امروز : دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 25
۱۳:۱۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 81394
تاریخ انتشار: ۹ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۱۸:۳۵
تعداد بازدید: 52
به گزارش خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، مرضیه افخم سخنگوی دستگاه دیپلماسی امروز (سه‌شنبه) در نشست هفتگی با ...

به گزارش خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، مرضیه افخم سخنگوی دستگاه دیپلماسی امروز (سه‌شنبه) در نشست هفتگی با خبرنگاران ضمن تبریک میلاد با سعادت امام محمد باقر(ع) به روز ملی خلیج فارس اشاره کرد و خلیج فارس را پهنه آبی و تاریخی برشمرد که همواره سمبل دوستی برای کشورهای ساحلی و حاشیه‌ای بوده و افزود: امیدواریم شاهد تحکیم و تقویت هرچه بیشتری پیوندها بین کشورهای منطقه باشیم.

* صدور حکم اعدام برای ۳۷ عضو اخوان المسلمین

وی در پاسخ به سؤالی در خصوص صدور حکم اعدام از سوی دادگاه مصر برای 37 نفر از اعضای اخوان‌ المسلمین با بیان اینکه جمهوری اسلامی تحولات مصر را به دقت دنبال می‌کند، اظهار داشت: ما برای دستاورد بزرگ انقلاب مردم مصر احترام ویژه‌ای قائلیم و حفظ دستاوردهای این انقلاب را منوط به تحقق مطالبات مردم و رفتار مبتنی بر مساوات و ایجاد وحدت ملی بین جریان‌ها و نهادهای مدنی برای حفظ شکوه و عظمت تاریخی و اقتدار منطقه‌ای مصر می‌دانیم.

به گفته افخم صدور چنین احکام قضایی که می‌تواند تبعات اجتماعی و سیاسی داشته باشد، دشمنان مصر را مستعد دامن زدن به شرایط کنونی مصر می‌کند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی اضافه کرد: صدور چنین احکامی مغایر اصل تسامح و تساهل تاریخی، سیاسی و فرهنگی مصر است.

*محکومیت تحریم روسیه

افخم همچنین در پاسخ به سوالی در خصوص اعمال تحریم‌های جدید غرب علیه روسیه تاکید کرد: تحریم ها را محکوم می‌کنیم، اروپا و آمریکا باید متوجه باشند که این روش‌ها ناکارآمد بوده و نباید از موضع برتری جویی با کشورها برخورد کنند.

وی تحریم را یک تجربه ناکارآمد مبتنی بر روحیه برتری جویی خواند و افزود: معتقدیم بحران‌ها باید از طریق گفت‌وگو و راه‌های مسالمت آمیز حل و فصل شود.

* پیشرفت نظامی و موشکی ایران تهدیدی برای همسایگان و منطقه نیست

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در واکنش به اظهارات اخیر دستیار معاون وزیر آمریکا درباره خطر ایران برای منطقه و پیشنهاد تشکیل سپر دفاعی با همکاری آمریکا و کشورهای حاشیه خلیج فارس اظهار داشت: این گونه اظهارات برای منحرف کردن افکار عمومی نسبت به طیفی از اشتباهات، تهدیدات و اقدامات دوگانه آمریکا در منطقه است. مسئولان آمریکا با توجه به اینکه آمریکا دو جنگ با هزینه‌های انسانی را در این منطقه به راه انداخته فاقد مشروعیت برای هرگونه اظهار نظر هستند.

افخم تقویت روابط و اعتماد متقابل با همسایگان را اولویت دولت خواند و گفت: همسایگان ما هم اهمیت حسن همجواری و لزوم همکاری سازنده را به خوبی درک می‌کنند.

وی تصریح کرد: پیشرفت نظامی و موشکی ایران هیچگونه تهدیدی برای همسایگان و منطقه نیست و راهبرد دفاعی ما تضمین صلح، امنیت و ثبات است.

* انتخابات عراق

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین در خصوص انتخابات عراق ابراز امیدواری کرد که انتخابات پارلمانی عراق در روز دهم اردیبهشت ماه با موفقیت برگزار شود و گفت: امیدواریم نتایج این انتخابات موجب تحکیم حرکت مستقل مردم عراق در مسیر ساختن و پیشرفت این کشور دوست و برادر باشد.

وی تحکیم روند دموکراتیک کنونی عراق را گزینه کلیه جریان‌های سیاسی برای حل و فصل مشکلات دانست و خاطرنشان کرد: تحکیم این روند راهکاری برای خروج از مشکلات امنیتی عراق است.

افخم ادامه داد: معتقدیم انتخابات و حضور هر چه بیشتر مردم عراق در صحنه و مشارکت سیاسی، جریان افراطی را به انزوا خواهد کشاند.

*سفر روحانی به باکو

سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره سفر روحانی به جمهوری آذربایجان نیز گفت که این سفر در دستور کار قرار دارد و به محض قطعی شدن زمان آن اطلاع‌رسانی صورت می‌گیرد.

*بنیاد علوی وابسته به ایران نیست

افخم همچنین گفت که بنیاد علوی یک بنیاد خیریه مستقل در آمریکاست و هیچ وابستگی به جمهوری اسلامی و دولت ایران ندارد.

وی خاطرنشان کرد: آنچه را که در این مسئله مورد انتقاد قرار داده‌ایم این بود که اینگونه اقدامات که علیه یک بنیاد مستقل صورت می‌گیرد و نقض حریم و حقوق شهروندان آمریکایی است موجب نگرانی است. این پرونده مسیر خود را دارد و از نظر ما بنیاد علوی بنیادی مستقل است و حساسیت‌های ما نسبت به این است که بخش زیادی از کسانی که مرتبط با آن بودند مسلمانان و شهروندان ساکن آمریکا بوده‌اند و برخورد این چنینی در واقع محروم کردن شهروندان و مسلمانان داخل آمریکا از دسترسی به چنین امکاناتی در داخل کشورشان است.

*سفر سایمون گس به تهران

به گزارش فارس، مرضیه افخم در ادامه نشست هفتگی با خبرنگاران در پاسخ به سؤالی در خصوص سفر دیروز «سایمون گس» مدیرکل سیاسی وزارت خارجه انگلستان به تهران و نماینده این کشور در گروه 1+5، اظهار داشت: با شروع به کار دولت یازدهم شاهد رفت‌‌ و آمدهای سیاسی از کشورهای مختلف بودیم و در حوزه اروپا و در حوزه روابط پارلمانی و ارتباطات بین وزرا و مسئولان سیاسی، مدیران کل سیاسی کشورهای مختلف اروپایی با همتایان خود رایزنی‌هایی داشته‌اند.

وی با بیان اینکه سفر روز گذشته سایمون گس در همین چارچوب انجام شد، خاطرنشان کرد: تهران و لندن در روند گام به گام و تدریجی بهبود روابط دوجانبه قرار دارند که این سفر و رایزنی‌های انجام شده علاوه بر گفت‌وگو در خصوص روند گام به گام روابط درباره موضوعات منطقه‌ای و بین‌المللی فرصتی را فراهم کرد تا مسئول سیاسی وزارت خارجه انگلیس دیدارهایی را با مقامات وزارت خارجه کشورمان داشته باشد.

افخم با ذکر این نکته که دیدگاه ایران در خصوص تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی و جایگاه جمهوری اسلامی برای بسیاری از کشورها مهم است، گفت: این رایزنی‌ها به حل بحران‌های موجود منطقه کمک می‌کند.

خبرنگاری از افخم پرسید که آیا در سفر سایمون گس درباره بازگشایی سفارتخانه‌های دو کشور در تهران و لندن گفت‌وگو شد؟ که وی پاسخ داد: ایران و انگلستان در روند بهبود تدریجی و گام به گام روابط قرار دارند و رایزنی‌هایی در سطوح مختلف صورت گرفته که نتیجه اولیه آن تعیین کارداران غیر مقیم بود.

وی با بیان اینکه در دورانی که در روابط وقفه ایجاد شده موضوعات متعددی وجود دارد که باید مورد پیگیری قرار گیرد، اظهار داشت: کارداران غیرمقیم در حال پیگیری این موارد هستند.

افخم عنوان کرد: این مسیری گام به گام و تدریجی است که نیازمند یافتن راه‌حل‌هایی است تا برخی موانع آرام آرام برطرف شود.

*سفر رئیس بازرسان آژانس به ایران

وی درباره سفر رئیس بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به ایران با بیان اینکه این سفر در چارچوب توافقات بین سازمان انرژی اتمی و آژانس و مشورت‌ها و گفت‌وگوها بین آنها صورت گرفته، اظهار داشت: گفت‌وگوهای فنی و تخصصی ادامه دارد.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین گفت که این سفر جزییات خاص قابل انتشاری ندارد.

*انتخابات سوریه

خبرنگاری از افخم درباره ثبت نام بشار اسد در انتخابات سوریه و روند کنونی تحولات در این کشور سؤال کرد که او گفت: جمهوری اسلامی ایران همواره اعلام کرده که آماده کمک به حل بحران سوریه است. آماده کمک به توقف جنگ در سوریه هستیم و از همه گروه‌ها و طرف‌‌ها خواسته‌ایم که در این مسیر کمک کنند.

وی با ابراز امیدواری نسبت به حل بحران سوریه از طریق سیاسی ، خاطرنشان کرد: فکر می‌کنیم در این مسیر و بر پایه این نگاه، برگزاری انتخابات در سوریه نقش مهمی دارد. زمان آن است که با برگزاری انتخابات، فرصتی برای برقراری صلح و ثبات در این کشور فراهم شود.

افخم با یادآوری این نکته که برگزاری انتخابات را جزو حقوق اساسی مردم منطقه می‌دانیم، گفت: سوریه هم از این قاعده مستثنی نیست.

وی با بیان اینکه جامعه جهانی باید به این حقوق اساسی و اراده ملت‌های منطقه و از جمله مردم سوریه احترام بگذارد، گفت: رویدادی که در پیش است را به عنوان گامی برای پایان دادن به بحران، توقف جنگ و کمک به صلح و ثبات در سوریه ارزیابی می‌کنیم.

*واردات کالاهای چینی

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سؤالی درباره واردات کالاهای با کیفیت پایین از چین به داخل کشور، با بیان اینکه چین یکی از طرف‌های مهم تجاری ایران است و روابط خوب سیاسی و اقتصادی بین دو کشور برقرار می‌باشد، یادآور شد: ممکن است در همه ابعاد تجاری اعم از دولتی و غیردولتی اختلاف سلیقه‌هایی وجود داشته باشد.

وی ادامه داد: کیفیت کالاها و میزان مبادلات مورد توجه همه کشورهایی است که واردات دارند و همین حساسیت مورد توجه مسئولان ایرانی نیز هست. در عین حال بخش‌های خصوصی برای سفارش‌ها، استانداردسازی و ارتقای کیفیت باید نقش و حساسیت خود را ایفا کنند.

*اتباع ایرانی محکوم به اعدام در مالزی

افخم درباره صدور حکم اعدام برای 86 نفر از اتباع ایرانی در مالزی اعلام کرد: متاسفانه طی سال‌های گذشته به دلیل اینکه برخی از هموطنان ما مقررات کشور مقصد را رعایت نکردند، دچار مشکلاتی شده‌ و تعدادی دستگیر شدند و برخی از این افراد به طور خاص به دلیل در اختیار داشتن مواد مخدر و به عنوان نقض قوانین داخلی مالزی دستگیر شده‌اند که برای آنها احکامی صادر شده است.

وی به صدور احکام اعدام برای برخی از این افراد اشاره کرد و با بیان اینکه شش نفر از آنها از خانم‌ها هستند، عنوان کرد: به دلیل روابط خوب و حسن مناسباتی که با مالزی داریم، در تلاش هستیم که از اجرای این احکام جلوگیری کنیم و از طریق امضای موافقتنامه انتقال محکومان کمک کنیم که این افراد به داخل کشور منتقل شوند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی با ذکر این نکته که قوانین داخلی مالزی امکان شکل‌گیری چنین موافقتنامه‌ای را فراهم نمی‌کرد، افزود: در همین راستا سفارت ما در مالزی پیگیری‌هایی را صورت داد. به دلیل اینکه مسئولان مالزی چنین موافقتنامه‌هایی را با سایر کشورها نداشتند، عملا محمل قانونی برای شکل‌گیری چنین موافقتنامه‌ای نبود. البته با برخی از اصلاحاتی که سال گذشته در قوانین داخلی مالزی صورت گرفت، امکان اولیه برای ارائه پیش نویس انتقال محکومان بین دو کشور فراهم شده است.

وی ادامه داد: سفارت ایران پیش‌ نویس مورد نظر ما را به مقامات مسئول مالزیایی ارائه کرده و نیازمند این است که در آن طرف هم بررسی‌هایی از سوی مسئولان مالزیایی مناسب با قوانین و مقررات آنها صورت گیرد.ما پیگیر این موضوع هستیم که ایرانی‌هایی که حکم اعدام گرفته‌اند به کشور برگرداننده شوند و مابقی دوران محکومیتشان را در کشور بگذارند.

سخنگوی وزارت امور خارجه از همه هموطنانی که به خارج از کشور سفر می‌کنند درخواست کرد که اطلاعات کاملی را از کشور مقصد خود داشته باشند و افزود: وزارت امور خارجه در بخش کنسولی آمادگی دارد که چنین اطلاعاتی را به شهروندان ارائه کند، درباره جزییات قوانین و مقررات سایر کشورها اطلاعات داده شود که تبعات مشکلات این چنینی کمتر شود.

وی از رسانه‌ها خواست که در این زمینه اطلاع رسانی کنند.

افخم همچنین به اقدامات سفارت ایران در مالزی در قبال اتباع ایرانی زندانی از جمله در اختیار داشتن وکیل و مترجم و فراهم کردن امکانات بهداشتی اشاره کرد.

*رایزنی‌ها درباره روادید ابوطالبی

سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره پیگیری‌ها در خصوص روادید ابوطالبی، گزینه پیشنهادی ایران برای تصدی نمایندگی دائم ایران در سازمان ملل در نیویورک نیز اظهار داشت: از طریق ساز و کارهای بین‌المللی موجود و از جمله در سازمان ملل که کمیته روابط با میزبان است، در حال پیگیری موضوع هستیم و رایزنی‌ها در این زمینه ادامه دارد.

*نشست کارشناسی ایران و ۱+۵ در نیویورک

به گزارش فارس، مرضیه افخم در ادامه نشست هفتگی امروز (سه‌شنبه) با خبرنگاران و در پاسخ به سؤالی درباره سفر حمید بعیدی‌نژاد مدیرکل سیاسی و بین‌المللی وزارت امور خارجه به نیویورک به منظور شرکت در کمیته مقدماتی کنفرانس بازنگری معاهده‌ NPT گفت: این سفر در چارچوب سفر گروه سیاسی و بین‌المللی ایران برای شرکت در این کنفرانس صورت گرفته است. این معاهده هر 5 سال بازنگری می‌شود و کنفرانس مقدماتی آن اکنون در نیویورک در حال برگزاری است.

وی اضافه کرد: گروه‌های مذاکره ‌کننده ایران و 1+5 از فرصت حضور در حاشیه این کنفرانس برای برگزاری نشست کارشناسی استفاده کرده و هیأت‌های کارشناسی ایران و 1+5 در حاشیه این نشست با یکدیگر دیدار و گفت‌وگو خواهند کرد.

*پیگیری‌ها درباره دیپلمات ربوده شده در یمن

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس درباره آخرین پیگیری‌ها در مورد نوراحمد نیکبخت دیپلمات ربوده شده ایرانی در یمن و سفر امیرعبداللهیان معاون عربی و آفریقای وزارت خارجه به این کشور عنوان کرد: پیگیری‌ها در این باره ادامه دارد. کمیته پیگیری سفرهایی را به یمن انجام داد و از محل ربایش این دیپلمات بازدید به عمل آورد و اطلاعات بیشتری حاصل شده است.

وی اضافه کرد: قرار بود آقای امیرعبداللهیان در این راستا سفری را به صنعا انجام دهند که این سفر در دستور کار است و هر زمان که زمینه‌های مناسب بر آن ایجاد شود، صورت می‌گیرد.

افخم عنوان کرد: امیدواریم با پیگیری‌هایی که انجام می‌شود خبرهای خوبی را داشته باشیم.

وی تاکید کرد: وزارت خارجه از طریق ارتباطاتش با مسئولان یمن این پرونده را پیگیری می‌کند و سفارت ایران نیز پیگیر این موضوع است.

سخنگوی وزارت خارجه پرونده‌های مرتبط با ربایش دیپلمات‌ها را حساس و پیچیده خواند و افزود: امیدواریم پیگیری‌ها به نتایج خوبی منجر و در نهایت این دیپلمات به سلامت به کشور بازگردد.

*سفر امیرعبداللهیان به عربستان

افخم همچنین درباره سفر امیرعبداللهیان به جده که سؤال دیگر خبرنگار فارس بود نیز گفت: معاون وزیر خارجه سفرهایی به کشورهای مختلف منطقه داشته و سفر به عربستان کماکان در دستور کار است و در عین حال لازم است برخی مقدمات برای انجام این سفر فراهم شود.

*زندانیان ایرانی در ترکمنستان/ اخراج دانشجویان ایرانی از نروژ

خبرنگاری درباره اخبار منتشر شده مبنی بر حضور 272 تبعه ایرانی زندانی در ترکمنستان که گفته می‌شود اغلب آنها بازرگان و راننده هستند سؤال کرد که سخنگوی دستگاه دیپلماسی در این باره گفت: ما در حال پیگیری این موضوع هستیم و در این باره به دنبال دریافت اخبار و اطلاعات دقیق‌تری می‌باشیم.

همان خبرنگار درباره اخراج 64 دانشجوی ایرانی در نروژ مشغول به تحصیل در رشته‌های فیزیک هسته‌ای سؤال کرد که افخم در این باره گفت: اطلاعات اولیه ما صحت خبر را به این شکل تایید نمی‌کند. پیگیری‌ها از طریق سفارت ایران در جریان است.

*سفر سرتاج عزیز به تهران

افخم در پاسخ به سؤال خبرنگاری مبنی بر اینکه آیا در سفر «سرتاج عزیز» مشاور نخست‌وزیر پاکستان و وزیر خارجه این کشور درباره وضعیت جمشید دانایی‌فر مرزبان ربوده شده ایرانی و امنیت مرزهای دو کشور گفت‌وگو شد؟ اظهار داشت: این سفر در چارچوب گفت‌وگوهای دو کشور بوده و طی هفته‌های آینده شاهد سفر شوکت عزیز نخست‌وزیر پاکستان به تهران خواهیم بود. روابط ما به دلیل همسایگی در حوزه‌ها و ابعاد متنوع و وسیعی برقرار است. سفر روز گذشته سرتاج عزیز در این چارچوب بود و گفت‌وگوهای خوبی در حوزه دوجانبه، همکاری‌های اقتصادی و منطقه‌ای انجام شد.

وی درباره وضعیت مرزبان ایرانی نیز گفت: این موضوع ساز و کار خود را دنبال می‌کند. ما در عین حال بحث امنیت مرزی، لزوم احترام و توجه بیشتر مسئولان پاکستانی به مقررات و موضوعات امنیت مرزی را مورد توجه قرار دادیم و همکاری‌هایی در زمینه کمیته امنیت مرزی دو کشور صورت گرفته است.

افخم ادامه داد: اهتمام طرفین برای داشتن مرزهای امن و استفاده از ظرفیت‌ها برای اینکه مرزهای دو کشور بالاترین ضریب امنیت را داشته باشد بیش از گذشته شده و این موضوع از سوی طرف ایرانی مورد تاکید و توجه ویژه‌ای قرار گرفته است.

*کانادا و ابراز تمایل برای میانجیگری عمان

افخم درباره اظهارات وزیر خارجه کانادا که خواستار میانجیگری عمان در روابط تهران و اوتاوا شده نیز گفت: ما این اخبار را مشاهده کردیم.اگر چنین رویکرد و نگاهی ایجاد شده باشد، نشانه آن است که نوعی واقع‌نگری و واقع بینی باید به تدریج در بین مسئولان سیاسی آن کشور حاکم شود. طبق اطلاعاتی که در برخی رسانه‌های منطقه منتشر شد حتی برخی نقدها نسبت به نوع تعامل دولت کانادا با ایران در داخل کانادا شکل گرفته است.

وی گفت: رویکرد کانادا باید مبتنی بر مقررات و قوانین بین‌المللی و احترام به رای و جایگاه ملت ایران شکل بگیرد و این چیزی نیست، جز بازگشت واقع‌بینی به سیاست خارجی کانادا.

*پیش نویسی روی میز نیست

یکی از خبرنگاران درباره انتشار گزارشاتی در خصوص توافقات ایران و 1+5 درباره گام پایانی توافق ژنو در برخی رسانه‌ها سؤال کرد که وی در این باره گفت: متاسفانه برخی اطلاعات ناقص و خبرسازی‌ با منابع نامشخص و یا بعضا مشخص در بین افکار عمومی مطرح می‌شود، ما هم به طور متناوب درباره صحت این گزارش‌ها اعلام نظر کرده‌ایم. آنچه که فعلا در مذاکرات مطرح است تا پیش از حصول نتیجه نهایی قابل اعلام نیست، آنچه که در این باره عنوان می‌شود، گمانه‌زنی است.

خبرنگاری نیز سؤال کرد که آیا پیش نویسی برای توافقنامه جامع تدوین شده است؟ که سخنگوی وزارت خارجه عنوان کرد: هر طرف برای مذاکرات نقشه‌ راهی دارد و پیش‌نویسی را مدنظر قرار می‌دهد که مبتنی بر موضوعات حقوقی است که دنبال می‌کند. تیم ایرانی هم چارچوبی مد نظر خود دارد. گروه حقوقی و مشورتی جلسات مستمری دارند تا بتوانند در نشست‌های آینده موضوعات مورد نظر ایران را به طور کامل و دقیق پیش ببرند.

وی ادامه داد: در مذاکرات اردیبهشت‌ ماه قرار است گروه‌های مذاکره کننده وارد مرحله تنظیم و نوشتن متن توافق شوند که مرحله سخت و پیچیده کار از این به بعد است. تیم مذاکراتی برای ورود به این مرحله نقشه راه و چارچوبی را مورد توجه دارد و اینگونه نیست که پیش‌نویسی روی میز باشد و دو طرف بر مبنای آن مذاکره کنند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سؤال یکی از خبرنگاران درباره مذاکرات ایران و 1+5، تصریح کرد: این مذاکرات برای حل و فصل موضوع هسته‌ای ایران است. نگاه ما در مذاکرات مبتنی بر انقلاب اسلامی و دستاوردها و آرمان‌های کشور است و بر این اساس مذاکرات هسته‌ای را شروع کردیم و بر این اساس ادامه می‌دهیم.

وی گفت: آنها باید با زبان تکریم با ملت ایران سخن بگویند و این مذاکرات را براساس احترام متقابل شروع کرده و به آن ادامه می‌دهیم.

*خلیج همیشه فارس

افخم درباره اقدامات وزارت خارجه در مقابله با جعل نام خلیج فارس گفت: ما همواره تاکید کرده‌ایم این منطقه بر اساس تمام اسناد تاریخی همواره خلیج فارس بوده و کسانی که مباحثی خلاف آن را مطرح می‌کنند به دنبال تفرقه بین کشورهای ساحلی این پهنه آبی هستند. خلیج فارس خلیج دوستی،‌ همکاری و صلح و ثبات است و در طول تاریخ همواره این نام با صلح، دوستی و همزیستی مسالمت‌آمیز گره خورده است.*

* توافق فتح و حماس

افخم همچنین درباره توافق بین فتح و حماس نیز گفت: هرگونه توافق و حرکتی که به تقویت جایگاه فلسطین بینجامد و نقش این کشور را در رایزنی‌ها و روند تحولات تقویت کند، مبارک و میمون می‌دانیم. فکر می‌کنیم در وهله نخست حمایت از مردم فلسطین اولین گامی است که می‌تواند به حرکت روان و مستقل ملت فلسطین در صحنه بین‌المللی کمک کند.

سخنگوی وزارت خارجه با بیان اینکه این توافق و حرکت به سوی وحدت فلسطینی‌ها دشمنانی هم دارد که درصدد هستند به اختلافات بین فلسطینی‌ها دامن بزنند، عنوان کرد: برخی گمانه‌زنی‌ها بر نقاط افتراق گروه‌های فلسطینی بیش از گذشته دامن می‌زنند.

وی ادامه داد: تقویت گروه‌های فلسطینی به احقاق حقوق ملت فلسطین کمک می‌کند. معتقدیم وحدت بین فلسطینی‌ها باید هر چه سریعتر مستحکم‌تر شود تا فلسطین برای حضور در مجامع بین‌المللی، مبارزه با رژیم صهیونیستی و تنظیم دیالوگ با جامعه بین‌المللی قوی‌تر از گذشته گام بردارد.

افخم سفر هیأت‌های پارلمانی و اقتصادی از اروپا به ایران را مثبت ارزیابی کرد و گفت: امیدواریم این سفرها به تنظیم دوره جدیدی از روابط منجر شود.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها