امروز : چهارشنبه ۱ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 21
۰۷:۴۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 81277
تاریخ انتشار: ۹ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 56
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در بیروت، تاکنون هیچ توافق بین المللی – منطقه‌ای - داخلی درباره انتخاب رئیس جمهوری ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در بیروت، تاکنون هیچ توافق بین المللی – منطقه‌ای - داخلی درباره انتخاب رئیس جمهوری برای لبنان که جانشین «میشل سلیمان» ‌که دوره ریاست جمهوریش در 25 ماه آینده به پایان می‌رسد، وجود ندارد و اولین نشست پارلمان لبنان که روز چهارشنبه گذشته برگزار شد، بی‌نتیجه پایان یافت تا قضیه انتخاب رئیس جمهوری جدید لبنان به جلسه بعدی یعنی چهارشنبه این هفته موکول شود.

در اولین نشست پارلمان لبنان گروه 14 مارس که «سمیر جعجع»، رئیس حزب «القوات» را به عنوان نامزد خود معرفی کرده بود، 48 رای مثبت و 52 رای ممتنع به دست آورد، در حالی‌که رئیس حزب «کتائب» لبنان تنها یک رای به دست آورد.

اولین نشتست پارلمان لبنان را باید در واقع آغاز نبرد انتخاباتی در لبنان به شمار آورد و در این رهگذر نام افراد به چشم می‌خورد که خود را نامزد این رقابت بسیار سخت در کشور کرده‌اند.

این درحالی است که باید توجه داشت، انتخابات ریاست جمهوری در لبنان صرف نظر از توافقات و ائتلاف‌های داخلی وابسته به توافقات و ائتلاف‌های خارجی نیز می‌باشد.

مطلب زیر تلاش دارد، به مهمترین نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری در لبنان بپردازد.

 

 

«میشل عون»: نامزد گروه 8 مارس

ژنرال میشل عون را باید در راس رهبران مسیحی سنتی در لبنان به شمار آورد که دارای پایگاه و جایگاه مردمی بسیار قدرتمند در میان مسیحیان لبنان است. در حال حاضر وی تنها و مهمترین نامزد جریان 8 مارس و به طور مشخص دو گروه «حزب‌الله» و جنبش «امل» است که بر انتخابات رئیس جمهوری جدید تاکید دارند و گزینه تمدید دوره ریاست جمهوری سلیمان را کاملا رد می‌کنند.

ژنرال میشل عون تاکید دارد که نامزدی وی به شکل توافقی صورت گیرد تا بتواند نقشی توافقی را نیز در مرحله بعد بازی کند. وی نمی‌پذیرد که رقابت وی در انتخابات ریاست جمهوری تنها رقابت با سمیر جعجع است.

براین اساس حزب الله لبنان با قدرت از نامزدی ژنرال میشل عون حمایت می‌کند، با اینکه نام وی در میان نامزدهای اولین نشست پارلمان لبنان برای انتخاب رئیس جمهوری این کشور مشاهده نمی‌شد. این درحالی است عون از حمایت مسیحی‌های لبنان نیز بهره مند است و آنها تا پایان راه همراه وی خواهند بود.

در عرصه بین المللی و منطقه‌ای به نظر نمی‌رسد که وی با مخالفت‌های چندانی در این دو عرصه مواجه باشد و این موضوع به شکلی ویژه درباره عربستان سعودی صدق می‌کند، به گونه‌ای که روزنامه عربستانی «ریاض» درباره ژنرال میشل عون نوشت که عربستان به عون به عنوان بخشی از راه حل بحران لبنان نگاه می‌کند. همچنین نامزدی عون با موافقت آمریکا و فرانسه نیز همراه شده، اگرچه اعتراض‌هایی به ائتلاف وی با حزب الله نیز صورت گرفته، با این حال بسیاری از طرف‌ها عون را به عنوان رئیس تمام لبنانی‌ها قبول دارند.

 

 

«سمیر جعجع»: نامزد گروه 14 مارس

سمیر جعجع، رئیس هیأت اجرایی حزب «القوات» لبنان به شمار می‌آید که خود را برای انتخابات ریاست جمهوری این کشور نامزد کرده است. سمیر جعجع که به موجب یک توافق سیاسی پس از متهم شدنش به دست داشتن در جنایات بی‌شمار طی جنگ داخلی لبنان، اعلام کرد که نبرد بازی را برای تصدی پست ریاست جمهوری آغاز می‌کند.

سمیر جعجع درحالی هوادران و طرفداران خود را پشت سر خود به صف کرد که اغلب آنها از نامزدی وی خرسند نبودند، به ویژه «سعد الحریری»،‌ نخست وزیر اسبق لبنان که تا آخرین ساعات هنوز موضع خود در قبال نامزدی جعجع را اعلام نکرده و در آخرین ساعات ضمن اعلام موافقت با این نامزدی در انتظار نتایج امر شد.

سمیر جعجع را باید جدی‌ترین رقیب میشل عون به شمار آورد، اما باد آنگونه که جعجع می‌خواهد، به میل وی وزیدن نگرفته است، چون در اولین نشست پارلمان لبنان تنها موفق شد، 48 رای به دست آورد که نمی‌تواند وی را به کرسی ریاست نزدیک کند.

سمیر جعجع درحالی به حضور خود در انتخابات ریاست جمهوری ادامه می‌دهد که نشانه‌ای دال بر موفقیت وی به چشم نمی‌خورد.

 

 

«امین جمیل»: نامزدی خارج از دایره رقبا

از میان نامزدهای گروه 14 مارس نام امین جمیل، رئیس حزب «کتائب» لبنان نیز به چشم می‌خورد که از میان نام‌های مطرح در لبنان است، اما تاکنون به صورت رسمی نام خود را برای نامزدی اعلام نکرده است که یکی از دلایل آن نامزدی جعجع از سوی همین گروه است.

جمیل تلاش می‌کند، فاصله سیاسی خود را با همه طرف‌ها حفظ کند و در عین حال به «نبیه بری»، رئیس پارلمان لبنان و مسیحیان این کشور نزدیک شود. انا به طور حتم نمی‌تواند رئیسی باشد که مسیحیان را زیر یک پرچم گرد آورد، به همین دلیل نمی‌توان در میان نامزدها وی را رقیبی جدی به شمار آورد.

 

 

«سلیمان فرنجیه»: نامزد تسویه‌ها

سلیمان فرنجیه، رئیس جریان «المرده» و از جمله مهمترین و بارزترین قطب‌های گروه 8 مارس است که به نظر می‌رسد، بیش از هر نامزد دیگری با واقعیت‌ها و حقایق جاری منطبق است. با این حال گفته می‌شود که بدون دستیابی به سازش و تسویه سیاسی نمی‌تواند به پست تکیه کند و اوضاع و احوال جاری در لبنان به گونه‌ای است که هم اکنون شرایط لازم برای رسیدن وی پست ریاست جمهوری وجود ندارد، به ویژه آنکه نامزدی میشل عون از سوی گروه 8 مارس نیز مطرح است.

 

 

«پترس حرب» و «رابر غانم»

پترس حرب و رابر غانم دو نامزد گروه 14 مارس به شمار می‌آیند که نمی‌توان آنها را رقیب جدی برای دیگر نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری لبنان به شمار آورد و در صورتی می‌توان آنها را در کورس رقابت‌ها ملاحظه کرد که سمیر جعجع بخواهد به طور کامل از نامزدی کنار بکشد.

 

 

«هنری الحلو»

نامزد فراکسیون «ولید جنبلاط» است و به عنوان یکی از رقبای سمیر جعجع از سوی این جناح مطرح شده است و در اولین نشست پارلمان لبنان موفق شد، 16 رای را به دست آورد و نام وی به عنوان رقیبی برای جعجع در این دور از انتخابات مطرح است و به نظر می‌رسد که با گام‌هایی محکم پای در این دور از انتخابات ریاست جمهوری لبنان گذاشته است.

 

 

سرلشکر «جان قهوجی»

نام وی جزو نامزدهایی مطرح خواهد شد که پای تسویه‌های منطقه‌ای و بین المللی آن هم در مراحل آینده و در صورت به بن رسیدن نامزدهای دیگر پیش کشیده شود و در واقع باید قهوجی را جایگزینی برای پر کردن شکاف ریاست جمهوری در لبنان به شمار آورد.

 

 

«ریاض سلامه»: رئیس بانک مرکزی لبنان

نام ریاض سلامه نیز به عنوان نامزد توافقی مطرح است. اگرچه نامزدی وی در انتخابات با منع قانونی نیز مطرح است، چراکه ماده 49 قانون اساسی لبنان بر عدم نامزدی قضات و کارمندان ارشد در انتخابات تاکید دارد، مگر پس از استعفا از سمت‌های خود و گذشت 2 ماه از استعفا و این بدین معنی است که قهوجی در عمل با مشکل نامزدی در انتخابات مواجه است.

دیگر نامزدها

غیر از نام‌های فوق الذکر، نام نامزدهای دیگری مانند «زیاد بارود»، وزیر سابق کشور لبنان و «جان عبید»، وزیر سابق خارجه این کشور نیز مطرح است.

از آنچه گذشت، می‌توان نتیجه گرفت که هنوز تصویر روشنی از نامزد نهایی انتخابات ریاست جمهوری لبنان و اینکه کدامیک از نام‌های فوق الذکر توان کنار زدن رقبا و دستیابی به منصب فوق را دارند، به چشم نمی‌خورد.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها