امروز : یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 27
۰۶:۴۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 81398
تاریخ انتشار: ۹ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۱۸:۳۵
تعداد بازدید: 30
به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، آیین افتتاح دانشکده رسانه فارس با حضور آیت‌الله قرهی، حدادعادل، حسین ...

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، آیین افتتاح دانشکده رسانه فارس با حضور آیت‌الله قرهی، حدادعادل، حسین شریعتمداری، مسئولین دانشگاه جامع علمی کاربردی و جمعی از نخبگان و دانشگاهیان برگزار شد.

* سیدنظام‌الدین موسوی: فارس اکنون جزء‌ 80 سایت خبری پرمخاطب دنیاست

نخستین سخنران مراسم افتتاحیه دانشکده رسانه فارس بود سیدنظام‌الدین موسوی رئیس مرکز علمی و کاربردی فارس بود که با تشریح چگونگی شکل‌گیری دانشکده فارس، تحت نظر دانشگاه جامع علمی، کاربردی گفت: دانشکده رسانه فارس، متعلق به جبهه متعهد انقلاب اسلامی است. 

سیدنظام‌الدین موسوی مدیرعامل خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، و رئیس مرکز علمی‌، کاربردی فارس، در مراسم افتتاحیه دانشکده رسانه فارس، با بیان اینکه مراسم افتتاح دانشکده فارس در زمانی مابین میلاد حضرت زهرا(س) و امیرالمؤمنین حضرت علی(ع) صورت گرفت، گفت: دانشکده فارس، سنگری جدید در حوزه علم‌آموزی و دانش‌اندوزی است.

وی افزود: دانشکده فارس، فقط متعلق به خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس نیست بلکه متعلق به جبهه متعهد و متخصص انقلاب اسلامی است.

موسوی با تشریح چگونگی شکل‌گیری دانشکده فارس، تحت نظر دانشگاه جامع علمی‌ کاربردی گفت: مؤسسه فرهنگی مطبوعاتی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، با سابقه بیش از 10 سال فعالیت مثمرثمری در حوزه اطلاع‌رسانی داشته و با عنایت حضرت حق و تلاش و مجاهدت همکاران بنده و مسئولان قبلی این خبرگزاری به جایگاه والایی رسیده است به طوریکه در حال حاضر خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، جزء رسانه‌های معتبر کشور است و در سطح منطقه و جهان مخاطبان بسیاری دارد.

وی افزود: خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، در منطقه و جهان مرجع خبری در زمینه تحولات ایران و منطقه به شمار می‌رود و به لحاظ شاخص‌های حرفه‌ای خبرگزاری اول کشور و بر اساس آمار جزء‌ 80 سایت خبری پرمخاطب دنیا است که چنین جایگاهی سرمایه‌ای برای نظام به شمار می‌رود.

مدیرعامل خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس،‌با بیان اینکه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس،‌ متعلق به جریان خاصی نیست، اظهار داشت: این خبرگزاری متعلق به نظام است و به هیچ جریان و شخص خاصی تعلق ندارد.

وی با اشاره به ضرورت شکل‌گیری دانشکده رسانه‌ای فارس، عنوان کرد: با توجه به گسترش فضای رسانه‌ای، بحث کادرسازی و ایجاد پایگاه علم‌آموزی در کنار مجموعه خبری فارس، اهمیت داشت.

رئیس مرکز علمی‌ کاربردی فارس، افزود: اکثر کارمندان خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، در سالیان متمادی فعالیت این خبرگزاری در حوزه ارتباطات فعال بودند البته به جز مسائل آکادمیک و تحصیلات مرتبط، تجربه‌های خوبی در این زمینه داشتند ولی هم برای تأمین نیازهای خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس و هم رسانه‌های کشور ضرورت کادرسازی احساس شد.

موسوی ادامه داد: به منظور کادرسازی برای رسانه فارس در مقطعی باشگاه توانا راه‌اندازی شد که آقای زندی متولی آن بود و کار ارزشمندی را به همراه مدیریت قبلی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، انجام دادند که روح جدیدی به این مجموعه پیوند داده شد.

رئیس مرکز علمی‌ کاربردی فارس، با اشاره به گام‌های اولیه برای تأسیس دانشکده فارس اظهار داشت: تصمیم بر این شد که باید به سمتی برویم که بتوانیم در کنار آموزش آکادمیک مدرک تحصیلی به افراد داده و جایگاه آموزشی و پژوهشی این امر در کنار یکدیگر فراهم شود.

وی با اشاره به پیگیری‌های دو ساله برای گرفتن مجوز خاطرنشان کرد: ابتدا به دنبال دانشکده غیرانتفاعی بودیم اما پس از مدتی دانشکده جامع علمی و کاربردی را انتخاب کردیم که پیگیری‌های گرفتن مجوز یک سال و اندی طول کشید و با مدد خداوند در پائیز سال گذشته مجوز تأسیس دانشکده خبر فارس یا مرکز جامع علمی کاربردی فارس گرفته شد که در همان زمان برای گرفتن دانشجو در مقطع فوق‌دیپلم و لیسانس اعلام آمادگی شد.

موسوی به بیان تفاوت این دانشکده با سایر مراکز آموزش اصحاب رسانه پرداخت و اظهار داشت: تلقی ما این است که تفاوت این دانشکده با سایر مراکز در جذب هدفمند دانشجوست چرا که در این مرکز به دنبال آن نیستیم که تنها برای پز دادن یا رفع مسئولیت یا رفع تکلیف کاری انجام دهیم.

وی ادامه داد: این مرکز در نظر دارد به طور هدفمند نیروهایی را متعهد و متخصص جذب کند در حالیکه بسیاری از مؤسساتی که اقدام به آموزش اصحاب رسانه می‌‌کنند نتیجه و برون‌داد آموزش آنان حتی متناسب با فضای کاری نیست و فرد پس از آموزش دیدن با حضور در محیط کاری باید تجارب را از صفر آغاز کند.

رئیس مرکز علمی‌ کاربردی فارس، با اشاره به جذب هدفمند دانشجو خاطرنشان کرد: کسب تجربه در کنار آموزش هدفی بود که برای این مؤسسه در نظر گرفته‌ایم و افراد پس از آموزش دیدن، در باشگاه توانا مشغول به کار می‌شوند تا به دنبال کار نباشند.

موسوی با بیان اینکه مرکز علمی کاربردی فارس از نیروهای متخصص و متعهد استفاده می‌کند، اظهار داشت: خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، خبرگزاری متعهد به اصول انقلاب است که در این زمینه از هیچ کسی خجالت نمی‌کشیم که در کنار مسائل حرفه‌ای مسائل اصولی را طی کنیم و این امر ثابت‌شده‌ای است که می‌توان بر اصول پایبند بود و هم کار حرفه‌ای انجام داد.

رئیس مرکز علمی‌ کاربردی فارس، در پایان با تشکر از تلاش همه دست‌اندرکاران این مرکز علمی کاربردی تصریح کرد: امیدوارم با دعای همه عزیزان بنای خیری گذاشته شود تا بتواند اقدام مؤثری در محضر خداوند متعال و حرکتی در جهت رشد و توسعه انقلاب و منویات رهبری برداشته شود.

* آیت‌الله قرهی: علم بدون تعهد جامعه بشری را به گرفتاری و چالش می‌کشاند
آیت‌الله قرهی مدیر حوزه علمیه امام مهدی(عج) دومین سخنران مراسم افتتاحیه دانشکده رسانه فارس بود که تأکید کرد علم بدون تعهد جامعه بشری را به گرفتاری و چالش می‌کشاند و در اسلام فارغ‌التحصیلی نداریم.

وی گفت: وقتی به علم و تدبر و تخصص در آیات و روایات نگاه می‌کنیم، با تحقیق می‌گویم هیچ مکتب و دینی مثل اسلام در رابطه با علم بحث نکرده است.

قرهی ضمن تبریک به مناسبت افتتاح این دانشکده و پیوستن آن به رسانه‌های انقلابی و ولایت‌مدار گفت: پروردگار عالم همه چیز را بر اساس تخصص بنا کرده و خود نظام خلقت بر اساس علم است.

وی افزود: اهمیت علم آنقدر بالا است که پروردگار عالم فرمودند، آیا آنها که می‌دانند با آنها که نمی‌دانند، یکسان هستند؟

قرهی تصریح کرد: در روایت ما آمده است که ملائکه خدا برای طالب علم بالهای خود را می‌گشایند.

وی تأکید کرد: در همه جا تعبیری به نام فارغ‌التحصیلی وجود دارد ولی در اسلام چنین تعبیری وجود ندارد زیرا باید ز گهواره تا گور دانش بجوییم.

قرهی اضافه کرد: وقتی به علم و تدبر و تخصص در آیات و روایات نگاه می‌کنیم با تحقیق می‌گویم که هیچ مکتب و دینی مثل اسلام در رابطه با علم بحث نکرده است.

وی با بیان اینکه خدا اساس خلقت را بر اساس علم قرار داده است، ادامه داد: دنبال تخصص رفتن و علم رفتن به عنوان واجب است.

قرهی تصریح کرد: ما باید به سمت تخصص برویم نه از باب اینکه جامعه بین‌الملل و اطراف ما به دنبال تخصص هستند بلکه از این بابت که این مسئله برای ما فرض است.

مدیر حوزه علمیه امام مهدی(عج) اظهار داشت: این علمی که ما می‌گوییم خواندن سواد نیست و علمی که مورد نظر ما است، یکی از خصایص آن این است که در آن فساد نباشد، چون ظلمت است که در آن فساد وجود دارد.

قرهی تأکید کرد: هر علمی که به وجود بیاید و به فساد منتهی شود علم نیست و به آن سواد می‌گویند و علمی که در آن فساد نباشد علم حقیقی است.

وی تأکید کرد: آنکه متعهد باشد و در کنار آن تخصص داشته باشد می‌تواند علم را نگه دارد و در آن علم فساد به وجود نمی‌آید.

قرهی خاطرنشان کرد: اگر علم با تعهد همراه نباشد جامعه بشری به عقب‌گرد و گرفتاری و چالش کشانده می‌شود.

وی ادامه داد: اینکه بیان می‌شود تعهد باید در کنار تخصص قرار گیرد به خاطر این است که تعهد برای بشر آرامش تخصص می‌آورد.

آیت‌الله قرهی تعهد بما هو تعهد را موجب آرامش برای جامعه بشری خواند و گفت: خداوند انبیا را برای هدایت بشر فرستاده است. لذا اولیای خدا می‌گویند اول تعهد باید باشد و قرآن نیز تزکیه را بر تعلم مقدم می‌دارد.

وی با اشاره به اینکه اگر تزکیه به معنی عهد بستن بین خود و خدا باشد، تصریح کرد: در این صورت از علم سوءاستفاده نشده و آن را در جهت رشد مقام انسانیت به کار خواهیم برد. همانطور که قرآن نیز می‌گوید لقدخلقنا الانسان فی احسن تقویم و نه خلقنا المومنون. چرا که انبیا برای هدایت همه انسان‌ها آمده‌اند اما مومنین هستند که این هدایت را به خوبی درک می‌کنند.

مدیر حوزه علمیه امام مهدی (عج) با نقل قول از شهید ثانی، صاحب کتاب لمعه گفت: اگر کسی در زمینه اخلاقی که همان تزکیه است، رشد کرد علم به انسانیت منجر می‌شود و انسانی که این را بفهمد احسن‌ تقویم را محقق کرده است. همان هدفی که انبیا نیز برای آن مبعوث شده‌اند که تحقق خلیفه‌الهی بشر است.

وی یکی از اسماء دوران ظهور حضرت حجت را «جنت‌الصغری» خواند و گفت: در زمان آن حضرت علم در زمینه تعهد خود را نشان می‌دهد و همان مدینه فاضله‌ای تشویق خواهد شد که همه دنبال آن می‌گردند.

آیت‌الله قرهی به توصیه شهید ثانی اشاره کرد و بیان کرد: او می‌گوید آنها که می‌خواهند درس بخوانند اول تزکیه شوند آن زمان است که تخصص معنا می‌یابد.

وی با یادآوری شرط ملاصدرا گفت: ملاصدرا می‌گوید آنکه در تعهد و تخلق نبوده است، رشد نکرده و من راضی نیستم که در درس من شرکت کند و اگر هم حضور یابد نه تنها علم را بلکه انسانیت را ضایع کرده است. لذا ما نباید ابا داشته باشیم از اینکه ابتدا متعهدین را در درس دانشگاه بپذیریم. چرا که متخصص بدون تعهد موجب انتشار اخبار کذب، بی‌آبرویی دیگران و گرفتاری انسان‌ها می‌شود.

مدیر حوزه علمیه امام مهدی (عج) تاکید کرد: باید دقت شود که به جز متعهدان، دانشجو نپذیریم و این را عملیاتی کنیم تا کردار و رفتار ما مفید واقع شود.

وی در پایان سخنان خود ابراز امیدواری کرد: انشاءالله یک روز شاهد باشیم دانش‌آموختگان دانشکده رسانه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در تعهد و تخصص حرف اول را نه تنها در ایران بلکه در جهان بزنند.

* حدادعادل: افتتاح دانشکده خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس امیدبخش است
 
 


سخنران بعدی این مراسم غلامعلی حداد عادل مشاور عالی مقام معظم رهبری و نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی بود که برامیدبخش بودن افتتاح دانشکده خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس تأکید کرد.

وی در مراسم افتتاحیه دانشکده رسانه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، اظهار داشت: شنیدن خبر افتتاح دانشکده در خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، به خودی خود امیدبخش و مسرت‌انگیز است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با تأکید بر اینکه تحولی که در فناوری اطلاع‌رسانی ایجاد شده دنیا را به کلی عوض کرده است، تصریح کرد: تحولی که در این عرصه در جهان پدید آمد افزون‌تر از تحولی بود که بعد از اختراع چاپ در دنیا پدیدار شد.

وی بر همین اساس گفت که امروز رسانه بخشی از زندگی همه ماست و دیگر در حاشیه زندگی نیست و از واجبات آن به شمار می‌رود در واقع بدون رسانه نمی‌شود زندگی کرد.

حدادعادل با بیان اینکه رسانه اکنون فقط برای افزایش معلومات نیست، یادآور شد:‌ در واقع بدون رسانه اگر زندگی محال نباشد اما سخت و دشوار است و اداره جامعه و حکومت کردن هم بدون رسانه ممکن نیست.

رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی، با تأکید بر اینکه امروز رسانه ابزار کار اداره کشور است، گفت: در همه جای جهان رسانه وسیله‌ای برای مدیریت افکار عمومی به شمار می‌رود؛ هر حکومتی احتیاج به افکار عمومی دارد. اصطلاح جنگ نرم نیز در دنیایی معنا می‌یابد که رسانه به عنوان یک سلاح و سپر می‌تواند عمل کند.
وی اضافه کرد: همانطور که در جنگ جهانی اول توپخانه‌ها عمل می‌کرد امروز هم اول توپخانه رسانه‌ای عمل می‌کند در واقع اول اذهان عمومی را می‌کوبد بعد اقدام عملی و نظامی می‌کنند.

حدادعادل گفت: در حدود 23 سال پیش قدرت‌های غربی تصمیم گرفتند در خلیج فارس یک فعالیت رسانه‌ای به نام یکی از کشورها به وجود آورند که یک باره خبرگزاری گسترده و فعالی بوجود آمد ما در آن زمان می‌دانستیم این کار شبیه تاسیس یک پایگاه نظامی بزرگ در منطقه است ولی در عالم رسانه برای روز مبادا تشکیل شده است.

وی افزود: در تحولات سوریه نیز دیدیم که این خبرگزاری چطور عمل کرد، یعنی برای حضور در یک کشور به اندازه تجهیزات نظامی بر روی رسانه حساب می‌کنند.

نماینده مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: انقلاب ما هم از ابتدا با چنین واقعیتی روبرو بود و امروز نیز ما در دنیا درگیر جنگ نرم هستیم به طوری که 120 شبکه تلویزیونی ماهواره‌ای به زبان فارسی ملت ایران را مخاطب قرار دادند و دست کم 110 شبکه مخالف انقلاب هستند.

حدادعادل اضافه کرد: ما وظیفه خطیری در عرصه رسانه بر عهده داریم زیرا در کشور نیز مشکلاتی داریم که به جنگ نرم شبکه‌های ماهواره‌ای اضافه می‌شود و دلیلی ندارد که فکر کنیم هر چه هست در خارج کشور است در داخل نیز گرایش‌ها و سلیقه‌ها متفاوت است و تمام دلسوزان انقلاب باید توجه به فعالیت‌های رسانه‌ای را در متن کارهای خود قرار دهند.

رئیس فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی با اشاره به ضرورت حضور جوانان متعهد در رشته ارتباطات اظهار داشت: آرام آرام این احساس نیاز رخ داده است که جوانان متعهد در رشته ارتباطات و روزنامه‌نگاری تحصیل کنند. البته بسیاری از جوانان فنون رسانه‌ای را نیز به عنوان یک خدمت به نظام انتخاب کردند یعنی خطر را تشخیص دادند ولی هنوز به اندازه کافی متوجه خطر نیستیم.

وی افزود: همچنین در موسسات آموزش عالی زمینه‌سازی‌هایی در رابطه با رشته ارتباطات شده است تا نیروهای متعهد و متخصص تربیت شوند.

حدادعادل گفت: بنده همواره با رسانه سر و کار داشتم ولی در 15 سال اخیر در مجلس بیشتر از دوران قبل با خبرنگاران در ارتباط هستم و ناچارم این واقعیت تلخ را مطرح کنم که کیفیت تخصصی در بسیاری از اهالی رسانه‌ای ما مطلوب نیست و بسیاری از خبرنگاران در حوزه کاری خود حتی کتاب نمی‌خوانند و به اخبار آن حوزه گوش نمی‌دهند، بسیاری از خبرنگاران کلیشه‌ای عمل می‌کنند و کلیشه‌ای سؤال می‌پرسند.

وی با اشاره به چند نمونه از کیفیت پایین حوزه رسانه در کشور گفت: به طور مثال زمانی که به نمایشگاه کتاب دعوت می‌شویم خبرنگاران قبل از بازدید ما از نمایشگاه نظرمان را راجع به نمایشگاه می‌پرسند در حالی که ما هنوز بازدیدی نداشته‌ایم و پس از آن نیز چند سؤال کلیشه‌ای می‌پرسند که حتی ما نیز سؤالات را حفظ هستیم.

نماینده مجلس شورای اسلامی گفت: خبرنگار باید در فن خودش بصیر و خبیر باشد همانطور که در آیه قرآن نیز توجه به خبیر بودن مطرح است، امیدم این است که با تاسیس دانشکده‌هایی نظیر دانشکده فارس نیروهای متعهد به انقلاب طوری باشند که همانطور که یک پزشک متخصص درجه یک با تخصص خود شناخته می‌شود یک خبرنگار نیز با تخصصش چهره شود در حالی که در حال حاضر از این گونه خبرنگاران کم داریم.

وی تصریح کرد:‌ افتتاح دانشکده فارس یک نوید است که این خبرگزاری پس از تجربه موفق در عرصه رسانه برای خدمت به انقلاب یک قدم استوار در سطح تخصصی برداشته است. البته خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس پیش از این نیز این دغدغه را داشته است و چند سال پیش با مراجعه به فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی خواستار برگزاری یک دوره ویراستاری شدند و حالا یک دوره دانشگاهی منظم‌تر و دقیق‌تر را آغاز می‌کنند.

حدادعادل با تشکر از مسئولان خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس عنوان کرد: من وظیفه دارم از مسئولان این خبرگزاری تشکر کنم زیرا با نتیجه کار این افراد آشنا هستم و توصیه می‌کنم دانشکده فارس را جدی بگیرید و به فکر حضور هر چه بیشتر استادان متخصص ومتعهد در این دانشکده باشید.

وی افزود: بنده به عنوان یک معلم قدیمی می‌گویم که دانشکده وقتی نتیجه دارد که استاد 40 ساعت در دانشکده حضور داشته باشد و 8 ساعت تدریس کند و هر اندازه از این مسئله دور شویم نتیجه کمتری می‌بینیم،‌ البته در گام اول نباید از رسانه فارس چنین انتظاری داشت ولی انتظار داریم در راستای تحقق این اهداف متعالی قرار گیرند.

* شریعتمداری: مدیریت رفتار جامعه در گرو مدیریت افکار عمومی است
حسین شریعتمداری مدیرمسئول روزنامه کیهان سخنران بعدی مراسم افتتاح دانشکده رسانه فارس بود، وی در این مراسم گفت: رفتار عمومی برخاسته از افکار عمومی است و انسان‌ها طوری عمل می‌کنند که فکر می‌کنند لذا اگر شما افکار را مدیریت کنید رفتار را هم مدیریت کرده‌اید. 

وی افزود: خداوند را شاکریم که خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس بعد از یک دوران تجربی بسیار موفق به نقطه تأسیس دانشکده رسید و این نیازی بود که همه احساس می‌کردند و باید کسی با همت خود، آن را عملی می‌کرد.

شریعتمداری در رابطه با اهیمیت و ارزش خبر و رسانه در گذشته و امروز، تصریح کرد: در شماره اول روزنامه وقایع‌الاتفاقیه که حتی تیتر هم نداشت نوشته بود که در داخل کشور اخبار و گزارش‌هایی از داخل و فرنگ می‌رسد که با واقعیت انطباق ندارد و لازم است که اولا حاکمان ولایات و بعد صاحبان منبر و صاحبنظران از اخبار و گزارش‌ها باخبر باشند و این نشان می‌دهد که آن زمان امیرکبیر دقیقا ضرورت را احساس کرده بود.

وی با اشاره به اینکه قیمت وقایع ‌الاتفاقیه در آن زمان 10 شاهی بود، اظهار داشت:‌ تمام حاکمان ولایات مختلف ملزم بودند که این نشریه را خریداری کنند و در یکی از شماره‌های این نشریه قیمت اجناس را نوشته بود.

شریعتمداری ادامه داد: پس از شهادت امیرکبیر این ماجرا و ضرورت که گفته شد افول کرد اما نه اینکه این ضرورت احساس نشود ولی وقتی دیگران برای ادامه کار به میدان آمدند آن نگاهی را که امیرکبیر دنبال می‌کرد نداشتند.

وی تصریح کرد گفت:  در سال 1325 هجری قمری سید ضیاء‌الدین طباطبایی روزنامه برق را در 4 صفحه راه‌اندازی می‌کند که به این علت که به مبانی اسلامی توهین می‌کرد، توقیف شد.

شریعتمداری افزود: سید ضیاء بلافاصله روزنامه شرق را راه‌اندازی می‌کند که آخرین صفحه آن به زبان فرانسه منتشر می‌شد و این روزنامه هم به علت تعریض به مبانی اسلامی توقیف شد.

مدیر مسئول روزنامه کیهان راه‌اندازی روزنامه رعد را از سوی سید ضیاء در مرحله سوم یادآور شد و گفت: نوع این حرکت سید ضیاء‌الدین طباطبایی نشان می‌دهد که از عقبه و پشتوانه برخوردار است.

وی با اشاره به جمله‌ای که سید ضیاء در گوشه سمت راست روزنامه رعد می‌نوشت بیان کرد: «دانستن حق مردم است» جمله‌ای بود که همواره روزنامه رعد از آن استفاده می‌کرد اما اگر شما رخدادهای آن زمان را بررسی کنید و با مطالب روزنامه مقایسه کنید می‌بینید تنها چیزی که از مردم و مخاطبان روزنامه دریغ می‌شد دانستن بود.

شریعتمداری گفت: پس از اینکه ضیاء‌الدین طباطبایی که من از آوردن عنوان «سید» برای او شرم دارم، رضاخان را به انگلیسی‌ها معرفی می‌کند به فلسطین می‌رود و به عنوان واسطه برای صهیونیست‌ها زمین می‌خرد.

وی در نتیجه‌گیری عنوان کرد: رفتار عمومی برخاسته از افکار عمومی است و انسان‌ها طوری عمل می‌کنند که فکر می‌کنند لذا اگر شما افکار را مدیریت کنید رفتار را هم مدیریت کرده‌اید.

مدیر مسئول روزنامه کیهان از این اصل به عنوان پایگاه رسانه یاد کرد و گفت: از این زاویه می‌توان به اهمیت دانشکده خبر خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس پی برد.

وی در توضیح اظهار کرد: ما و حریف دو نقطه قوت و ضعف داریم؛ اول اینکه امروزه در فرمول قدرت توان نظامی صدرنشین نیست نه به این معنا که جایی ندارد بلکه صرفا از صدر خارج شده است.

شریعتمداری ادامه داد: توپخانه‌ها به مرور از صدا افتاده‌اند و جای خود را به رسانه‌ها داده‌اند؛ تاکتیک قایق‌های توپدار مدت‌هاست که از کار افتاده است و به قول یک پژوهشگر غربی «تاکتیک قایق‌های توپدار را [امام]خمینی در آب‌ها غرق کرد»

وی در مورد این تاکتیک گفت: قایق‌های توپدار به این معناست که دشمن ابتدا به قدری آتش می‌ریزد که دیگر تحرک را از حریف می‌گیرد سپس سرزمین را اشغال می‌کند.

مدیر مسئول روزنامه کیهان تاکتیک اسرائیل در جنگ 1967 را از نوع قایق‌ها توپدار عنوان کرد و با طرح این سؤال که چرا دیگر این تاکتیک از کار افتاده است بیان کرد: این تاکتیک دو عامل ماشین جنگی و پذیرش مردمی دارد در حالی که امام راحل این تاکتیک را از سیناپس بین دو حرکت شکسته است.

وی با اشاره به اینکه اشغال سرزمین دیگر بعد از انقلاب اسلامی هیچگاه دوام نداشته است، گفت: رژیم صهیونیستی لبنان را اشغال کرد اما ساکنان ضاحیه که خود را فرزندان خمینی می‌خوانند آنها را بیرون راندند همچنان که شوروی نیز نتوانست در افغانستان بماند.

شریعتمداری علت عدم تداوم اشغالگری در حال حاضر را عدم پذیرش افکار عمومی خواند و گفت: امام راحل می‌فرمودند دنیا تشنه فرهنگ اسلام ناب محمدی است.

مدیرمسئول روزنامه کیهان با بیان اینکه اولین وظیفه هر خبرنگار، خبرنویس و نویسنده اشاعه فرهنگ اسلامی است، گفت: دشمن رسانه‌هایی دارد که بدون اجازه وارد خانواده‌های ما می‌شود ولی پیامی برای ارائه ندارد، ما پیام داریم ولی رسانه نداریم.

وی افزود: خوشبختانه در عرصه رسانه گام‌های بلندی برداشتیم و در این میدان است که وظیفه ما مشخص می‌شود.

مدیرمسئول روزنامه کیهان خطاب به سیدنظام‌الدین موسوی رئیس مرکز علمی کاربردی فارس، گفت: از شما می‌خواهم برای دانشجویان این دانشکده چند واحد عملیات روانی آکادمیک و تجربی قرار دهید زیرا زمانی که افراد وارد این عرصه می شوند حس می‌کنند که با غول هایی طرف هستند ولی با کشف پاشنه آشیل آنها متوجه می‌شوند که این غول‌ها به یکباره فرو می‌ریزند.

وی اضافه کرد: دشمن در کار خود بسیار منسجم است و ما نیز باید در کار خود بسیار منسجم باشیم، ما به دروازه‌بانی خبر نیاز داریم زیرا در نقطه اوج هستیم ولی یکی از تلاش‌های دشمن این است که ما متوجه نشویم در کدام قله ایستاده‌ایم و به همین دلیل مقام معظم رهبری نیز در فرمایشات خود بر این نکته تأکید دارند که از هیاهوی دشمنان نترسیم.

وی با بیان اینکه همیشه باید پرچم‌مان را بالا نگه داریم و از هیاهوی دشمنان نهراسیم، عنوان کرد: امام خمینی (ره) در ابتدای جنگ در نامه‌ای به پاپ فقط یک سوال پرسیدند و آن هم این بود که اگر حضرت مسیح امروز حضور داشت جانب ما را می‌گرفت یا آمریکا؟ این پیام را هیچ کدام از رسانه‌های غربی منتشر نکردند و فقط یک روزنامه حاضر شد آن را به صورت رپورتاژ آگهی چاپ کند که آن هم چاپ نکرد و اعلام کرد که اجازه این کار را ندادند، اینها افرادی هستند که دم از آزادی می‌زنند.

شریعتمداری عنوان کرد: امام علی (ع) در جریان جنگ جمل زمانی که پرچم اسلام را به دست محمد حنفیه فرزندش سپرد فرمود چشمت را به دوردست‌ترین افق دشمن بدوز، ما نیز باید پرچم‌مان را همیشه بالا نگه داریم زیرا دشمن می‌خواهد با رسانه‌هایش ما را کم جلوه دهد در حالی که ما بسیار زیادیم.

مدیرمسئول روزنامه کیهان ادامه داد: دیروز دادگاه مصر 720 نفر را به اعدام و 401 نفر را به حبس ابد محکوم کرد و یقین بدانید اینجا نیز فتنه‌ آمریکایی-اسرائیلی 88 همین اهداف را دنبال می‌کرد.

وی افزود: در فتنه 88 دشمنان بیرونی به پا خواسته بودند و در دنیا غوغایی شده بود زیرا مطمئن بودند که پیروز می‌شوند و به همین دلیل با تمام توان آمدند و خیلی‌ها می‌گفتند که انقلاب از بین رفت ولی وقتی ما پیروز شدیم فهمی هویدی متفکر مصری به من گفت که با پیروزی شما متوجه شدیم که ما می‌توانیم.

* تحصیل 750هزار دانشجو در هزار مرکز دانشگاه جامع

حمیدرضا میرزایی معاون فرهنگی اجتماعی دانشگاه جامع علمی کاربردی کشور نیز در مراسم افتتاح دانشکده رسانه فارس، به تحصیل 750هزار دانشجو در هزار مرکز دانشگاه جامع تحصیل اشاره کرد و گفت:

وی گفت: هویت دانشکده فارس به بحث دانشگاهی و دانشگاه جامع بودن است و باید تولد دانشکده رسانه فارس را به جامعه رسانه‌ای تبریک گفت و باید از کسانی که موفق شدند چنین کار بزرگی را انجام دهند تقدیر کرد.

میرزائی تصریح کرد: از ایجاد چنین مرکز علمی، انتظارات و توقعاتی وجود دارد و علاوه بر اینکه این مجموعه باید یک مرکز سرآمد و کارآمد باشد امیدواریم به استانداردهایی که به آن متعهد هستیم برسد و روز به روز بهتر شود.

وی ادامه داد: باید روزی شاهد این باشیم که از کشورهای منطقه و اطراف جهان به این مجموعه رو بیاورند و خواهان تحصیل در آن شوند و امیدواریم هرچه زودتر به آن روز برسیم.

معاون فرهنگی اجتماعی دانشگاه جامع علمی کاربردی اظهار داشت: با افتتاح این مجموعه گام بزرگی برداشته شده و یک راه طولانی در پیش است که البته با ایمان و اعتقاد این مسیر خیلی کوتاه‌تر خواهد شد.

میرزائی تاکید کرد: امیدواریم به زودی شاهد افتتاح دوره‌های بین‌المللی این مجموعه با استانداردهایی که مد نظر است، باشیم.

وی با اشاره به مشکلاتی در رابطه با بحث کمی و کیفی فارغ‌التحصیلان این عرصه، ادامه داد: نگاه به بیرون، به روز بودن، سرآمد بودن و کارآمد بودن انتظاراتی است که جامعه از این مجموعه دارد.

میرزائی تاکید کرد: امروز جامعه مخاطب ما دل، گوش و چشم  به پیام‌ها و حرف‌های ما در رسانه‌ها سپرده‌اند و به نوعی دلبستگی آنها به ما عبادت محسوب می‌شود و این به نوعی بندگی کردن است.

وی با بیان اینکه 750هزار دانشجو در هزار مرکز دانشگاه جامع علمی کاربردی تحصیل می‌کنند، اظهار داشت: اگر گفتار رسانه‌هایی که ما ارائه می‌دهیم الهی باشد مردم در کشورهای جهان خدا را بندگی خواهند کرد ولی اگر سخنگوی ابلیس شویم مردم بندگی شیطان را خواهند کرد.

* تأکید بر تولید پایان‌نامه‌های حوزه دستاوردهای انقلاب

حجت‌الاسلام کلانتری رئیس دانشگاه معارف اسلامی نیز در این مراسم گفت: باید پایان‌نامه‌ها و کتاب‌های حوزه دستاوردهای انقلاب اسلامی بیشتر تولید شود.

رئیس دانشگاه معارف اسلامی و نماینده ولی‌فقیه در دانشگاه تهران در مراسم افتتاح مرکز علمی‌ کاربردی فارس، گفت: با توجه به اینکه در آستانه شهادت استاد شهید مرتضی مطهری هستیم مسئله‌ای را در رابطه این علامه مطرح می‌کنم، در حوزه علم و جهل استاد مطهری دو سؤال مطرح کرد و به آنها پاسخ داد یکی اینکه آیا بهتر از علم چیزی وجود دارد که مطهری در پاسخ گفت علم نور است ولی از علم بهتر نیز وجود دارد.

وی افزود: استاد مطهری روحیه علمی را بهتر از علم می‌داند زیرا انسان باید ابزار کشف علم را در اختیار داشته باشد زیرا علم ممکن است انسان را در یک راه متوقف کند ولی اگر روحیه علمی وجود داشته باشد انسان به قله‌ها نزدیک‌تر می‌شود.

کلانتری ادامه داد: در پاسخ به این سؤال که آیا از جهل بدتر نیز چیزی وجود دارد یا خیر، استاد مطهری پاسخ می‌دهد ممکن است جهل در اثر جرقه‌ای به علم تبدیل شود اما اگر حساب‌های تحجر پیرامون ذهن انسان باشد انسان همیشه در جهل باقی می‌ماند.

وی با اشاره به رونمایی از کتاب دستاوردهای کلان انقلاب از منوچهر محمدی گفت:‌ باید در حوزه دستاوردهای انقلاب کتاب‌ها و پایان‌نامه‌های بیشتری تولید شود و دانشکده فارس نیز باید در این راستا گام بردارد تا هم حصارهای جهل شکسته و هم روحیه علم‌طلبی تقویت شود. 

همچنین در حاشیه برگزاری این مراسم، کتاب‌های خلوت دلدادگان دستاوردهای کلان انقلاب و خلوت دلدادگان رونمایی شد. 

کتاب دستاوردهای کلان انقلاب در سطوح ملی، منطقه‌ای، جهانی و تاریخی از منوچهر محمدی و کتاب خلوت دلدادگان با موضوع آداب حضور در اعتکاف به انضمام توصیه‌های مقام معظم رهبری در این زمینه از آیت الله قرهی رونمایی شد.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها