امروز : یکشنبه ۵ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 24
۰۲:۳۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 81245
تاریخ انتشار: ۹ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 56
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از خبرگزاری «آناتولی»، «عبدالله گل» رئیس جمهور ترکیه در واکنش به صدور حکم اعدام ۶۸۳ نفر ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از خبرگزاری «آناتولی»، «عبدالله گل» رئیس جمهور ترکیه در واکنش به صدور حکم اعدام ۶۸۳ نفر از حامیان اخوان از جمله «محمد بدیع» رهبر اخوان المسلمین این حکم را غیر قابل قبول توصیف کرد.
گل ضمن غیر عقلانی خواندن این حکم گفت: نمی‌توان اینگونه مجازات‌ها را که  نتیجه دادگاه‌های سیاسی است در شرایط غیر عادی کنونی که دموکراسی به حالت تعلیق در آمده پذیرفت.
وی همچنین این حکم را برای آینده مصر مضر دانست.
از سوی دیگر نیز «بولنت آرینچ» معاون نخست وزیر ترکیه نیز حکم اعدام صدها حامی اخوان را شرم‌آور خواند و گفت: این حکم نه تنها برای دولت مصر بلکه برای همه قدرت‌های جهانی که در مقابل آن سکوت کرده‌اند شرم‌آور است.
وی ابراز امیدواری کرد که نهاد قضائی مصر از این حکم عقب نشینی کند و از اتحادیه اروپا و آمریکا خواست که با صدور احکام این چنینی مقابله کنند.
امروز دادگاه جنائی منیا به ریاست قاضی «سعید یوسف» که در رسانه‌ها به قاضی اعدام معروف شده ۶۸۳ نفر از جمله رهبر اخوان المسلمین را به اتهام حمله به مرکز پلیس العدوه در مطای به اعدام محکوم کرد.
در جریان حمله به مرکز پلیس مطای سال گذشته یک پلیس مصری کشته و چند تن دیگر زخمی شده‌ بودند، قاضی یوسف پیش از این نیز حکم اعدام ۵۲۹ حامی اخوان المسلمین را در ارتباط با همین پرونده صادر کرده بود که مفتی مصر حکم اعدام ۳۷ نفر از آنها را تأیید کرده است.
بعد از برکناری «محمد مرسی» از ریاست جمهوری مصر، اعتراضات حامیان وی که خواستار بازگشت او به قدرت شده‌ بودند با سرکوب شدید نیروهای امنیتی روبه رو شد و همین مسئله زمینه درگیری مردم و نیروهای پلیس را فراهم کرد.
دولت موقت مصر تا کنون حکم‌های سنگینی را برای حامیان اخوان صادر کرده که با واکنش نهادهای حقوق بشری مواجه شده  و قاهره را به نقض حقوق بشر و آزادی بیان متهم کرده‌اند.
انتهای پیام/ب.ب
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها