امروز : شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 24
۰۸:۴۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 81329
تاریخ انتشار: ۹ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 70
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از قم، حجت‌الاسلام والمسلمین احمد زادهوش پیش از ظهر امروز در نشست خبری همایش «مسعای قلم» در ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از قم، حجت‌الاسلام والمسلمین احمد زادهوش پیش از ظهر امروز در نشست خبری همایش «مسعای قلم» در پژوهشکده حج و زیارت گفت: ظرفیت حج واجب و عمره و زیارت حرم‌های مقدس بسیار گسترده و عمیق است و از زوایای مختلف پژوهش‌های متعددی در مورد آن‌ها انجام شده است.

وی با بیان این‌که ما شاهد رویکرد جدیدی به پژوهش‌های مربوط به حج و زیارت بعد از پیروزی انقلاب بوده‌ایم،‌ ادامه داد: با ساماندهی حج و زیارت در نظام جمهوری اسلامی پژوهشکده حج و زیارت تشکیل شد و با حمایت از پژوهش‌های حج و زیارت و تشکیل گروه‌های علمی به این موضوع بیشتر پرداخته شد.

معاون پژوهشی پژوهشکده حج و زیارت با اشاره به همایش «مسعای قلم» عنوان کرد: نخستین بار است که شاهد هستیم که آثار کتبی و پژوهشی حج و زیارت در یک همایش مورد تجلیل قرار می‌گیرد.

وی با بیان این‌که فراخوان این همایش 2 سال پیش ارائه شد، تصریح کرد: پس از پیروزی انقلاب 2 هزار و 700 عنوان کتاب در مورد حج و زیارت منتشر شده است و همکاران ما در پژوهشکده حج و زیارت موفق به جمع‌آوری آن‌ها شده‌اند.

زادهوش عنوان کرد: تقریباً یک سوم این مجموعه کتاب‌هایی است که در پژوهشکده حج و زیارت منتشر شده و تقریباً یک‌هزار و 900 عنوان در خارج از پژوهشکده فراهم شده است.

وی با اشاره به موضوعاتی که در این همایش مورد ارزیابی قرار گرفته‌اند،‌ مطرح کرد: فقه و مناسک حج، عرفان و اخلاق، سفرنامه‌ها، تاریخ و جغرافی، سیاسی، اجتماعی، ادبی، هنری، تفسیری، حدیث، بهداشت، پزشکی حج و ... موضوعاتی هستند که در این همایش مورد بررسی قرار گرفته‌اند.

معاون پژوهشی پژوهشکده حج و زیارت با بیان این‌که بخش عمده کتاب‌های حج و زیارت کتاب‌های اعتقادی، کلامی و نقد وهابیت است، گفت: به این دلیل که این موضوع فراتر از حج و زیارت است آن را از دستور کار خارج کردیم و در فرصت مناسب دیگری به موضوعات اعتقادی می‌پردازیم و در این همایش موضوعاتی که تناسب نزدیک‌تری به حج و زیارت دارند را مورد ارزیابی قرار دادیم.

وی با اشاره به حضور جدی و پررنگ مراجع تقلید و شخصیت‌های علمی کشور در این همایش گفت: سه نفر از برگزیدگان این همایش از مراجع تقلید هستند و همچنین برخی از شخصیت‌های مشهور کشوری و 2 نفر از بانوان نیز در این همایش مورد تقدیر قرار می‌گیرند.

زادهوش ادامه داد: در پژوهشکده حج و زیارت پایان‌نامه‌های دکترا مرتبط با حج و زیارت مورد حمایت قرار می‌گیرد که 2 مورد از این پایان‌نامه‌ها جزو برگزیدگان هستند.

وی عنوان کرد: این همایش روز پنجشنبه 11 اردیبهشت‌ماه جاری از ساعت 9 صبح در سازمان حج و زیارت قم واقع در خیابان 15 خرداد برگزار می‌شود.

معاون پژوهشی پژوهشکده حج و زیارت تصریح کرد: در این همایش که با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین سید علی قاضی عسکر نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت برگزار می‌شود آیت‌الله سبحانی سخنرانی خواهند کرد.

وی عنوان کرد: در این همایش از 17 نفر برگزیده تجلیل شده و 6 نفر از برگزیدگان ویژه هستند.

انتهای پیام/2258/م30/پ3003
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها