امروز : دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 20
۰۳:۴۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 81150
تاریخ انتشار: ۹ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 23
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از قزوین، حجت‌الاسلام علی سعیدی صبح امروز با حضور در صبحگاه عمومی سپاه استان قزوین در تیپ 82 ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از قزوین، حجت‌الاسلام علی سعیدی صبح امروز با حضور در صبحگاه عمومی سپاه استان قزوین در تیپ 82 قزوین و همایش روحانیون استان؛ ضمن گرامیداشت هفته عقیدتی سیاسی در سپاه و بسیج اظهار کرد: فلسفه این نامگذاری در این است که مبنا و جهت‌گیری حوزه نمایندگی تفکرات و اندیشه‌های ناب استاد مرتضی مطهری است و پیروی از این مدل و متد فکری و اعتقادی سپاه را در راستای پیشبرد اهداف اعتقادی و سیاسی کمک می‌کند.

وی با اشاره به شاخصه‌های اخلاقی شهید مطهری(ره) افزود: مهمترین شاخصه شهید مطهری زمان‌شناسی است و زمان‌شناسی برای یک عالم؛ حیاتی‌ترین مسئله است زیرا عالمان دیده‌بان جامعه‌اند و خصیصه یک دیده‌بان زمان‌شناسی درست است.

نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به تشریح ویژگی‌های دیگر شهید مطهری پرداخت و گفت: جریان‌شناسی و شناخت جریان‌های انحرافی و روش‌های برخورد مناسب با آن و همچنین خط‌شناسی و آسیب‌شناسی دینی از دیگر ویژگی‌های بارز این استاد شهید بود.

سعیدی تصریح کرد: از الزامات آسیب‌شناسی دینی؛ شجاعت است و عاملان باید هم بتوانند آسیب‌ها را به خوبی بشناسند و هم با شجاعت در حل آن مجاهدت به خرج دهند.

ترفند دشمن در عصر حاضر استفاده از ابزارهای مدرن ایدئولوژیکی است

وی ترفند دشمن را در عصر حاضر استفاده از ابزارهای مدرن ایدئولوژیکی و اعتقادی دانست و گفت: عالمانی چون شهید مطهری همواره با موقعیت‌شناسی و زمان‌شناسی درست توانستند راه‌ها و روش‌های نفوذ دشمن را در جریان‌های مخوف التقاطی بشناسند و با روش درست در برابر این تفکرات غلط ایستادگی کنند و این نوع مبارزه الگوی خوبی برای عالمان امروز است تا با همین شجاعت و زمان‌شناسی در برابر تفکرات مسموم غرب بایستند.

نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ادامه داد: اسلام ناب در طول تاریخ از صدر اسلام تاکنون همواره با آسیب‌های بزرگی همراه بوده است و انقلاب اسلامی نیز از بدو پیروزی تا به امروز با چالش‌های بزرگی روبه‌رو بوده است که ریشه در اعتقادات و ارائه تعاریف گوناگون نسبت به مبانی انقلاب دارد.

سعیدی افزود: دشمنان داخلی و خارجی نیز با تکیه بر همین نوع متفاوت تعریف از انقلاب اسلامی به دشمنی با ما آمدند و البته کسانی مثل شهید مطهری و امام (ره) و بزرگان دیگر در راستای ارائه یک تعریف مشخص که بر گرفته از اسلام ناب و مبانی اصیل اسلام محمدی (ص) است، تلاش‌های زیادی کرده و موفق بوده‌اند.

بزرگترین چالش‌های سیاسی انقلاب

وی خاطرنشان کرد: نهضت آزادی، جریان منافقین، شخص بنی صدر و حتی  ده‌ها جریان‌سیاسی و التقاطی دیگر که کمر به حذف انقلاب اسلامی بسته بودند از جمله بزرگترین چالش‌های سیاسی بودند که انقلاب را تهدید می‌کردند اما امام با درایت و تدبیر عالمانه خویش هر بار با این جریان‌های مخوف و خطرناک برخورد کردند و اگر جدیت امام نبود شاید این انقلاب سرنوشتی جز این داشت.

نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: جریان‌شناسی دقیق این جریان‌های سیاسی به خوبی نشان می‌دهد که تماماً برگرفته از یک ایدئولوژی اعتقادی غلط و التقاطی نشأت می‌گیرد که شناخت این جریان‌التقاطی توسط کسانی مثل شهید مطهری صورت گرفت و انقلاب اسلامی را از آسیب نجات داد.

سعیدی بیان کرد: برداشت متفاوت از حکومت دینی با تأکید بر خداوند و انسان دو برداشتی است که همواره مبنای حرکت جریان‌های سیاسی و اعتقادی بوده است و متفکران غربی در طول عمر انقلاب اسلامی حکومت دینی را با حاکمیت انسان تعریف می‌کنند در حالی که اسلام ناب این حق حاکمیت را از آن خداوند می‌داند.

وی در تعریف مردم‌سالاری دینی و مردم‌سالاری سکولار نیز گفت: مبنای تعریف نخست انسان است و این همان نقطه انحراف ایدئولوژیکی در تعریف حکومت دینی است در حالی که مردم سالاری دینی حکومت را از آن خدا می‌داند و مردم سالاری دینی را نیز به عنوان مؤلفه‌ای برای کسب قدرت اجتماعی مهم بر می‌شمارد.

شاخصه‌های مردم سالاری سکولار

نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ترویج روحیه اشرافی‌گری، تجمل‌گرایی، اعتقاد به اقتصاد آزاد یا سرمایه‌داری، بی‌توجهی به عدالت اجتماعی، رها کردن فضای فرهنگی جامعه، عمل‌گرایی فایده محور به جای تکلیف‌گرایی، پذیرش قواعد بین‌المللی و حرکت در چارچوب قواعد بین‌المللی، تعامل و سازش با جبهه سلطه به هر قیمتی را از جمله شاخصه‌های مردم سالاری سکولار دانست و به توضیح هر یک از این مؤلفه‌ها پرداخت.

سعیدی به تشریح اصول حکم بر مردم سالاری دینی پرداخت و تاکید کرد: تداوم ولایت مطلقه فقیه در امتداد ولایت معصومین (ع)، اختیارات ولی فقیه به مثابه اختیارات پیامبر و ائمه معصومین(ع)، تبعیت از ولی فقیه به مثابه تبعیت از پیامبر و ائمه معصومین (ع) از اصول مردم سالاری دینی و حاکمیت دینی است.

تعریف و تمایز مردم‌سالاری دینی یا دین مردم‌سالار

وی در تعریف و تمایز مردم‌سالاری دینی یا دین مردم‌سالار نیز مطرح کرد: در مردم سالاری دینی انسان برای اعتلای دین خدا فدا می‌شود و حرکت آنان در راستای حقانیت دین اسلام ناب صورت می‌شود اما در دین مردم‌سالار؛ دین و ارزش‌های دینی فدای مردم می‌شوند و این نقطه انحراف تلقی نادرست از این دو برداشت است.

نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی  بصیرت و هوشیاری عالمان دین در شناخت درست جریان‌های سیاسی و فرهنگی را مهم‌ترین اصل برای حفظ نظام و انقلاب اسلامی دانست و بیان کرد: حفظ اسلام بدون مطالعه دقیق جریان‌های عمل‌کننده ناممکن است و البته باید مراقب بود تا آرمان‌گرایی با تاکتیک جابه‌جا نشود که در این صورت قدرت تشخیص صحنه حق از باطل سخت و دشوار می‌شود.

جهاد فکری در عصر حاضر مهم‌تر از جهاد دوران دفاع مقدس است

سعیدی بعد از این مراسم در جمع روحانیون، طلاب بسیجی، ائمه جمعه و جماعات استان نیز حضور یافت و با تشریح ابعاد وجودی شهید مطهری به تبیین نقش روحانیت در ترویج اندیشه‌های این استاد بزرگ اشاره کرد و خواستار تفکر و تعمق بیشتر روحانیت در آثار این شهید شد.

وی جهاد فکری در عصر حاضر را مهم‌تر از جهاد دوران دفاع مقدس دانست و عنوان کرد: آنچه که ارزش‌های نظام و انقلاب اسلامی را ماندگار می‌کند پرداختن به مبانی فکری و اعتقادی عمیق این انقلاب است که روحانیت در این راستا نقش مهم دارند.

انتهای پیام/2667/ل40/پو3002
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها