امروز : پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 26
۱۷:۰۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 8131
تاریخ انتشار: ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۰۰:۴۱
تعداد بازدید: 110
به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، عصر چهارشنبه 25 اردیبهشت 1392، همزمان با روز بزرگداشت فردوسی و در آستانه روز ...

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، عصر چهارشنبه 25 اردیبهشت 1392، همزمان با روز بزرگداشت فردوسی و در آستانه روز بزرگداشت خیام نیشابوری، سالن اجتماعات رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در مسکو میزبان جمعی از علاقه‌مندان فرهنگ و ادبیات ایران بود که برای بزرگداشت این دو شاعر گرانقدر ایرانی گردهم آمده بودند.

در این مراسم رایزن فرهنگی کشورمان در روسیه، در سخنانی با اشاره به خدماتی که بزرگان روسی در معرفی شخصیت فردوسی تا به حال داشته‌اند، به انتشار ترجمه‌های روسی، گرجی، ارمنی و آذری شاهنامه در سال 1934 و همزمان با هزاره فردوسی در اتحاد جماهیر شوروی اشاره داشت.

ابوذر ابراهیمی ترکمان، «رستم علی‌اف» آذری و «باباجان غفور اف» تاجیک را به عنوان دو ایران‌شناس شهیر و بزرگ اتحاد جماهیر شوروی معرفی کرد که سهم به‌سزایی در معرفی فردوسی و شاهنامه در آن دوره زمانی داشته‌اند.

وی با ذکر این مهم که تاکنون شاهنامه به بیش از 36 زبان ترجمه شده است، ترجمه روسی این شاهکار ادبیات ایران و جهان را از آثار فاخر و ارزشمند در زمینه معرفی ادبیات فاخر ایران به روس‌زبان‌ها دانست.
 
 


 

مهدی محبتی استاد اعزامی ادبیات فارسی دانشگاه‌های مسکو، سخنران بعدی نشست با طرح این پرسش که آیا داستان‌های شاهنامه را باید مجزا و جدا از هم در نظر گرفت یا این شاهکار کل منسجمی با روح، چارچوب و طرح واحدی است، گفت: شاهنامه یک مجموعه کاملا پیوسته است که سراینده آن 33 سال برای سرودن شاهنامه 60 هزار بیتی وقت صرف کرده است و این بدا معناست که فردوسی روزانه به سرودن 4 تا 5 بیت اشتغال داشته است. به گواهی تاریخ، این شاعر پرآوازه ایرانی هیچ پست و مقام و کار دولتی دیگری هم نداشته است، پس به چه مشغول بوده و چرا با این وسواس کار صورت می‌گرفته، خود سؤالی بزرگ است!

محبتی در پایان صحبت‌هایش خاطرنشان کرد:  ادبیات متعالی و ماندگار محصول دو عنصر عشق و ایمان است که حاضران را به تامل در این امر که چرا عصر ما دارای فردوسی‌ها، داستایوسکی‌ها و پوشکین‌ها نیست، فرا می‌خواند. به گمان من شاید آن کس که واجد این دو گوهر نیست، توان خلق این شاهکارها را هم پیدا نخواهد کرد.
 
 


 

محسن حیدرنیا سخنران بعدی نشست نیز سخنان خود را معطوف به شان و شخصیت علمی حکیم عمرخیام نیشابوری کرد و با تاکید بر این مهم که بی‌تردید خیام بزرگترین دانشمند قرن 12 و 13 میلادی است، گفت: عظمت شخصیت علمی خیام او را در حدی است که جرج سارتون مورخ معروف علم، قرن 12 میلادی را قرن خیام نامگذاری کرده است.

حیدرنیا، در معرفی آثار ریاضی خیام به ویژه در حوزه هندسه و مثلثات اظهار داشت: در خصوص نبوغ علمی این دانشمند فرزانه اسلامی همین بس که وی در بیست سالگی کتاب معروف خود در جبر و مقابله را می نویسد و در چهل سالگی، تقویم جلالی را در اصفهان ابداع می‌کند که صدها سال بعد، در دوران قاجار، به عنوان مبدأ تاریخ شمسی شناخته می‌شود.

بر اساس این گزارش، در این برنامه فرهنگی، شاعرانی از کشور میزبان به شاهنامه‌خوانی پرداختند.

انتهای پیام/ک
برچسب ها:
آخرین اخبار