امروز : جمعه ۴ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 22
۰۳:۲۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 81336
تاریخ انتشار: ۹ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۱۱:۱۳
تعداد بازدید: 60
به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل فارس، اهمیت استقلال یک کشور زمانی مشخص می‌شود که منافع ملی آن تحت تاثیر هیچ اقدام و سخن خارجی قرار نگیرد. زمانی‌که ...

به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل فارس، اهمیت استقلال یک کشور زمانی مشخص می‌شود که منافع ملی آن تحت تاثیر هیچ اقدام و سخن خارجی قرار نگیرد.

زمانی‌که تهران و اسلام‌آباد کلنگ احداث خط لوله انتقال گاز ایران به پاکستان را در حضور شخصیت‌های مهم منطقه بر زمین زدند و دستان یکدیگر را برای همکاری در این زمینه فشردند، از فشار و تحریم‌های به اصلاح فلج کننده غربی‌ها علیه ایران سالیان درازی می‌گذشت.

اسلام‌آباد می‌دانست که مسیر پر فراز و نشیبی پیش رو دارد اما منافع ملی و نیاز روز افزون این کشور به انرژی، حکم می‌کرد در برابر فشارهای خارجی قد علم کند و تمام توان خود را به کار گیرد. در همین راستا مقامات این کشور این تصمیم را مایه احترام و اعتبار پاکستان به عنوان یک کشور مستقل دانستند.

اما پس از روی کار آمدن دولت جدید پاکستان، گویی منافع ملی جای خود را به مصلحت‌های سیاسی و به عبارت بهتر وابستگی‌های سیاسی داد. پس از ماه‌ها تعلل اسلام‌آباد، وزیر نفت و منابع طبیعی این کشور رسما اعلام کرد که پروژه انتقال گاز ایران روی میز دولت پاکستان قرار ندارد.

دولت پاکستان تحریم‌های غرب علیه ایران را بهانه عدم تعهد به تکمیل این پروژه اعلام کرد اما تحلیلگران سیاسی معتقدند که نزدیکی دولت جدید پاکستان به عربستان به عنوان یکی از مخالفان سرسخت تکمیل این خط لوله و گسترش نفوذ ایران در منطقه عامل اصلی این تصمیم‌گیری است.

با کمک بلاعوض  1.5 میلیارد دلاری عربستان به پاکستان بر صحت این تحلیل افزوده شد بطوری که روزنامه پاکستانی اکسپرس تریبیون طی واکنشی تند به کناره‌گیری پاکستان از این پروژه نوشت: اگر فشارهای آمریکا به پاکستان برای کنار گذاشتن خط لوله انتقال گاز از ایران کافی نبود، این هدیه آخرین میخ را بر تابوت خط لوله گاز ایران به پاکستان را کوبیده است.

نیاز روز افروز انرژی پاکستان به حدی است که اخیرا یک شبکه خبری در جنوب آسیا در این‌باره نوشت، این بحران اثرات مصیبت‌باری بر صنایع و شهروندان این کشور داشته است.

این گزارش به نقل از یکی از تحلیلگران سیاسی پاکستانی نوشت، کمبود گاز تنها یک مشکل اقتصادی در پاکستان نیست بلکه مسئله مرگ و زندگی است. دولت باید تصمیمات سختی بگیرد. یا با خشم برخی کشورها روبرو شود یا با خشم مردم خود.

با این حال، دولت پاکستان که خود از نیاز مبرم این کشور به گاز ایران مطلع است هر از چند گاهی اعلام می‌کند که به این خط لوله متعهد است اما در عمل جز بهانه‌تراشی برای تکمیل خط لوله‌ای که ایران بخش اعظم سهم خود را در آن احداث کرده است، انجام نمی‌دهد.

مقامات این کشور تنها تلاش می‌کنند با متقاعد کردن مقامات ایرانی از ضرب‌الاجل تعیین شده برای این خط لوله در پایان دسامبر 2014 رهایی یابند چراکه بر اساس این بند از توافق میان دو کشور، هر کشوری که به تعهدات خود در احداث و تکمیل خط لوله انتقال گاز ایران به پاکستان موسوم به خط لوله صلح عمل نکند باید روزانه 3 میلیون دلار جریمه پرداخت کند.

از اینرو قرار است تا نواز شریف نخست‌وزیر پاکستان با هدف متقاعد کردن مقامات ایران برای صرف نظر کردن از مهلت تعیین شده در 11 ماه می به تهران سفر کند.

در اینجا نکته حائز اهمیت سفر شتاب‌زده و بدون اعلام سرتاج عزیز مشاور نخست‌وزیر پاکستان در زمینه امنیت ملی و امور خارجه برای ابلاغ پیام ویژه نواز شریف به ریاست‌جمهوری ایران پیش از سفر وی به تهران است.

به گفته منابع عالی‌رتبه پاکستانی، اسلام‌آباد تلاش می‌کند تا میان دو کشور بی‌اعتمادی وجود نداشته باشد و سفر سرتاج عزیز به برطرف کردن آن کمک خواهد کرد.

به دنبال تعلل‌های پاکستان وزیر نفت ایران اعلام کرده بود که امیدی به پیشبرد این خط لوله ندارد و گویا مقامات پاکستانی به وجود آمدن بی‌اعتمادی در ایران نسبت به این کشور پی برده‌اند و شتاب زده تلاش می‌کنند تا آن را برطرف کنند.

پیش از این نیز رسانه‌های پاکستانی به دولت خود هشدار داده بودند که این خلف وعده می‌تواند سابقه ناخوشایندی از پاکستان در ذهن ایران به ثبت برساند و تهران در آینده دیگر تمایلی برای مشارکت در چنین پروژه‌هایی با اسلام‌آباد نداشته باشد.

شاید مقامات پاکستانی فکر می‌کردند که این ایران است که به این پروژه نیازمند است درحالی که باید بدانند که این اسلام‌آباد است که سال‌ها به علت ملاحظه روابط خود با آمریکا و ظاهرا در حال حاضر به علت روابط خود با عربستان از تقویت روابط اقتصادی با ایران باز مانده است و بحران انرژی معضل اصلی اقتصاد آن محسوب می‌شود.

و شاید تصمیم ایران برای صادرات گاز به هند از طریق عمان اندکی مقامات این کشور را بیدار کرده باشد که گازی که قرار بود از پارس جنوبی به پاکستان برود اکنون راه خود را به سوی هند کج کرده است و اکنون نه تنها آنان از مزایای صادرات گاز ایران که از امتیازات ترانزیت آن به سوی شبه قاره هند نیز محروم می‌شوند.
فاطمه صادقی

انتهای پیام/م
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها