امروز : دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 21
۱۴:۰۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 81586
تاریخ انتشار: ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 83
ابراهیم فیاض استاد جامعه‌شناسی دانشگاه تهران در گفت‌وگو با خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، با اشاره به انتشار ...

ابراهیم فیاض استاد جامعه‌شناسی دانشگاه تهران در گفت‌وگو با خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، با اشاره به انتشار کتاب «مهندسی فرهنگی عمومی» گفت:  این اثر توسط شرکت وابسته به نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور منتشر شده است که مجلد نخست آن مباحث تئوریک و مجلد دوم به راهبردهای فرهنگی می‌پردازد،  البته یک مقدار در توزیع این اثر مشکل ایجاد شده بود که امیدوارم برای نمایشگاه حل شده باشد.

وی افزود: کتاب «مردم‌شناسی عمومی» از سوی انتشارات سپیده‌ باوران مشهد منتشر شده که به نمایشگاه می‌رسد، در این اثر مسائل فرهنگی ایران، تاریخ و ... بررسی شده است.

فیاض درباره برخی نقاط ضعفی که سال‌های گذشته در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران مشاهده کرده است، بیان داشت: یک نکته بسیار مهم درباره وضعیت کتاب‌های خارجی و ارائه کتاب‌های دست چندم در این حوزه به ویژه کتاب‌های ناشران عربی است که توسط اهل سنت یا گروه‌های دیگر خریداری شده و با پول ارزان ایران به دیگر کشورها حمل می‌شود.

وی ادامه داد: متأسفانه ناشران خارجی کتاب‌های دست اول و درجه نخست خود را به نمایشگاه نمی‌آورند و برخی کتاب‌های بی‌محتوا را عرضه می‌کنند، همین طور حضور ناشران فرانسوی و آلمانی که بازار نخست علوم انسانی را در دست دارند نیز کم است و بیشتر ناشران انگلیسی و آمریکایی هستند که علوم انسانی در آن‌ها به قوت آلمان و فرانسه نیست، اکنون کار مهمی که باید انجام داد، این است که ناشران علوم انسانی درجه نخست به نمایشگاه دعوت شوند، مغز علوم انسانی غرب در دست آلمان و فرانسه است، نباید به جای متن، حاشیه برای ما درجه نخست شود.

فیاض دیگر نکته قابل تأمل را اتمام کتاب‌های درجه نخست در نمایشگاه و عدم دسترسی دیگر علاقه‌مندان به این آثار دانست و گفت: این کتاب‌ها باید به صورت سفارشی بعد از نمایشگاه به علاقه‌مندان برسد و از گردونه بازار نشر خارج نشود، چرا که باعث اندیشه‌پروری در جامعه می‌شود.

وی گام بعدی در حوزه نشر کشور را ارائه مجموعه آثار متفکران غربی به ویژه در حوزه علوم انسانی برشمرد و افزود: برخی افراد کمتر در ایران شناخته شده هستند، حتی افرادی مثل ماکس وبر بیان کردند که علوم انسانی به جز علم دینی نیست، ولی متأسفانه ما کارهایشان را کمتر ارائه کرده‌ایم.

فیاض در پایان گفت:‌ دو عنوان کتاب دیگرم با عنوان «مردم‌شناسی انتقادی» و «مردم‌شناسی سینما» در دست انتشار نشر معارف قرار دارد که اطلاعی از انتشار آن‌ها برای نمایشگاه کتاب ندارم.
انتهای پیام/ 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها