امروز : چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 25
۱۰:۳۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 81466
تاریخ انتشار: ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 147
جعفر قادری امروز در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در شیراز اظهار داشت: از ابتدا قابل پیش‌بینی بود که تعداد انصراف‌دهندگان از یارانه زیاد نباشد. وی ...

جعفر قادری امروز در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در شیراز اظهار داشت: از ابتدا قابل پیش‌بینی بود که تعداد انصراف‌دهندگان از یارانه زیاد نباشد.

وی افزود: دولت نباید بر سر انصراف دلخواه مانور می‌داد، بلکه بهتر بود ملاک و معیار تشخیص گروه‌های پر درآمد اعلام و اعمال می‌شد.

این نماینده مجلس ادامه داد: انتظار و ذهنیت جامعه نیز همین بود و گمانه‌زنی‌هایی وجود داشت که دولت تنها درآمد یا درآمد و ثروت را در نظر می‌گیرد و با ساز‌و‌کارهایی آن را اعمال می‌کند.

وی اضافه کرد: دولت می‌توانست با شفافیت کانال‌های دسترسی به اطلاعات را اعلام کند، چرا که به این صورت نشان می‌داد به هر آن چه می‌گوید عمل می‌کند.

قادری خاطرنشان کرد: باید به افراد گفته می‌شد ثبت‌نام کنید، اما دولت استحقاق شما را بررسی می‌کند و در آن صورت به طور مسلم تعداد انصراف‌دهندگان بیشتر می‌بود.

وی بیان کرد: این امکان وجود داشت یک سقف درآمدی برای حذف از شمول یارانه اعلام می‌شد و قضیه به صورتی روشن پیش می‌رفت.

نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی ابراز داشت: در شرایط فعلی این ذهنیت ایجاد شد که دولت اهل برخورد و اعمال قانون نیست و تنها می‌خواهد با توصیه کار خود را پیش ببرد.

وی با بیان این که تجربه ناموفق دعوت به انصراف در دولت گذشته نیز وجود داشت، گفت: اکنون این بحث‌ها گذشته و بهتر است به سمت استفاده صحیح از منابع هدفمند کردن یارانه‌ها برویم.

قادری افزود: اگر منابع و نقدینگی این طرح به سمت اوراق مشارکت و امتیاز خرید سهام شرکت‌های دولتی برود و به مردم سهام یا امتیاز خرید سهام اوراق مشارکت و امتیاز خرید واحدهای تولیدی داده شود، بسیار کارگشاتر خواهد بود.

وی ادامه داد: اگر حدود 42 هزار میلیارد تومان که توزیع نقدی می‌شود به زیرساخت‌ها و طرح‌های تولیدی برود، ظرفیت درآمدی دولت افزایش پیدا کرده و پرداخت اصل و سود این یارانه بسیار راحت می‌شود.

به گفته وی، با این کار، قدرت دریافت مالیات و سرمایه‌گذاری بخش خصوصی، صادرات غیر نفتی و اشتغال بالا می‌رود و تورم نیز کاهش می‌یابد.

وی تصریح کرد: حتی اگر در این حوزه با یک تنفس سه ساله تا 27 درصد به مردم سود داده شود، باز توجیه دارد.

این نماینده مجلس بیان کرد: تصور کنید تنها در یک سال 42 میلیارد از منابع هدفمندی را به پارس جنوبی ببریم که در نتیجه در یک سال تمام فازهای آن تکمیل و درآمدی که نصیب دولت می‌شود، حداقل 100 میلیارد دلار خواهد بود.

عرضه بیشتر سهام واحدهای دولتی برای جمع‌آوری نقدینگی‌ها و هدایت آن به سمت طرح‌های عمرانی و یا واحدهای تولیدی نیمه تمام مورد تاکید قادری قرار گرفت و افزود: استفاده از یارانه قابل پرداخت به افراد برای تکمیل طرح‌های عمرانی و یا طرح‌های تولیدی نیمه‌تمام و واگذاری اوراق مشارکت چندساله به مردم با سودی بالاتر از اوراق مشارکت‌های منتشر شده قبلی، بهبود فضای کسب و کار را در پی دارد.

حذف یارانه‌ها و تبدیل آن به اوراق مشارکت با سود 27 درصد

وی با بیان اینکه عدم پرداخت نقدی یارانه‌ها و تبدیل آن به اوراق مشارکت بانرخ سود 27 درصد توجیه دارد، اضافه کرد: در شرایطی که کشور به نقدینگی برای تکمیل طرح‌های عمرانی و تولیدی با نرخ بازده بالا و دوره بازگشت کمتر از یک سال نیاز دارد، پرداخت نقدی یارانه‌ها به مردم هیچ توجیهی ندارد.

قادری خاطرنشان کرد: با دریافت 90 درصدی مبالغ جمع‌آوری شده و محاسبه کارمزد دو درصدی و پرداخت 23 درصدی به خریداران، دولت حدود 28 درصد سود باید پرداخت کند.

به گفته قادری، اگر دولت مشمولان دریافت یارانه را مخطار به دریافت نقدی یارانه و یا خرید اوراق مشارکت 27 درصدی کند، هم به نفع دولت است و هم بیشتر مردم از این طرح استقبال خواهند کرد.
انتهای پیام/2448/ب40/ث3001
برچسب ها:
آخرین اخبار