امروز : شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 23
۰۲:۰۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 81166
تاریخ انتشار: ۹ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 17
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از مشهد به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی آستان قدس رضوی، احمد توکلی در چهارمین نشست گروه اقتصاد ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از مشهد به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی آستان قدس رضوی، احمد توکلی در چهارمین نشست گروه اقتصاد اسلامی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی که با موضوع سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی از نظریه تا عمل برگزار شد، گفت: اقتصاد مقاومتی به معنای حفظ روند رو به رشد اقتصاد به همراه کاهش اثرپذیری است که تکیه بر مردم، مقاوم بودن اقتصاد، دانش‌بنیان بودن، کاهش وابستگی به نفت و تبیین دانشگاهی و آکادمیک اقتصاد مقاومتی از جمله ارکان مربوط به اصلاح نظام اقتصادی کشور در بلند مدت است.

وی افزود: حمایت از تولید ملی، مدیریت منابع ارزی، مدیریت مصرف، استفاده حداکثری از زمان و منابع و امکانات و حرکت براساس برنامه‌ها از جمله برنامه‌های اجرایی کشور در کوتاه مدت برای رسیدن به این هدف است.

وی با اشاره به اینکه در اقتصاد مقاومتی، شکنندگی اقتصادی و انعطاف اقتصادی از اموری است که باید به آن توجه شود، اظهار داشت: شکنندگی اقتصادی به بی‌حفاظی یک اقتصاد در برابر تکانه خارجی ناشی از باز بودن آن و انعطاف اقتصادی به توانایی سیاست‌پایه برای مقاومت و دفع آن تکانه خارجی گفته می‌شود.

توکلی ادامه داد: ادبیات اقتصادی درباره شکنندگی اقتصاد و آثار و تبعات و راه‌های جبران آن، بسیار گسترده است اما انعطاف اقتصادی اصطلاح جدیدی است که در یکی دو دهه اخیر تلاش‌های ارزنده‌ای از حیث مفهومی و روش‌شناسی، راه‌های ارزیابی و کمی‌سازی آن صورت گرفته است که تقریبا می‌توان همین مفهوم را اقتصاد مقاومتی خواند.

این اقتصاددان عنوان کرد: شکنندگی اقتصادی به شرایط ذاتی‌ اشاره دارد که بی‌حفاظی کشور، آن را در برابر تکانه برون‌زای خارجی متأثر می‌سازد؛ در حالی که انعطاف اقتصادی به حالتی اطلاق می‌شود که بر اثر اقدامات سیاستگذاران بخش عمومی و بنگاه‌های خصوصی، در برابر تکانه مقاوم می‌شود، قدرت جبران آثار منفی آن را به دست می‌آورد و توانایی بهره‌برداری از تکانه‌های مثبت خارجی را در خود ایجاد می‌کند.

توکلی با اشاره به اینکه مقاوم‌سازی اقتصاد امری سیاست‌بنیان است، تصریح کرد: کشور ما برای رسیدن به رشد و پیشرفت باید در برابر تکانه‌های اقتصادی، تکانه‌های ساختاری، تکانه‌های بلایای طبیعی و تکانه‌های تخاصمی مقاوم شود.

وی تاکید کرد: تقوا، خیرخواهی عامه و عقلانیت در سیاست‌گذاران، سلامت و مبرا بودن آنان و کارگزاران از فساد سیاسی، بی‌أطرفی حکومت نسبت به شهروندان، آزادی‌های سیاسی و اجتماعی، قضاوت و آئین دادرسی عادلانه، تعهد، وطن‌دوستی و اتحاد ملی، اعتماد بین مردم و حاکمیت و ثبات سیاسی از عوامل غیراقتصادی است که به انعطاف اقتصادی و مقاومت کمک می‌کند.

این نماینده مجلس عنوان کرد: دولت مکلف است برای تحقق سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی با هماهنگ‌سازی و بسیج پویای همه امکانات کشور به شناسایی و بکارگیری ظرفیت‌های علمی، فنی و اقتصادی برای دسترسی به توان آفندی و اقدامات مناسب پرداخته و رصد برنامه‌های تحریم و مدیریت مخاطرات اقتصادی از طریق تهیه طرح‌های واکنش هوشمند، فعال، سریع و به هنگام در برابر مخاطرات و اختلال‌های داخلی و خارجی مدنظر قرار دهد.

توکلی افزود: شفاف و روان‌سازی نظام توزیع و قیمت‌گذاری، روزآمدسازی شیوه‌های نظارت بر بازار، افزایش پوشش استاندارد برای همه محصولات داخلی و ترویج آن، تقویت فرهنگ جهادی در ایجاد ارزش افزوده را از عوامل مهم در استقرار مقاومتی برشمرد.

وی افزود: تولید ثروت، بهره‌وری، کارآفرینی، سرمایه گذاری و اشتغال مولد و اعطای نشان اقتصاد مقاومتی به اشخاص دارای خدمات برجسته و تبیین ابعاد اقتصاد مقاومتی و گفتمان‌سازی آن به ویژه در محیط‌های علمی، آموزشی و رسانه‌ای و تبدیل آن به گفتمان فراگیر و رایج ملی در این زمینه به اجرایی شدن شاخصه‌های اقتصاد مقاومتی کمک خواهد کرد.
انتهای پیام/2202/غ
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها