امروز : سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 19
۱۷:۰۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 81360
تاریخ انتشار: ۹ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۱۵:۴۴
تعداد بازدید: 56
به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، خسرو نظری قائم مقام وزیر آموزش و پروش در ستاد بزرگداشت مقام معلم و رئیس مرکز ...

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، خسرو نظری قائم مقام وزیر آموزش و پروش در ستاد بزرگداشت مقام معلم و رئیس مرکز برنامه‌ریزی منابع انسانی و فناوری اطلاعات آموزش و پرورش در نشست خبری هفته معلم که امروز در ساختمان شهید رجایی این وزارتخانه برگزار شد، اظهار داشت: هدف از برگزاری هفته معلم بزرگداشت و نکوداشت مقام معلم و زنده کردن جایگاه معلم و معرفی کردن معلم‌های نمونه به جامعه است.

وی با بیان اینکه از 30 سال گذشته انتخاب معلم به صورت علمی و منسجم شروع شده است، گفت: هسته‌ای در مرکز وزاتخانه برای بزرگداشت مقام معلم تشکیل می‌شود که وزیر آموزش و پرورش رئیس ستاد است و معاونین وزارتخانه و سازمان‌ها اعضای آن هستند؛ متناظر با آن در استان‌ها و شهرستان‌ها نیز ستاد مقام معلم تشکیل شده است که تمام این ستادها، مسئولیت سیاستگذاری و راهبردی و مدیریت ستاد مقام معلم را از ستاد تا منطقه برعهده دارد.

نظری با بیان اینکه از سال 88 بررسی میدانی در خصوص برنامه‌های ستاد مقام معلم انجام شده است، افزود: هر سال نظرات متعدد دریافت می‌شود و ارزیابی‌هایی نیز انجام خواهد شد و جذب، آموزش و انگیزش سه سیاست راهبردی است.

وی به برنامه‌های هفته معلم اشاره کرد و گفت: در روز پنج‌شنبه 11 اردیبهشت، دیدار با خانواده شهید مطهری برگزار می‌شود و در روز جمعه 12 اردیبهشت نیز وزیر آموزش و پرورش قبل از خطبه‌های نماز جمعه سخنرانی خواهد داشت که به تبیین جایگاه و نکوداشت هفته معلم می‌پردازد.

قائم مقام وزیر آموزش و پروش در ستاد بزرگداشت مقام معلم به برنامه روز شنبه 13 اردیبهشت اشاره کرد و گفت: مدیران در سطوح مختلف به صورت نمادین در یکی از مدارس حضور پیدا می‌کنند و با دانش‌آموزان گفت‌وگو خواهند کرد؛ ضمن اینکه دیدار با رئیس‌جمهور و رئیس مجلس نیز در روز سه‌شنبه برگزار خواهد شد.

وی ادامه داد: در روز چهارشنبه، معلمان نمونه استانی و کشوری با جمع کثیری از فرهنگیان حوزه تعلیم و تربیت با مقام معظم رهبری دیدار خواهند داشت.

*تشکیل کمیته‌ای برای بزرگداشت مقام معلم در طول سال

نظری با بیان اینکه انتخاب معلم نمونه براساس فرم‌های انجام شده و در سه حیطه دانشی، ارزشی و مهارتی بوده است، اظهار داشت: در مجموع 1070 امتیاز در نظر گرفته شده است که حداقل امتیاز در منطقه 200 امتیاز، در استان 260 امتیاز و در کشور 320 امتیاز است.

وی به تعداد معلمان نمونه اشاره کرد و افزود: 14 هزار و 800 معلم نمونه در منطقه شامل 8467 زن و 6336 مرد، 670 معلم نمونه در سطح استان شامل 247 زن و 423 مرد و در سطح کشور 43 معلم نمونه شامل 12 معلم نمونه زن و 31 معلم نمونه مرد است.

قائم مقام وزیر آموزش و پروش در ستاد بزرگداشت مقام معلم در پاسخ به پرسش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس مبنی بر اینکه با توجه به اینکه دوسوم معلمان کشور خانم هستند، چرا زنان برگزیده در بین معلمان نمونه کشوری کم است، افزود: انتخاب‌ها برحسب رقابت و ملاک‌هاست و این شیوه‌نامه هیچ‌گونه محدودیتی را برای حضور خانم‌ها نداشته است.

وی در خصوص تنوع‌بخشی به فعالیت‌ها گفت: در شرایطی من این کار را تحویل گرفتم که حدود دو ماه از ارسال دستورالعمل بزرگداشت مقام معلم می‌گذشت، اما کمیته‌ای را پیش‌بینی کردیم با حضور صاحب‌نظران تعلیم و تربیت تا در طول سال برنامه‌هایی را برای بزرگداشت مقام معلم داشته باشند.

نظری ادامه داد: روزشمار هفته معلم شامل جمعه 12 اردیبهشت روز «معلم پیام آور امید، انتظار و رستگاری»، شنبه 13 اردیبهشت روز «معلم زمینه ساز عزم ملی و مدیریت جهادی»، یکشنبه 14 اردیبهشت روز «شهید مطهری، الگوی تدبیر و اعتدال»، دوشنبه 15 اردیبهشت روز «معلم مروج فرهنگ اسلامی و ملی»، سه‌شنبه 16 اردیبهشت روز «معلم منتقد، دانش‌آموز پرسشگر»، چهارشنبه 17 اردیبهشت روز «معلم و میثاق با ولایت» و پنج‌شنبه 18 اردیبهشت روز «معلم نماد ایثار و شهادت» است.

* هیچ‌گونه مطالبه‌ای در خصوص هدایای معلمان نمونه باقی نمانده است

کرمانشاهی دبیر ستاد بزرگداشت مقام معلم نیز گفت: از سال 87 که در وزارت آموزش و پرورش در ستاد بزرگداشت مقام معلم فعالیت کردم، هیچ‌گونه مطالبه ای در خصوص هدایای معلمان نمونه باقی نمانده است، تنها در سال‌های گذشته علاوه بر هدایای نقدی، فیش حج نیز به معلمان نمونه اهدا می‌شد که زمان‌دار بود و فرد باید در زمان مشخص از آن استفاده می‌کرد که اگر مورد استفاده قرار نمی‌گرفت سهم معلم از بین می‌رفت.

کرمانشاهی تأکید کرد: هیچ‌کدام از رؤسای قوا هیچ وعده‌ای را به معلمان نمونه‌ نداده‌ند که برآورده نشده باشد.

وی در خصوص امضای احکام معلمان نمونه نیز گفت: در چند سال اخیر وزیر آموزش و پرورش احکام معلمان نمونه را امضا می‌کرد.

وی در خصوص معرفی هفته آموزش توسط دانشگاه فرهنگیان در هفته معلم گفت: دانشگاه فرهنگیان می‌تواند تغییراتی را در برنامه‌هایش داشته باشد و هفته آموزش را خود دانشگاه طراحی کرده است؛ دانشگاه فرهنگیان و تربیت دبیر شهیدرجایی نیز در انتخاب معلمان نمونه دو سهمیه دارد که بر اساس شاخص‌هایی که ما ارائه دادیم و الگوها و شاخص‌های خودشان، مدرسان نمونه معرفی می‌شوند.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها