امروز : سه شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۶ - 2017 November 21
۱۲:۰۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 81625
تاریخ انتشار: ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 36
به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، همایش آرا و افکار تولستوی عصر امروز (9 اردیبهشت ماه) با حضور ولادیمیر ...

به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، همایش آرا و افکار تولستوی عصر امروز (9 اردیبهشت ماه) با حضور ولادیمیر تولستوی، نوه نویسنده مجرب روسی، کریم مجتهدی، رضا داوری اردکانی چهره‌های ماندگار فلسفه ایران، ابوذر ابراهیمی‌ترکمان رایزن سابق ایران در روسیه و رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و جمعی از ادبیات دوستان ایران در شهر کتاب مرکزی برگزار شد.

در ابتدای این همایش ابراهیمی‌ترکمان با اشاره به اینکه از سال 86 تا 92 به عنوان رایزن فرهنگی در روسیه خدمت کرده و بسیاری از آثار تولستوی را مطالعه کرده است، گفت: آثار او در 90 جلد در روسیه منتشر شده است که اگر بخواهیم آن ها را با ترجمه‌هایمان در ایران مقایسه کنیم، تقریباً یک دهم آثار اصلی‌اش می‌شود.

وی افزود:‌ جذابیت برخی از آثار تولستوی به قدری بوده که توجه مرا برای استفاده از منابع روسی نیز بیشتر کرده است. تولستوی بزرگ در روستای یاسنا پالیانا 200 کیلومتری شهر مسکو به دنیا آمده و همانجا من با نوه او که اکنون در ایران است، ملاقات کردم.

 

ابراهیمی‌ترکمان با اشاره به اینکه زندگی تولستوی به سه بخش عمده تقسیم می‌شود که بخش نخست آن سال‌های جوانی و شرکت در جنگ‌ها از جمله جزیره کریمه را  تشکیل می‌دهد، اظهار داشت: وی در جوانی پدر و مادر خود را از دست داد و در غازان تاتارستان با مسلمانان آشنا شد، بعدها همانجا لنین در مدرسه او درس خواند، وی سپس به دنبال یادگیری قرآن و ترجمه آن و مطالعه آثار سعدی و حافظ برآمد.

رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با اشاره به وضعیت مالی خیلی خوب تولستوی بزرگ و اینکه زمین‌های بسیار داشته و مدارسی را تأسیس کرده، بیان داشت: وی در یک دوره شروع به نویسندگی حرفه‌ای کرده و آثارش را تدوین می‌کند، البته تناقضات بسیاری در آثار او دیده می‌شود، اما آنچه در آخرین سال‌های 1901 میلادی وجود دارد، تصمیم کلیسا به ارتداد او به دلیل نوشته‌هایش بود که کلیسا کم‌لطفی داشته است.

وی با اشاره به اینکه دهه آخر عمر تولستوی بسیار سخت همراه با تحولات روحی شدید و یافتن حقیقت ادیان همراه بوده است،‌ توضیح داد: کلیسا برای او باورپذیری نداشت و به همین جهت به کلیسا تردید پیدا و در جایی شکواییه‌ای هم بر کلیسا نوشته بود.

همچنین در این مراسم از کتاب «راه رفتن با کفش‌های تولستوی» اثر ابوذر ابراهیمی ترکمان رونمایی شد.

انتهای پیام/ 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها