امروز : چهارشنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۶ - 2017 September 20
۱۶:۱۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 81279
تاریخ انتشار: ۹ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 41
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در غزه، فلسطینیان امیدوارند عکس‌هایی که دوربین‌ها در منزل «اسماعیل هنیه»، نخست وزیر ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در غزه، فلسطینیان امیدوارند عکس‌هایی که دوربین‌ها در منزل «اسماعیل هنیه»، نخست وزیر دولت مردمی حماس در غزه گرفته شدند و از مصالحه و آشتی دو جنبش فتح و حماس خبر دادند، واقعاً به اختلافات این دو جنبش پایان دهد.

این درحالی است که ناظران بر این باورند، فرصت‌های آشتی ملی فلسطینیان این بار بسیار بیشتر از گذشته است. خبرنگار فارس در غزه در این ارتباط نظر شماری از این کارشناسان را در این خصوص جویا شده است.

«زیاد أبو طعیمه» در این خصوص می‌گوید که امیدوارم امیدهای مردم ما در تحقق وحدت ملی به یاس تبدیل نشود، چون ما در شرایط بسیار سختی قرار داریم که وحدت صفوف هرچه بیشتر فلسطینیان برای مقابله با این خطرات را می‌طلبد.

وی می‌افزاید: مردم ما این بار اگر توافقنامه آشتی ملی به بن بست برسد، به هیچ یک از طرف‌های فلسطینی رحم نخواهد کرد و از این حیث امیدواریم که این آشتی موجبات آزاد سازی سرزمین و مقدسات ما را فراهم کند.

از سوی دیگر «زیاد سکیک» جوان فلسطینی می‌گوید که از این بیم دارم که قضیه آشتی و مصالحه سرپوش و نمایشی برای جنگی باشد که علیه نوار غزه در حال تدارک دیده شدن است تا مابقی اراضی فلسطینی هم مصادره شود.

از سوی دیگر «حسن عبدو»، نویسنده و تحلیلگر سیاسی می‌گوید که اسرائیل بر شکست و ناکامی این مصالحه شرط بندی کرده است، حال چگونه فلسطینیان می‌توانند، به آن خوش بین باشند و اینکه آیا این مصالحه فلسطینیان را به رویارویی بیشتر با اسرائیل سوق خواهد داد یا مذاکرات فزاینده؟

از سوی دیگر «ریاض الشرفا»، شهروند فلسطینی می‌گوید که اگر محمود عباس بتواند در برابر فشارهایی که پیش بینی می‌شود، بر او اعمال شود، مقاومت کند، بدون تردید به قهرمانی ملی تبدیل می‌شود و تاریخ فلسطینیان را به سمت مسیر القسام و الیاسین و أبو عمار سوق خواهد داد، اما اگر برعکس آن روی دهد، فلسطینان او را لعنت خواهند کرد.

از سویی «عدنان أبو عامر»، تحلیلگر سیاسی فلسطینی تاکید کرد: آنچه موجب شد تا گفت‌وگوهای آشتی ملی سریعا به نتیجه برسد، مرحله کشنده‌ای از مشکلات و چالش‌ها بود و امیدواریم این آشتی دروازه از بین رفتن تنش‌های دیگر باشد.

وی افزود:‌ جنبش فتح به دلیل بحرانی که با اسرائیل دارد و ظهور مجدد محمد دحلان در غزه تن به این مصالحه داد و امیدواریم این مصالحه همچنان ادامه داشته باشد. این درحالی است که حماس نیز که در محاصره شدید قرار دارد، نیازمند این مصالحه است تا خود را از انزوایی که در آن گرفتار آمده نجات دهد و این موجب می‌شود، تا پایه‌های مشروعیتش را بیش از پیش تقویت کند.

اما «یحیی موسی»، از رهبران حماس نسبت به تحرکات ستون پنجم که مزدوران اسرائیل را تشکیل می‌دهند و این مصالحه را به زیان خود می‌بینند، در بین دو جنبش فتح و حماس هشدار داد.

موسی در صفحه فیس بوک خود نوشت که باید پاسخ فلسطینیان به تجاوزات بیش از پیش اشغالگران وحدت و انسجام و پیشرفت در اجرای بندهای وثیقه‌ای باشد که آن را امضا کرده‌ایم.

«حسن أبو حشیش»، رئیس دفتر اطلاع رسانی دولت حماس در نوار غزه نیز گفت که آشتی ملی به معنای تلفیق و ادغام برنامه‌ها نیست، بلکه دادن فرصت به تثبیت ابزارهای دموکراتیک در اداره تناقضات است و ما نباید فراموش کنیم که مردم مقاومی هستیم که تلاش داریم سرزمین خود را آزاد کنیم.

وی گفت که این موضع تاریخی و بزرگی بود که از سوی محمود عباس گرفته شد و امیدواریم این آشتی ملی پایدار و برقرار باشد. به ویژه آنکه همه ما مواضع واقعی آمریکا و اسرائیل در برابر این آشتی‌ را دیدیم.

ابو حشیش در ادامه از خبرنگاران و سخنگویان و تحلیلگران فلسطینی خواست که نور امید را در دل فلسطینیان زنده و به مسئولیت‌های خود در این عرصه عمل و از تحلیل‌ها و تفسیرهای ناامید کننده و تحریک آمیز دوری کنند و در تحقق این آشتی سهیم باشند.

اما «حسام عرفات»، مسئول سیاسی جبهه مردمی برای آزادی فلسطین – فرماندهی کل – گفت:‌ در این تردید نیست، آنچه در غزه روی داد، گامی در راه درست و مورد استقبال تمام گروه‌های فلسطینی است.

وی افزود: ما هیچ‌گاه با متون و نصوص توافقنامه‌ها مشکل نداشتیم، مشکل ما همواره اجرای آنها بوده و هم اکنون فرصت مناسبی برای آزمودن جدیت طرف‌ها در پیشبرد مصالحه است، چون می‌دانیم که از این پس شاهد تحت فشار بودن آنها برای ناکام کردن روند از سرگرفته شده هستیم.

از جهتی «طلال عوکل»، نویسنده و تحلیلگر فلسطینی به مصالحه‌های پیشین اشاره می‌کند و می‌گوید: امضای این توافقنامه در برهه زمانی مهمی انجام شد، چون نیاز واقعی فلسطینیان در عرصه سیاسی به شمار می‌آمد.

وی افزود: آشتی صورت گرفته بر این نکته تاکید می‌کند که دو طرف به این نتیجه رسیده‌اند که هیچ راهی جز آشتی و مصالحه برای رها شدن از مشکلاتی که با آن دست و پنجه نرم می‌کنند و هر روز بر حجم آنها افزوده می‌شود، وجود ندارد، به همین دلیل مصالحه را باید رهاورد و نتیجه‌ای اجباری برای دو طرف برشمرد.

«عاطف أبو سیف»، از رهبران جنبش حماس نیز می‌گوید: اگر قسمت باشد، این سومین مرحله از ساخت و بنای تشکیلات فلسطینی است، فلسطینیان هم فتح و هم حماس را آزمودند و هم اکنون این دو را توامان می‌آزمایند.

و در آخر اینکه «کاید الغول»، عضو دفتر سیاسی جبهه مردمی برای آزادی فلسطین تاکید کرد که آنچه ممکن است مانعی بزرگ برسر راه اجرای آشتی ملی باشد، ادامه تکیه بر مذاکرات با اسرائیل به عنوان تنها گزینه پیش رو بر اساس روند موجود است که در این صورت باید در انتظار ناکامی مصالحه که تعمیق شکاف‌ها باشیم.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها