش روابط صورت گرفت.
انتهای پیام/ی
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها