امروز : یکشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 18
۱۲:۱۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 81658
تاریخ انتشار: ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۱۳:۱۲
تعداد بازدید: 40
به گزارش خبرنگار حوزه احزاب خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، چندی پیش خبری مبنی بر غیرقانونی بودن فعالیت جامعتین از سوی کمیسیون ماده 10 ...

به گزارش خبرنگار حوزه احزاب خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، چندی پیش خبری مبنی بر غیرقانونی بودن فعالیت جامعتین از سوی کمیسیون ماده 10 احزاب مبنی بر اینکه «از نظر این کمیسیون جامعیتن دیگر نمی تواند فعالیت داشته باشد چراکه آنها درخواست مجوز نکرده اند و درحالی که می‌گویند ما صنف هستیم اما کار سیاسی می‌کنند بنابراین بهتر است تقاضای مجوز کنند». در فضای رسانه‌ای کشور منتشر شد؛ خبری که در نهایت با واکنش برخی از اعضای جامعتین روبرو شد و بازتاب‌های فراوانی در رسانه‌ها پیدا کرد پس از آن بود که حسینعلی امیری سخنگوی وزارت کشور گفت هرگونه مصاحبه اعضای کمیسیون ماده 10 اظهارنظر شخصی است و نظر کمیسیون ماده 10 احزاب به شمار نمی‌رود تاکنون این کمیسیون هیچ مصوبه‌ و مصاحبه‌ رسمی  در خصوص جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و جامعه روحانیت مبارز نداشته است.

این سخن امیری باعث شد که احمد بخشایش، بار دیگر بر صحت این مطلب که در خصوص اخذ مجوز جامعتین در کمیسیون ماده 10 احزاب بحث شده است  تاکید کند.

برپایه این گزارش  بخشایش عضو کمیسیون ماده 10 احزاب  در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه احزاب خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس گفت: ما در این موارد نظر شخصی نمی‌دهیم، از این رو در کمیسیون در این باره بحث شد هر چند برخی می‌گفتند نیازی به این کار نیست اما برخی تأکید کردند که باید این کار دنبال شود.

بخشایش با تأکید بر اینکه ما اگر بخواهیم در خصوص فعالیت احزاب و تشکل‌ها نظر شخصی خود را بگوییم این موضوع را اعلام می‌کنیم گفت: سخنگوی وزارت کشور در کمیسیون ما نیست که گفته این مباحث شخصی مطرح شده است؛ مگر ما در کار آنها دخالت می‌کنیم؟ بنابراین آنها نیز در متن صحبت‌های ما نیستند.

عضو کمیسیون ماده 10 احزاب با اشاره به این موضوع که گفته می‌شود جامعتین از پرداختن به این موضوعات ناراحت است، ادامه داد: برای جامعه مدرسین که حضرت امام (ره) برای آن دستور داده است می‌توان آن را نوعی مجوز دانست اما جامعه روحانیت از امام و رهبری مجوزی ندارد. لذا وقتی این مباحث در مصاحبه‌ها مطرح می‌شود آنها نیز عکس‌العمل نشان می‌دهند، البته جامعتین از بزرگان کشور هستند.

وی ادامه داد: من خودم دانشجوی دانشگاه امام صادق (ع) بوده‌ام و با آیت‌الله مهدوی‌کنی نیز قبل از اینکه به مجلس بیایم صحبت کرده‌ام، ایشان می‌گفت که کار ما علمی و پژوهشی است اما در پاسخ گفتیم نهادهای مختلفی کار مذهبی و پژوهشی می‌کنند و کسی به آنها کاری ندارد و مهم کار سیاسی است که دنبال می‌شود.

بخشایش تصریح کرد: با توجه به اینکه جامعه روحانیت برای انتخابات مجلس و خبرگان لیست می‌دهد و درباره انتخابات ریاست جمهوری اعلام نظر می‌کند یعنی این وجه، بر کارهای پژوهشی و مذهبی غلبه دارد از این رو بهتر است که آنها برای اخذ مجوز اقدام کنند.

وی با بیان اینکه قضیه جامعه مدرسین به خاطر دستور امام موضوعش فرق می‌کند، اظهار داشت: نظر شخصی در کار ما نیست و کسانی که این حرف را می‌زنند بهتر است کار وزارت کشور را دنبال کنند که از عدم مدیریت و کارآمدی رنج می‌برد و تعاملش با مجلس ضعیف است، اگر اینطور باشد بهتر است آنها جای ما به کمیسیون بروند.

بخشایش با بیان اینکه مصاحبه سخنگوی وزارت کشور به خودش بازمی‌گردد و او در مباحث کمیسیون آگاهی ندارد، در خصوص بحث خانه احزاب نیز، خاطرنشان کرد: من در این باره نظر شخصی خود را می‌گویم؛ خانه احزاب مربوط به کمیسیون نیست؛ ما در کشورهای پیشرفته و غربی چیزی به اسم خانه احزاب نداریم و این در کشورهای شرقی و کشورهای سوسیالیست وجود دارد.

وی با بیان اینکه در غرب حزب به ما هو حزب کارآمد است و در شرق برای هماهنگی احزاب اتاق فکر درست کرده‌اند، به انتقاد از احزابی که فعالیت، کنگره و مجمع ندارند پرداخت و گفت: تنها 60 حزب فعال هستند از این رو احزاب غیرفعال را باید تعطیل کرد اما از طرفی چون خانه احزاب در دوران اصلاحات شکل گرفته و روحانی نیز دنباله‌رو آن دولت و جامعه مدنی است می‌خواهد خانه احزاب شکل بگیرد.

عضو کمیسیون ماده 10 احزاب درباره آخرین وضعیت جبهه پایداری نیز، گفت: همین که آنها به قانون احترام می‌‌گذارند خوب است اما فعلا باید جواب استعلام‌ها که از چهار نهاد صورت گرفته است، بیاید.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها