امروز : چهارشنبه ۹ فروردین ۱۳۹۶ - 2017 March 29
۱۵:۱۲
ادموند
کمک مالی
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 81540
تاریخ انتشار: ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 45
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، آمادگی برای انتخابات ریاست جمهوری مصر تاکنون نشان داده است که احزاب سیاسی این کشور توانایی ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، آمادگی برای انتخابات ریاست جمهوری مصر تاکنون نشان داده است که احزاب سیاسی این کشور توانایی معرفی رهبران سیاسی و یا شرکت در رقابت‌های انتخاباتی را ندارند.

روزنامه عربستانی العرب در شماره امروز خود گزارش داد که چگونه احزاب مصر به جای اینکه خود نماینده‌ای را برای انتخابات معرفی کنند ترجیح داده‌‌اند که پشت سر یکی از کاندیداها صف بکشند.

مسئله ضعف احزاب در مصر تنها به احزاب جدید محدود نمی‌شود. حتی احزاب قدیمی این کشور نیز در جریان انتخابات ریاست جمهوری ضعیف ظاهر شده‌‌اند.

احزاب جدید نیز که بعد از انقلاب 25 ژانویه سال 2011 تأسیس شده‌اند نقش واقعی در میان مردم و یا توانایی به حرکت در آوردن آنها را ندارند. «مصطفی کامل السید» استاد علوم سیاسی مصری در گفت‌وگو با العرب گفت که ناتوانی احزاب مصری در معرفی رهبران سیاسی که توانایی حضور در رقابت‌های انتخاباتی را داشته باشند ناشی از محدودیت‌هایی است که در نبود انتخابات واقعی برای مدت‌های طولانی در دوران ریاست جمهوری «حسنی مبارک» بر فعالیت‌های حزبی در مصر اعمال شده است.

السید افزود که ضعف احزاب در برقراری ارتباط با مردم نیز شک و شبهه شهروندان بر عملکرد این احزاب را افزایش داده به این ترتیب مردم از حزب‌های سیاسی روی گردان شده‌اند و بر همین اساس نیز احزاب به جای اینکه جایگاه خود را از طریق مردم تثبیت کنند به نزدیک شدن به دایره قدرت متوسل شده‌اند که با صف گرفتن پشت سر یکی از دو نامزد انتخابات ریاست جمهور مصر محقق شده است.

به همین ترتیب عرصه سیاسی مصر به دو جبهه حامیان «عبدالفتاح السیسی» وزیر دفاع پیشین مصر و «حمدین صباحی» موسس جریان مردمی تقسیم شده است. حزب وفد، التجمع، مصر دموکراتیک و العربی الناصری از السیسی حمایت کرده است.

از سوی دیگر حزب الدستور، الکرامه و همپیمانی ملی سوسیالیستی از حمدین صباحی حمایت می‌کند.

یک استاد علوم سیاسی دانشگاه قاهره معتقد است که محبوبیتی که السیسی پیدا کرده باعث شده برخی از احزاب او را کاندیدای پیروز انتخابات بدانند بر همین اساس نیز تعداد احزاب بیشتری به حمایت از او روی بیاورند.

تعدادی از احزاب مصری نیز بعد از شکست در اجماع برای حمایت از یک نامزد انتخاباتی تصمیم گرفته که از نامزد خاصی حمایت نکنند، اما از سوی دیگر برخی جریان‌های نو پا از جمله جریان تمرد در پی اعلام حمایت از السیسی دچار چند دستگی شد که 3 تن از رهبران شاخص این گروه حمایت خود از صباحی را اعلام کردند.

جنبش «جوانان 6 آوریل» نیز از محدود شدن رقابت انتخاباتی بین السیسی و صباحی انتقاد کرد و یادآور شد که این مسئله نشان‌دهنده ضعف قدرت سیاسی احزاب مصر است. سخنگوی این جنبش گفت که «باید اعتراف کنیم احزاب سیاسی مصر تنها مجموعه‌ای از روشنفکران و نخبگان جامعه‌اند که فاقد جایگاه مردمی‌اند».

انتخابات زودهنگام ریاست جمهوری مصر قرار است دوشنبه و سه‌شنبه 5 و 6 خرداد (26 و 27 ماه می) برگزار شود. عبدالفتاح السیسی و حمدین صباحی تنها نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری مصر هستند.
انتهای پیام/ب
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها