امروز : دوشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 27
۰۰:۱۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 81286
تاریخ انتشار: ۹ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 17
 به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، نشست خبری مدیرعامل جدید انتشارات الهدی حمیدرضا شاه‌آبادی همزمان با ...

 به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، نشست خبری مدیرعامل جدید انتشارات الهدی حمیدرضا شاه‌آبادی همزمان با سی‌امین سال تاسیس این موسسه برگزار شد.

در این نشست، شاه‌آبادی گفت: الهدی در آغاز راهی تازه است و در ادامه این راه به کمک اصحاب رسانه نیاز دارد و ما به کمک رسانه‌ها چشم دوخته‌ایم. الهدی یک مؤسسه غیر دولتی و غیرانتفاعی است که از کمک‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی کمک می‌گیرد.

وی در ادامه با برشمردن اصلی‌ترین اهداف تشکیل این مؤسسه که در اساسنامه آن به آن اشاره شده است به ترویج فرهنگ و هنر ایرانی و اندیشه‌های اسلامی اشاره کرد و گفت: براساس اساسنامه، علاوه بر فعالیت‌های الهدی در حوزه کتاب، فعالیتهای دیگری نیز در این حوزه معنا می‌گیرد که ما در نظر داریم از راه صادرات و واردات محصولات فرهنگی مانند فیلم و موسیقی و انیمیشن، شرکت‌در نماشگاه‌های خارجی، همکاری و تعامل با موسسات داخلی و خارجی و تشکیل موسسات اقماری به آن جامه عمل بپوشانیم.
 
* الهدی یک موسسه فرهنگی است که نشر کتاب یکی از کارهای آن است

مدیرعامل جدید انتشارات الهدی اظهار داشت: حوزه فعالیت بسیار گسترده‌ای برای مؤسسه تعریف شده است و اصلی‌ترین تلاش ما به کار گیری حداکثر از ظرفیت‌ها است و ما الهدی را نه به صورت یک موسسه انتشاراتی بلکه به عنوان یک مؤسسه فرهنگی تلقی می‌کنیم که یکی از کارهایش نشر کتاب است، البته در اولین سال فعالیت ما اولویت اصلی، انتشارات خواهد بود اما در سال‌های دیگر فعالیت در حوزه‌های دیگر فرهنگی را قوت بیشتری می‌بخشیم.
 
* تقسیم الهدی به سه گروه انتشاراتی/ تشکیل آزانش ادبی نوروز

وی درباره فعالیتهای جدید انتشارات الهدی گفت: ما در دوره جدید گروه انتشاراتی تعریف کرده‌ایم که شامل اعضای پیوسته و وابسته می‌شود، انتشارات دارالهدی برای کشورهای عربی در نظر گرفته شده است، انتشارات ROSE برای کشورهای اروپایی، آمریکایی و به طور کلی زبان لاتین در نظر گرفته شده و انتشارات نوروز نیز برای ایران و کشورهای آسیای میانه و هند فعالیت می‌کند.

شاه‌آبادی گفت: علاوه بر اینها ما یک آژانس ادبی نوروز تشکیل می‌دهیم که کارش تبادل حقوق کتاب و خرید و فروش حق کپی‌رایت است که باعث ورود ما به بازار جهانی کتاب می‌شود و تبادل حقوق کتاب را به صورت حرفه‌ای پی می‌گیرد؛ بخش دیگر این فعالیت‌ها در حوزه فعالیت موسسه پخش جهانی نوروز است که به توزیع کتاب در سراسر جهان خواهد پرداخت؛ هم‌اکنون ما 6 نمایندگی در کشورهای مختلف داریم که کتاب‌های الهدی و دیگر ناشران را ارائه می‌کند، قصد داریم هم تعداد این نمایندگی‌ها را زیاد کنیم و هم آنها را توسط بخش جهانی نوروز به صورت مراکز توزیع، در‌آوریم.

همچنین علاوه بر کتاب، فیلم و موسیقی را هم توسط این موسسه توزیع خواهیم کرد.

وی اظهارداشت: انتشارات دار الهدی، انتشارات ROSE ، انتشارات نوروز، آژانس ادبی نوروز و پخش جهانی نوروز پنج عضو پیوسته انتشارات الهدی خواهند بود و اعضای وابسته ما نیز ناشرانی هستند که با امضای تفاهم‌نامه با ما اجازه می‌دهند کتاب‌هایشان را در نمایشگاه‌های خارجی ارائه کنیم و حقوق کتابشات را بفروشیم یا احیاناً حقوق کتابی را برایشان بخریم و در این عرصه تعداد اعضای وابسته الهدی نامحدود خواهد بود و ما از این پس انتشارات الهدی را نماینده مجموعه‌ای از ناشران ایرانی تلقی می‌کنیم و آن را گروه انتشارات الهدی می‌خوانیم.

وی در ادامه سخنانش به تشریح برنامه‌های این موسسه در نمایشگاه کتاب پرداخت و گفت: ما هم در سالن ناشران عمومی به تک فروشی محصولاتمان می‌پردازیم و هم در غرفه‌ای در بازار جهانی کتاب به مذاکره با ناشران خارجی می‌پردازیم همچنین برگزاری 5 نشست تخصصی در غرفه‌های الهدی و 3 نشست دیگر در بخش‌های دیگر نمایشگاه از دیگر برنامه‌های ما برای نمایشگاه بین‌المللی کتاب است.
 
* اعطای گواهینامه به شرکت‌کنندگان در نشست‌های الهدی در نمایشگاه کتاب

مدیرعامل جدید انتشارات الهدی با اعلام کردن عنوان نشست‌های تخصصی این موسسه گفت: در مجموع، کسانی که در 8 نشست تخصصی الهدی در نمایشگاه کتاب که با حضور چهره‌های شناخته شده برگزار می‌شود، حضور یابند چون ما این دوره‌ها را در غالب یک دوره آموزشی تعریف کرده‌ایم به شرکت‌کنندگان از طرف الهدی گواهینامه آشنایی با مفاهیم اولیه نشر بین‌الملل داده می‌شود.همچنین علاوه بر این نشست، دیدار و گفت‌وگوی فعالان نشر بین‌الملل با ریاست سازمان فرهنگ و ارتباطات و دیدار و گفت‌وگوی ریاست سازمان با ناشران افغانستان و تعدادی از ناشران ایرانی فعال در افغانستان از دیگر برنامه‌های ما برای نمایشگاه است که مجری آن خواهیم بود.

در ادامه این نشست شاه‌آبادی به پرسش‌های خبرنگاران درباره دور جدید فعالیتهای این موسسه پاسخ داد.وی در پاسخ به یکی از خبرنگاران درباره فعال کردن نمایندگی‌های خارج از کشور این انتشارات گفت: از اصلی‌ترین فعالیت‌های ما فعال کردن نمایندگی‌های غیر فعال است و زبان آذری و همچنین زبان کردی به عنوان یکی از زبان‌های هدف در نظر گرفته شده است.

وی همچنین درباره ادامه فعالیتهای این انتشارات در افغانستان گفت: در سال‌های اخیر ناشران ایرانی از حضور در افغانستان بسیار استقبال کرده‌اند و همکاری دو جانبه باعث رونق صنعت نشر هر دو کشور می‌شود و از این ارتباطات نتایج خوبی بدست آمده است و ما فعالیتهایمان را با قوت در این حوزه ادامه خواهیم داد.
 
* اختصاص بخش ویژه برای کودک و نوجوان

شاه‌آبادی همچنین در پاسخ به سئوال خبرنگار فارس درباره فعالیتهای این نشر برای مخاطبان داخلی و گستردگی بسیار زیاد کتاب‌های این نشر، گفت: یکی از کارهای ما برای دوره جدید، تعریف تمایزات الهدی با دیگر مؤسسات است، اینکه چه کارهایی انجام دهیم که دیگران انجام نمی‌دهند، تاکنون در الهدی کتاب‌هایی چاپ شده است که در حوزه فعالیت ما نبوده‌اند و شاید اگر خیلی از کتاب‌ها منتشر نمی‌شدند، بهتر بود.و خیلی کارها نیز باید انجام می‌شد که تاکنون انجام نشده است، ما مبنا را براساس ایجاد تمایز فعالیتهایمان هم در محتوا و هم در ارائه ظاهر کار قرار داده‌ایم.

وی همچنین خبر از فعالیت الهدی در حوزه کودک و نوجوانان داد و گفت: ما بخش ویژه‌ای را برای نشر کودک و نوجوان در نظر گرفته‌ایم که بخش مهمی از فعالیتهای ما را در 3 موسسه انتشاراتی شکل‌گرفته دنبال خواهد کرد.همچنین زبان فارسی اولویت مهم ما است و قرار است کتابهای فارسی هم برای داخل کشور و هم برای دیگر کشورها تولید کنیم.

وی افزود: همچنین برنامه‌های مشترکی برای نویسندگان ایران، افغانستان و تاجیکستان در نظر گرفته‌ایم که نتیجه این کار به صورت مشترک و برای هر 3 کشور چاپ شود، فصل‌نامه نوروز یکی از خروجی‌های این کار خواهد بود که مربوط به زبان فارسی است و از مقالات استادان دانشگاه این 3 کشور تهیه می‌شود. همچنین کتابهای کودک مخصوصی را برای مخاطب فارسی‌زبان در 3 کشور ایران، افغانستان و تاجیکستان در نظر گرفته‌ایم تا کودکان 3 کشور به صورت عمیق‌تری با زبان فارسی مواجه شوند.
انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها