امروز : پنجشنبه ۵ مرداد ۱۳۹۶ - 2017 July 27
۰۶:۰۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 81426
تاریخ انتشار: ۹ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۲۳:۵۱
تعداد بازدید: 29
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از کرمان، محمدباقر نوبخت امشب در نخستین جلسه شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان کرمان اظهار داشت: ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از کرمان، محمدباقر نوبخت امشب در نخستین جلسه شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان کرمان اظهار داشت: حضور من در این نشست در راستای رایزنی و همکاری برای توسعه استان در سال و تعیین سیاست‌های مشخص برای تهیه نقشه راه توسعه استان در برنامه ششم توسعه کشور است.

معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری دلیل حضور خود در استان کرمان را علاوه بر استعداد استان در بخش صنعت و کشاورزی، نگاه توسعه‌گرای استاندار عنوان کرد و گفت: عزم جدی دولت در انتخاب استاندار پاداش و پاسخ مناسب به نمایندگان فعال استان کرمان است.

وی با تاکید بر اینکه تلاش داریم که از محل چند منبع کشور را از حالت رکود به سمت رونق پیش ببریم، تصریح کرد: سال 93 ، چهارمین سال برنامه پنجم توسعه کشور است و سال آینده برنامه پنجم به پایان می‌رسد، لذا برنامه ششم باید از همین امسال تهیه شود.

نوبخت با اشاره به اینکه در برنامه‌های پنج ساله توسعه قرار بر این بوده که هر ساله در راستای توسعه یافتگی ایران و استقرار آن در زمینه‌های مختلف در جایگاه نخست منطقه باید هر ساله از رشد هشت درصدی اقتصادی برخوردار می‌شد، ادامه داد: در برنامه چهارم توسعه ما نتوانستیم رشد هشت درصدی را به دست آوریم.

وی اضافه کرد: در زمان دولت نهم و دهم رشد اقتصادی سالانه 4.5 درصد بود که در برنامه پنجم توسعه در سال‌های اخیر بر اساس آمارهای رسمی این رشد اقتصادی منفی شد.

معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری گفت: دولت تدبیر و امید برای جبران رشد منفی اقتصادی در دو سال باقیمانده از برنامه پنجم تلاش خواهد کرد.

وی با بیان اینکه دولت تدبیر و امید در حالی دولت را تحویل گرفت که تورم بالای 40 درصد بود و توانست این میزان تورم را در پایان سال به 32.1 درصد و تورم نقطه به نقطه را به 16.8 درصد برساند، افزود: طبق آمارهای رسمی، آمار تورم کشور در نخستین ماه سال 93 به 30 درصد و تورم نقطه به نقطه به 17.6 درصد رسید.

نوبخت اجرای مرحله دوم قانون هدفمند کردن یارانه‌ها را یک شوک اقتصادی در کشور دانست و گفت: ما ناگزیریم قیمت حامل‌های انرژی را به طور مستمر افزایش دهیم تا قیمت داخل نزدیک به قیمت فروش کشورهای منطقه برسد.

وی با بیان اینکه ما راضی به افزایش یک ریال در کشور نیستیم و با این هدف آمده‌ایم که تورم را در کشور کاهش دهیم، خاطرنشان کرد: در راستای اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها مجبور به افزایش قیمت حامل‌های انرژی ‌شدیم و آنچه از این محل به دست می‌آید همه را به مردم بر می‌گردانیم و یک ریال از آن به خزانه نمی‌رود.

معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری گفت: دولت برای جبران این افزایش قیمت از محل خزانه 11 هزار و 300 میلیارد تومان برمی‌دارد و سر افزایش قیمت می‌گذارد و در بین مردم تقسیم می‌کند.

وی ادامه داد: در سال 93 دولت با چنین مانعی مواجه است که باید این افزایش قیمت را پرداخت کند و تا پایان سال تلاش می‌کند میزان تورم را به زیر 25 درصد برساند.

نوبخت با اشاره به منابعی  که برای رشد اقتصادی در کشور نیاز است، اظهار داشت: 41 هزار میلیارد تومان از بودجه عمومی برای طرح‌های تملک دارایی سرمایه‌ای هزینه کرده‌ایم که استان کرمان برای اجرای 57 طرح ملی و 27 طرح ملی استانی شده از آن سهم دارد و برای اجرای طرح‌ها و پروژه‌های استان 270 میلیارد تومان در اختیار دارد.

وی افزود: سهم دیگر استان کرمان از محل سرمایه‌گذاری ملی 90 هزار میلیارد تومانی کشور است که از طریق سرمایه‌گذاری شرکت‌های دولتی تامین شده است.

وی با تاکید بر اینکه نباید استان کرمان از آهنگ توسعه عقب بماند، تصریح کرد: استان کرمان به دلیل توانایی مدیریت استان و پیگیری نمایندگان آن می‌تواند سهم بیشتری از 35 میلیارد دلار منابع فاینانس که مجلس در سال 93 اجازه استفاده از آن را داده، داشته باشد اما طبق قانون برای استفاده از این منبع هر استان تا آبان ماه سال جاری فرصت دارد با ارائه برنامه از این محل بهره‌مند شود.

نوبخت گفت: با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید همه با انگیزه هستند که عقب‌ماندگی‌های گذشته را جبران کنند.

وی افزود: بیش از 20 میلیارد دلار منابع ارزی و 10 هزار میلیارد تومان منابع ریالی مربوط به صندوق توسعه ملی است ما امکان فروش و صادرات  4 میلیون بشکه نفت را در کشور داریم، اما به سبب تحریم‌های ظالمانه امکان صادرات فقط یک میلیون بشکه نفت از کشور وجود دارد که می‌خواهند به صفر برسانند.

وی افزود: از این محل 4.5 درصد به شرکت‌های نفتی و 31 درصد آن به صندوق توسعه ملی واریز و به بخش خصوصی داده می‌شود.

معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری ادامه داد: دولت وظیفه دارد با منطق از طریق مذاکرات بین‌المللی از حق ملت ایران دفاع کند و با رعایت عزت و مصالح ملی نگذارد، حقوق مردم ایران تضییع شود.

وی با بیان اینکه ما باید در مقابل 6 قدرت بزرگ بنشینیم و از حقوقمان دفاع کنیم، گفت: من از افکار مطلع که دولت را در عرصه سیاست خارجی حمایت می‌کنند، سپاسگزار هستم.

نوبخت اظهار داشت: عده‌ای هم هستند دستاوردهای دولت را هو  و تحقیر می‌کنند و ما را مجبور می‌کنند در تربیون‌های مختلف پاسخ آنها را بدهیم.

وی تصریح کرد: دشمن ما را از سه چهارم منابع محروم کرد، لذا باید از منابع صندوق ملی استفاده کنیم و استان کرمان، بخش تعاونی و خصوصی هر مقدار طرح توجیه‌دار داشته باشد، می‌تواند از پول این صندوق استفاده کند و دولت هر کمکی که بتواند، دریغ نمی‌ورزد.

معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری با بیان اینکه من به عنوان نماینده دولت تدبیر و امید هیچ‌گاه حرفی که نتوانم، اجرا کنم، نخواهم زد، زیرا همه مردم نگاهشان به دولت و نظام منفی خواهد شد، لذا هرچه می‌گویم پای آن می‌ایستم.

وی بیان داشت: برنامه ششم توسعه باید تا پایان همین سال بسته شود و به تصویب برسد، لذا ضروری است که استان کرمان در این برنامه نقشه راه توسعه خود را ترسیم کند.

نوبخت گفت: ‌استان کرمان با اینکه در زمینه کشاورزی و صنعت حرف اول را در کشور می‌زند زخم‌های کهنه بر تن دارد و وظیفه ما این است در چارچوب اقتصاد مقاومتی توازن اقتصادی در منطقه را رعایت کنیم.

نوبخت ادامه داد: در سال 93 سیاست ما این است با توجه به محدودیت اعتباری بیش از 2 هزار و 906 طرح ناتمام بالای 80 درصد رشد را در استان‌های مختلف به پایان برسانیم.

وی تصریح کرد: یکی دیگر از برنامه‌های ما این است که با توجه به منابع  پنج برنامه پیش از پیروزی انقلاب و بعد از انقلاب را که عقب‌تر از نرم کشور است به اتمام برسانیم که این توازن را رعایت کرده باشیم.

وی اظهار داشت: اقتصاد ما اقتصاد مقاومتی نیست و ما در چارچوب برنامه ششم اقتصاد مقاومتی را با هدف ایجاد توازن منطقه‌ای پیش خواهیم برد، اما باید با توجه به فرصت‌ها و تهدیدها برنامه خود را برای جبران عقب‌ماندگی‌ها با برنامه منسجم ارائه کنید.
انتهای پیام/2446/.ش40
برچسب ها:
آخرین اخبار