امروز : سه شنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 19
۰۲:۳۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 81331
تاریخ انتشار: ۹ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۲۴
تعداد بازدید: 75
سعید صفاتیان در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در مورند جایگزینی کراک با هروئین در کشور گفت: مصرف ...

سعید صفاتیان در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در مورند جایگزینی کراک با هروئین در کشور گفت: مصرف هروئین به خاطر قیمت پایین و دسترسی آسان در حال رشد است و به طور کامل بازار کراک را از آن خود کرده است.

وی افزود: طی یک سال گذشته به خاطر نوسان قیمت ارز در کشور، قیمت مواد مخدر نیز افزایش داشته اما درصد افزایش قیمت هروئین کمتر بوده و بخاطر همین گرایش به مصرف هروئین بیشتر شده است.

این کارشناس مبارزه با اعتیاد در مورد چرایی تغییر مداوم نوع مواد مصرفی از سوی معتادان گفت: این تغییر مواد در همه جای دنیا هست و چیز جدیدی نیست اما در ایران مصرف کنندگان شیشه به خاطر رفع بی خوابی و مسائل اینچنینی، به سمت هروئین می‌روند و بعد از رفع مشکلات بار دیگر به سمت مصرف شیشه باز می‌گردند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا معتادان کراکی، به مصرف هروئین راضی می‌شوند گفت: برای آنها هروئین جایگزین خوبی است، البته در کنار هروئین از شیشه هم به عنوان مکمل استفاده می‌کنند.

صفاتیان با استقبال از طرح ایجاد اتاق‌های امن تزریق برای معتادان تزریقی خاطرنشان کرد: این طرح از جمله طرح‌های کارشناسی است و خدا را شکر در این دولت به طرح‌های کارشناسی توجه بیشتری می‌شود اکنون نیز دیگر مانند گذشته قوه قضائیه و نیروی انتظامی نسبت به طرح‌های پیشگیری و کاهش آسیب واکنش منفی نشان نمی‌دهند و از طرح‌های کارشناسی شده استقبال می‌کنند.

وی همچنین به مسئله خروج نیروهای ناتو از افغانستان اشاره کرد و گفت: این مسئله ممکن است 3 پیامد مختلف برای کشور ما در پی داشته باشد؛ اول اینکه ممکن است افغان‌ها نتوانند جلوی رشد تولید مواد مخدر را بگیرند و با افزایش تولید قیمت مواد مخصوصا در ایران کاهش می‌یابد و این امر به تغییر الگوی مصرف از مواد مخدر صنعتی به سنتی می‌انجامد.

این کارشناس مبارزه با اعتیاد ادامه داد: دومین احتمال این است که دولت افغانستان موفق به کاهش تولید مواد مخدر شود و این سبب گران شدن مواد مخدر سنتی و افزایش استفاده از مواد مخدر صنعتی شود.

به گفته صفاتیان در حالت سوم هم تغییری در شرایط موجود ایجاد نخواهد شد و این قاچاقچیان هستند که قیمت مواد را تعیین خواهند کرد.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها