امروز : یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 27
۰۹:۴۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 81566
تاریخ انتشار: ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 337
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در عشق‌‏آباد، رئیس جمهور کرواسی در رأس یک هیئت عالی‌رتبه سیاسی، اقتصادی و تجاری که به ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در عشق‌‏آباد، رئیس جمهور کرواسی در رأس یک هیئت عالی‌رتبه سیاسی، اقتصادی و تجاری که به منظور انجام سفر رسمی به عشق‌آباد سفر کرده ساعتی پیش در دیدار با همتای ترکمنی خود بر گسترش روابط و همکاری میان 2 کشور تأکید کرد.

«ایوو یوسیپوویچ» رئیس جمهور کرواسی و «قربانقلی بردی‏محمداف» رئیس جمهور ترکمنستان در مذاکرات خصوصی دوجانبه بر عزم جدی دولت‌های خود برای توسعه و گسترش هرچه بیشتر مناسبات دوجانبه در عرصه‌های مختلف به ویژه سیاسی، اقتصادی، تجاری و فرهنگی میان «زاگرب» و «عشق‏‌آباد» تأکید کردند.
رئیس جمهور ترکمنستان در این ملاقات تأکید کرد که عشق‌‏آباد قصد دارد با کشورهای اروپایی به ویژه با جمهوری کرواسی مناسبات خود را در زمینه اقتصادی، تجاری، کشاورزی، حمل و نقل، کشتی سازی، گردشگری و فرهنگی گسترش دهد و برای تحقق این امر امکانات و ظرفیت‌های لازم در 2 کشور موجود است.

رئیس جمهور کرواسی نیز طی سخنانی تأکید کرد که دولتش روابط دوستانه با دولت ترکمنستان دارد و زاگرب قصد دارد حضور اقتصادی و تجاری خود را در ترکمنستان گسترش دهد و به همین منظور نیز یک هیئت بزرگ متشکل از تجار و صاحبان شرکت‌های بزرگ کرواسی به عشق‌‏آباد آمده‏‌اند.
یوسیپوویچ تصریح کرد: کرواسی از سیاست بی‌طرفی ترکمنستان و ابتکارات دولت این کشور حمایت کرده و نقش ترکمنستان در منطقه را بسیار ارزنده تلقی می‏‌کند.

وی با اشاره به اینکه ترکمنستان از ذخایر سرشار انرژی به ویژه نفت و گاز برخوردار است، گفت: شرکت‌های نفتی و فناوری نوین کرواسی قصد دارند حضور بیشتری در بازار انرژی ترکمنستان داشته باشند.
وی گفت: امروز یک همایش مشترک تجاری با حضور تجار، سرمایه گذاران و صاحبان شرکت‌های کرواسی و ترکمنستان در عشق‌‏آباد برگزار شود، که در این همایش قرار است ظرفیت و توانمندی‌های طرفین را به خوبی تبیین کند تا تجار 2 کشور تعاملات بیشتری در زمینه‌های اقتصادی و تجاری داشته باشند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس حاضر در کاخ ریاست جمهوری ترکمنستان، رؤسای جمهوری کرواسی و ترکمنستان پس از اتمام مذاکرات خصوصی و  هیئت همراه در یک کنفرانس مطبوعاتی حاضر و طی بیانات کوتاهی نتایج ملاقات و مذاکرات خود را مثبت و سازنده توصیف کردند.
رئیس جمهور ترکمنستان در این زمینه تأکید کرد که در این مذاکرات طیف وسیعی از مسائل روابط دوجانبه و برخی مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی و نیز همکاری در زمینه تقویت صلح و ثبات و نیز جرایم سازمان یافته، تروریسم و مبارزه با  آنها را مورد بحث و تبادل نظر قرار داده‏‌اند.

سپس رؤسای جمهوری ترکمنستان و کرواسی و مقامات عالی رتبه دولت‌های 2 کشور اسناد همکاری دوجانبه به ویژه موافقتنامه‌‏های همکاری در زمینه گردشگری، مالیات، فرهنگی، سیاسی، سند تشکیل کمیسیون مشترک همکاری‏‌های اقتصادی و نیز بیانیه نتایج سفر رئیس جمهوری کرواسی به عشق‌‏آباد امضا کردند.

بازدید از موزه ملی ترکمنستان، آرامگاه رئیس جمهور سابق این کشور، ضیافت شام، سفر به شهر ترکمنباشی واقع در ساحل ترکمنی دریای خزر، بازدید از پالایشگاه نفت و نیز منطقه ملی گردشگری «آوازه» از دیگر برنامه مهم سفر 2 روزه رئیس جمهور کرواسی به ترکمنستان اعلام شده است.

انتهای پیام/.
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها