امروز : دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 18
۲۲:۴۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 81461
تاریخ انتشار: ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 56
به گزارش حوزه پارلمانی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، محمد مهدی زاهدی رئیس گروه دوستی ـ پارلمانی ایران و رومانی در مجلس شورای اسلامی ...

به گزارش حوزه پارلمانی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، محمد مهدی زاهدی رئیس گروه دوستی ـ پارلمانی ایران و رومانی در مجلس شورای اسلامی در دیدار با سورین اشتفان روشکا استانسکو رئیس گروه دوستی ـ پارلمانی رومانی و ایران که عصر روز گذشته صورت گرفت با اشاره به اهمیت گروه‌های دوستی پارلمانی در گسترش روابط ایران و رومانی اظهار داشت: گروه‌‌های دوستی ـ پارلمانی تأثیر بسزایی در انتقال واقعیات سیاسی و اجتماعی کشورها و تسهیل مناسبات سیاسی فیمابین دارند.

وی افزود: همکاری مجالس ایران و رومانی منجر به تبیین سیاست خارجی 2 کشور، اهتمام نمایندگان پارلمان‌ها در تأمین منافع مشترک متقابل و تقریب و تسهیل در روند رشد همکاری‌های دو کشور در عرصه‌های گوناگون می‌شود.

رئیس گروه دوستی ـ پارلمانی ایران و رومانی در بخش دیگری از سخنانش با ابراز ناخرسندی از کاهش مناسبات اقتصادی ایران و رومانی در سال‌های اخیر تأکید کرد: ایران و رومانی دارای ظرفیت‌های فراوانی برای گسترش سطح مناسبات اقتصادی و تجاری فیمابین هستند که با فعال‌سازی بخش‌های خصوصی به ویژه اتاق‌های بازرگانی و احیای کمیسیون‌های مشترک اقتصادی دو کشور می‌توان چارچوب مناسبی برای بالفعل کردن این ظرفیت‌ها ترسیم کرد.

وی در ادامه این دیدار با اشاره به مذاکرات هسته‌ای اخیر کشورمان با گروه 1+5 تصریح کرد: ‌پذیرش معاهده NPT و نظارت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نشان‌دهنده صداقت ایران در موضوع هسته‌ای است.

زاهدی با اشاره به فتوای مقام معظم رهبری مبنی بر تحریم تولید، نگهداری و استفاده از سلاح‌های کشتار جمعی خاطرنشان کرد: حرمت سلاح‌های کشتار جمعی در ایران منشأ دینی دارد.

سورین اشتفان‌روشکا استانسکو رئیس گروه دوستی ـ پارلمانی رومانی و ایران نیز در این دیدار با ابراز خرسندی از سفر به ایران و تأکید بر گسترش همکاری‌های دو کشور، بیان کرد: علاقمندی و توجه دو کشور ایران و رومانی به فرهنگ و سنت‌های ماندگار و نیک گذشته از اشتراکاتی است که می‌تواند منشأ گسترش همکاری‌های دو کشور در زمینه‌های اجتماعی و فرهنگی باشد.

رئیس گروه دوستی ـ پارلمانی رومانی با ایران در ادامه یادآور شد: با توجه به فضای جدید ایجاد شده در ایران و پیشرفت مذاکرات هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی بستر مناسبی برای همکاری‌های دو کشور به ویژه در عرصه‌های اقتصادی و تجاری به وجود آمده است.

وی اضافه کرد: هدف سفر گروه پارلمانی رومانی به ایران ارتقای همکاری‌های میان مجالس دو کشور و ایجاد بسترهای لازم برای دولت‌ها به منظور گسترش روابط فیمابین است.

به گزارش فارس، در این دیدار عبدالرضا عزیزی، عباس فلاحی و عبدالرحمن رستمیان از اعضای گروه دوستی ـ پارلمانی ایران و رومانی نیز حضور داشتند که جداگانه درباره راهکار‌های ارتقای همکاری‌های میان مجالس دو کشور با همتایان خود گفت‌وگو کردند.

در ادامه این دیدار اعضای هیأت پارلمانی رومانی در ضیافت شامی که به میزبانی گروه دوستی ـ پارلمانی ایران و به افتخار حضورشان در ایران ترتیب داده شده بود شرکت کردند.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها