امروز : شنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 21
۱۶:۴۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 81532
تاریخ انتشار: ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 27
به گزارش خبرنگار جامعه فارس، منوچهر جهانیان، رئیس دانشکده گردشگری در یادداشتی در خصوص روز ملی خلیج فارس آورده است: «خلیج فارس نامی است برگرفته از ...

به گزارش خبرنگار جامعه فارس، منوچهر جهانیان، رئیس دانشکده گردشگری در یادداشتی در خصوص روز ملی خلیج فارس آورده است: «خلیج فارس نامی است برگرفته از تاریخ که از قدمت و سابقه چندین هزار ساله برخوردار است که در تمام زبان‌های دنیا، اسناد، مدارک و نقشه‌هایی درباره قدمت، صحت و حقانیت تاریخی نام آن وجود دارد. از جمله در کتیبه باستانی داریوش اول، پادشاه هخامنشی(522-486ق-م) که در نزدیکی کانال سوئز کشف شده است بر این واقعیت تأکید دارد و برای اولین بار یونانی‌ها خلیج فارس را «سینوس پریسکوس» که همان خلیج فارس است نامیده‌اند.

از گذشته‌های دور خلیج فارس گهواره تمدن‌ها و مهد فرهنگ‌های بزرگ بشری بوده است که هویت و اساس وجودی خود را از خلیج فارس گرفته‌اند.

این در حالی است که  تحریف نام خلیج فارس از سوی مراکز مختلف به ویژه کشورهای عربی مورد توجه برخی کشورهای غربی و استعماری با اهداف و نیات ناپسند و علی رغم مستندات علمی معتبر در مراکز دانشگاهی و تحقیقاتی و مطالعاتی خود آن کشورها می باشد.

قدر مسلم دفاع مستند و پا فشاری علمی از سوی دانشگاهیان و پژوهشگران در قالب پژوهش علمی گامی ارزشمند و ماندگار در راستای بی اثر نمودن سیاست‌های تفرقه افکنانه بین ملتهاست.

در این راستا ایجاد فضای پژوهش و تحلیل علمی میان دانشوران، دانشجویان، اساتید دانشگاه‌ها و کارشناسان، نه تنها انگیزه شناسایی پدیده‌های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و جاذبه‌های گردشگری منطقه خلیج فارس به ویژه کرانه‌ها و جزایر خواهد شد، بلکه استواری و یکپارچگی ملی و یگانگی اقوام ایرانی و توسعه و شکوفایی منطقه خلیج فارس را نیز در پی خواهد داشت.

پاسداشت دهم اردیبهشت ماه روز ملی خلیج فارس مهر تاییدی است بر اهمیت و نقش تاثیر گذار خلیج فارس در عرصه‌های فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی و امنیتی در منطقه و تعاملات بین‌المللی که همگرایی بیشتر میان کشورهای منطقه را به دنبال خواهد داشت.

خلیج فارس علاوه بر موقعیت ژئو‌استراتژیک و ژئواکونومیک به لحاظ وجود تنگه هرمز و مرکز مبادلات تجاری و تأمین نفت و انرژی جهان به لحاظ توانمندی‌ها و پتانسیل‌های عظیم اکوتوریسمی و جاذبه‌های منحصر به فرد گردشگری اعم از سواحل مرجانی، گونه های نادر پرندگان و آبزیان و سواحل زیبا و شرایط اقلیمی و آب و هوایی برای توسعه ورزش‌های آبی و استفاده از ظرفیت جزایر و مناطق کمتر شناخته شده در سواحل ایران و حتی کشورهای جنوبی حاشیه خلیج فارس دسترسی به آبهای آزاد موقعیت سوق الجیشی و ... می تواند به قطب اول گردشگری جهان تبدیل شود.

از این رو باید در روز ملی خلیج فارس به آسیب شناسی فرصت‌ها و تهدیدهای منطقه با حضور اندیشمندان، دلسوزان، مدیران و متولیان بخش‌های مختلف در منطقه پرداخت که با تعامل مثبت و سازنده و رویکردهای جهانی در جهت همگرایی کشورهای منطقه خلیج فارس می توان زمینه ساز بستر های توسعه زیر ساخت‌ها و استفاده از تجارب و الگوهای مدیریتی موفق و کارآمد و حضور متخصصین و کارشناسان آزموده و با تجربه از این همه توانمندی و نعمت های خدادادی استفاده کرد.»

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها