امروز : سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 22
۱۵:۴۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 81306
تاریخ انتشار: ۹ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 85
ناصر عبداللهی نگار درباره شکل گیری این برنامه تلویزیونی گفت: «زنگ تاریخ» سال 89 بر اساس طرحی از علی دارابی، معاون محترم سیما کلید خورد، این برنامه که ...

ناصر عبداللهی نگار درباره شکل گیری این برنامه تلویزیونی گفت: «زنگ تاریخ» سال 89 بر اساس طرحی از علی دارابی، معاون محترم سیما کلید خورد، این برنامه که بر اساس کتاب 4 جلدی نهضت امام خمینی (ره) تالیف حجت الاسلام سید حمید روحانی و با اجرای ایشان آغاز به کار کرد، امسال سومین سال تولید را پشت سر می‌گذارد و تا کنون بیش از 400 قسمت آن در قالب برنامه های 15 دقیقه‌ای روی آنتن تلویزیون رفته است.

وی افزود:  حجت الاسلام حمید روحانی از یاران وثوق امام خمینی (ره) به شمار می‌روند که به حکم مستقیم ایشان موظف شدند اسناد و مدارک مربوط به این نهضت را جمع آوری و وقایع پر افتخار انقلاب اسلامی را برای استفاده آیندگان ثبت کنند، از همین روست که بسیاری ایشان را به نام مورخ انقلاب اسلامی می‌شناسند.

این تهیه کننده گفت: حجت الاسلام روحانی از سرمایه‌های مهم جمهوری اسلامی و بخشی از تاریخ معاصر ایران است، به همین سبب تصمیم گرفتیم «زنگ تاریخ» شبکه دو را در اختیار ایشان قرار دهیم تا از شک و شبه، تخیلات و سوء تفاهم‌های تاریخی مصون بمانیم.

وی افزود: این برنامه در آغاز با طرح کلیاتی از وقایع تاریخی 100 سال اخیر ایران را مورد بررسی قرار داده و با پرداختن به دوران زندگی امام خمینی (ره)، معرفی خانواده و اساتیدی که امام (ره) در محضر آنها علم آموزی کردند، به واکاوی ریشه‌های شکل‌گیری نهضت بزرگ انقلاب اسلامی می‌پردازد.

این تهیه کننده گفت: امام خمینی (ره) از کودکی در خانواده عالم و روحانی و مبارز رشد و نمو کردند و این سبک زندگی روی ایشان تاثیر به سزایی گذاشته و سبب شد حضرت امام (ره) از همان اوان جوانی به مبارزه روشنگری بپردازند، ایشان خیلی زود به جایگاه مهمی در حوزه علمیه قم دست پیدا کردند و چنان مورد لطف و عنایت مرجع عالیقدر آیت الله بروجردی قرار گرفتند که بارها ایشان امام (ره) را امید آینده اسلام و حوزه علمیه خوانند.

وی افزود: پس از رحلت آیت الله بروجردی بود که حاج آقا روح الله به عنوان جانشین این مرجع بزرگ و برای رهبری جهان تشیع برگزیده می شوند و همان ایام درصدد بر می‌آیند تا چتری از وحدت و یک پارچگی در حوزه‌های علمیه سراسر کشور ایجاد کرده و به روشنگری علیه شاه بپردازند.

عبداللهی نگار گفت: از زمانی که امام خمینی (ره)  به طور رسمی حملات خود نسبت به شاه و رژیم صهیونیستی را گسترش می‌دهند، رژیم پهلوی فشارهای خود را بر این عالم بزرگوار تشدید کرده و وقایعی رقم می‌خورد که تک تک آنها جز به جز از زبان حجت الاسلام روحانی در فصل نخست «زنگ تاریخ» روایت شدند.

وی افزود: این برنامه در فصل دوم موضوع با دستمایه قرار دادن موضوع حوادث و مسائل پس از تبعید امام و تاثیر ایشان بر حوزه علمیه نجف، به موضوعاتی مهمی مثل طرح نظریه استقرار حکومت اسلامی توسط امام و وقایع پس از ان می پردازد؛ نظریه‌ای که با استقبال مردم در داخل و خارج کشور مواجه شده و بسیاری از جوانان نیز در راه تحقق آن به شهادت رسیدند.

به گفته عبداللهی نگار در فصل دوم «زنگ تاریخ» گروه‌ها و چهره‌های شاخص نهضت انقلاب اسلامی معرفی شده‌اند.

این تهیه کننده با اشاره به تولید فصل سوم این برنامه تاریخی گفت: اکنون سری جدید «زنگ تاریخ» با تغییرات مختصری در دست تولید است و در آن به حوادث و وقایع دهه 50، از فراگیر شدن نهضت تا تبدیل آن به انقلاب اسلامی پرداخته خواهد شد.

وی درباره وجه تمایز این برنامه با دیگر برنامه های تاریخی تولید شده در سیما گفت: به اعتقاد من پیش از این برنامه هیچ اثری تولید نشده که با ذکر دقیق جرئیات و با تکیه بر اسناد و مدارک مستدل وقایع انقلاب اسلامی را روایت کند.

تهیه کننده «زنگ تاریخ» گفت: در واقع همه ساله در ایام مبارک فجر تعدادی برنامه مناسبتی با محتوای تکراری تولید و پخش می‌شوند، اما زنگ تاریخ با حضور یار صادق امام و استاد زنده وقایع انقلاب اسلامی به بیان بی‌واسطه تلخ و شیرین تاریخ معاصر کشور می‌پردازد.

وی افزود: به اعتقاد من این برنامه مستندی کامل از وقایع نهضت امام خمینی (ره) است و می‌تواند به عنوان یک گنجینه مهم مورد استفاده آیندگان قرا بگیرد و حتی بر اساس آن برنامه های دیگری تولید شود.

وی ادامه داد: البته این مهم که ما از همان ابتدا از حضور و روایت تاریخ انقلاب توسط یکی از یاران وثوق امام بهره برده ایم، فی نفسه دارای ارزش تاریخی است و سال های آینده ارزش تولید این برنامه محتوایی بیشتر مشخص خواهد شد.

«زنگ تاریخ» کاری از گروه فرهنگ، تاریخ و هنر شبکه دو سیماست که روزهای زوج ساعت 20:15 از شبکه دو سیما پخش می‌شود.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها