امروز : دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 25
۱۵:۱۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 81103
تاریخ انتشار: ۸ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۱۷:۳۲
تعداد بازدید: 36
به گزارش خبرنگار حوزه احزاب خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، محمدرضا عارف رئیس بنیاد امید ایرانیان ظهر امروز در مراسم روز معلم که در ...

به گزارش خبرنگار حوزه احزاب خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، محمدرضا عارف رئیس بنیاد امید ایرانیان ظهر امروز در مراسم روز معلم که در دانشکده مهندسی برق دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی برگزار شد ضمن تبریک فرا رسیدن روز معلم اظهار داشت: در آستانه 12 اردیبهشت و روز شهادت استاد مطهری قرار داریم و لازم است ضمن تسلیت به مناسبت شهادت این استاد گرانقدر روز معلم را به همه معلمان ایران اسلامی که در تربیت فرزندان این مرز و بوم تلاش می‌کنند تبریک بگویم.

وی افزود: همچنین لازم است فرا رسیدن روز کارگر و ولادت حضرت امام باقرالعلوم(ع) را تبریک بگویم.

عارف با بیان اینکه سند چشم‌انداز میثاق ملی ما است بیان کرد: توجه به سند چشم‌انداز قبل از آنکه متوجه دستگاه اجرایی باشد همکاری دانشگاهیان را طلب می‌کند زیرا دانشگاه اتاق فکر نظام است و به همین دلیل همواره دانشگاه مورد توجه رهبری انقلاب بوده است و باید در افق 1404 رتبه اول را در منطقه داشته باشیم.

وی افزود: نرخ باسوادی در کشور پیشرفت چشمگیری داشته است و علت آن هم تلاش معلمان بوده است. زمانی 19 میلیون دانش‌آموز وجود داشت اما معلمان به خوبی آنها را تربیت کردند و امیدواریم در آینده نزدیک جشن ریشه‌کنی بی‌سوادی را در همه استان‌های کشور داشته باشیم.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ویژگی بارز معلمین را همراهی انقلاب اسلامی دانست و تصریح کرد: معلمین در همه صحنه‌ها همراه هستند و همچنین با توقع بسیار کمی که دارند مشکلات را بیان نمی‌کنند و اگر ما امروز دستاوردی در علم داریم مدیون معلمین هستیم.

عارف با اشاره به اینکه در اوایل دهه 80 به این نتیجه رسیدیم که باید تغییر و تحول اساسی در آموزش عالی کشور ایجاد بشود گفت: در آن زمان دو طرح راهبردی فلسفه تعلیم و تربیت در اسلام و تحول بنیادی در آموزش و پرورش مورد توجه قرار گرفت و این دو سند باید به اجرا برسد.

وی ادامه داد: اگر معلمین می‌خواهند آنها را اجرا کنند نه‌تنها نباید دغدغه معیشتی داشته باشند بلکه باید مسائل و مشکلاتی را که با آن روبه‌رو هستند را حل کنیم.

رئیس بنیاد امید ایرانیان با تاکید بر اینکه اساتید سهم بالایی در پیشرفت و اعتلای کشور بعد از انقلاب اسلامی داشته‌اند گفت: اساتید حتی در اداره کشور نقش مهمی داشته‌اند و مهمترین فعالیت آنها تربیت نیروی انسانی مورد نیاز کشور بوده است که خوشبختانه هم‌اکنون از کشوری که روزی به نیروهای کارشناسی خارجی وابسته بودیم به وضعیت خودکفایی رسیده‌ایم و می‌توانیم مدعی صادرات نیروی کارشناسی باشیم.

وی ادامه داد: در حال حاضر نسبت استاد به دانشجو نگران‌کننده است و به ازای هر 63 دانشجو یک استاد داریم و اگر می‌خواهیم جایگاه اول را از نظر علمی در منطقه داشته باشیم باید علمی را دنبال کنیم که مردم اثر آن را در زندگی حس کنند زیرا اگر تولید علم به تولید ثروت منتهی نشود فایده‌ای ندارد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه در دنیا نسبت استاد به دانشجو یک به بیست است تصریح کرد: شاخصی که مدنظر است وجود ندارد و باید همه امکانات را برای آرامش استاد فراهم کرد.

عارف افزود: هم‌اکنون 68 هزار عضو هیات علمی وجود دارد و قطعا باید هرم علمی اصلاح شود.

وی با انتقاد از توسعه کمی آموزش در دهه‌های گذشته اذعان داشت: چرا یک استاد باید بیش از 5 سال در مرتبه استادیاری متوقف شود؟ در نگاه کمی باید جای خود را به نگاه کیفی بدهد زیرا این وضعیت نگران‌کننده بوده و ما را به افق چشم‌انداز نخواهد رساند.

نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری یازدهم با تاکید بر اینکه در صورت رسیدن به اهداف سند چشم‌انداز در اقتصاد اول خواهیم شد گفت: اگر به این مسائل توجه شود دیگر دغدغه نرخ بیکاری را نخواهیم داشت اما اگر این وضعیت ادامه پیدا کند در افق 1404 مشکل جدی خواهیم داشت. تورم دغدغه اصلی ما است و علت نامگذاری سال 93 به نام «سال اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی» این است که رهبر انقلاب نسبت به مشکلات اقتصادی دغدغه جدی دارند.

رئیس بنیاد امید ایرانیان ادامه داد: متاسفانه عده‌ای منتظر هستند دولت اشتباهی کند و به اینطور القا کند که بین مردم و مسئولین فاصله وجود دارد.

عارف با بیان اینکه باید بپذیریم دانشگاه اتاق فکر نظام است اظهار داشت: عزم ملی تنها این نیست که دولت مسئول باشد بلکه اساتید و دانشگاهیان نیز باید با نقد عملکردها، نقد برنامه‌های دولت به مسئولین کمک کنند.

وی افزود: متاسفانه به خاطر حاکم شدن یک نگاه خاص مسئولیت را کنار گذاشتیم و باید با مسئولیت‌پذیری مردم را نسبت به مشکلات و موانع آگاه کنیم.

این نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری یازدهم با طرح این موضوع که اگر دانشگاهیان وظیفه خود را انجام می‌دادند درصد بیشتری از مردم از گرفتن یارانه انصراف می‌دادند گفت: اگر دانشگاهیان وظیفه خود را انجام می‌دادند درصد انصراف از یارانه‌ها بیشتر می‌شد و دولت می‌توانست با استفاده از منابع آزاد شده بخشی از مشکلات را حل کند اما وقتی عدد انصرافی‌ها تک‌رقمی است دیگر چه توقعی می‌توان از دوشت داشت.

وی در ادامه با اشاره به اینکه مسئولین موظف هستند تا شرایط را برای فعالیت فراهم کنند اضافه کرد: باید برخی دست از مانع‌تراشی و نگاه قیم‌مابانه بردارد و فضا برای همه اساتید و نقش‌آفرینی آنان فراهم شود.

عارف خاطرنشان کرد: باید از برخوردهای غیرمنطقی و چماق‌های بالای سر پرهیز کرد. زمانی که در نظام الهی قرار داریم بازنشستگی علمی یک استاد چه مفهومی می‌تواند داشته باشد. باید از همه توان اساتید استفاده کرد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: اگر یک استاد مشقت و رنج سفر را به جان می‌خرد و می‌خواهد به کنفرانس علمی برود به جای اینکه از طریق بروکراسی‌های پیچیده اداری برای او مانع ایجاد کنیم باید این اساتید را تشویق کنیم.

وی در پایان با تاکید بر اینکه باید از بعضی خطاهای دانشجویان چشم‌پوشی کرد مدعی شد: دانشجو اگر خطا کرد باید اصلاح شود نه اینکه به کمیته انضباطی معرفی شود، دانشجو باید در دانشگاه خودش خطا کند نه اینکه در جامعه خطا کند.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها