امروز : پنجشنبه ۲ آذر ۱۳۹۶ - 2017 November 23
۰۶:۰۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 81671
تاریخ انتشار: ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۱۳:۱۸
تعداد بازدید: 71
به گزارش خبرنگار جامعه فارس، در سالی که از سوی مقام معظم رهبری به عنوان سال اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی نام نهاده شده است نباید از نقش ...

به گزارش خبرنگار جامعه فارس، در سالی که از سوی مقام معظم رهبری به عنوان سال اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی نام نهاده شده است نباید از نقش زنان به عنوان یکی از مؤلفه‌های مهم و تأثیر گذار در دو عرصه اقتصاد و فرهنگ غافل بود.

اما زنان و بانوان کشور ما چگونه می‌توانند در تحقق شعار امسال نقش آفرینی کنند، در همین راستا مصاحبه‌ای را با فرشته روح افزا عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی و از اعضای شورای فرهنگی اجتماعی زنان انجام دادیم تا تحلیلی بر مؤلفه‌های پیام نوروزی رهبر معظم انقلاب در سال جاری صورت گیرد، که متن این مصاحبه به این شرح است:

فارس: با توجه به نام‌گذاری سال جاری و با توجه به تلاش دشمن برای نفوذ در فرهنگ ایرانی و اسلامی چگونه می‌توان برای تحقق این شعار گام‌های اساسی برداشت؟

روح افزا: سال 93 از سوی رهبر انقلاب به نام سال « اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی » نامگذاری شده است. فرهنگ یعنی باورهای مردم، ایمان مردم، عادات مردم و آن چیزهایی که مردم در زندگی روزمره با آن سر و کار دائمی دارند و الهام بخش آنان در حرکات و اعمالشان است.

بنابراین به روشنی می‌توان برتری و اهمیت فرهنگ و تأثیر آن بر تمام شئون زندگی، از جمله اقتصاد را تصدیق کرد. به عبارتی دیگر اگر اقتصاد سالم را می‌خواهیم باید زیربنای آن یعنی فرهنگ را آباد سازیم.

رهبر معظم انقلاب فرمودند: «فرهنگ به معنای هوایی است که تنفس می کنیم و اگر این هوا تمیز باشد دارای آثار خوبی است». تمام اندیشمندان حوزه علوم انسانی معتقدند تمدن سازی و به دست آوردن قدرت نرم برای نقش آفرینی در عرصه جهانی بدون توجه به فرهنگ امکان پذیر نیست.

غرب با روش‌های تبلیغی فرهنگ را به سمت انحطاط منحرف ساخته است و به خوبی می داند که با لشگرکشی قادر به از بین بردن ارزش ها و هویت اسلامی کشورها نمی باشد، به همین خاطر به هجوم فرهنگی خصوصا از طریق رسانه، فضاهای سایبری، اینترنتی، ماهواره و هنر، اعم از سینما، تئاتر، رمان و... روی آورده است.

فارس: در بخش دیگری از پیام نوروزی به بعد اقتصاد نیز اشاره شده است با چه اقداماتی می‌توان فرهنگ و اقتصاد را همگام کرد؟

روح افزا: رهبر معظم انقلاب در دیدار نمایندگان مجلس خبرگان فرمودند: « من هم از مسائل فرهنگی نگرانم و در این نگرانی نمایندگان سهیم هستم. امیدوارم که مسئولین فرهنگی توجه داشته باشند که چه می کنند. با مسائل فرهنگی شوخی نمی توان کرد!» این سخن نشان از اهمیت مقوله فرهنگ و جبران ناپذیر بودن غفلت از آن در سطح جامعه دارد.

اصلاح جامعه بدون اصلاح فرهنگ آن میسر نیست. تلاش های اقتصادی و اجتماعی زمانی می تواند به ثمر بنشیند که الزامات مورد نظر آن، در فرهنگ جامعه نهادینه شده باشد.

پیام نوروزی سال 93 از چهار مؤلفه مهم تشکیل شده است که عبارتند از: « فرهنگ»، « اقتصاد»، «عزم ملی» و «مدیریت جهادی». از سوی دیگر ما شاهد آن بودیم که در ماه‌های پایانی سال 92 سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی از سوی رهبر انقلاب ابلاغ گردید که اگر اینها را کنار هم بگذاریم در خواهیم یافت که اهتمام به آنها می‌تواند ما را به راهی صحیح رهنمون سازد.

فارس: برای اصلاح فرهنگ اقتصادی خانواده‌ها چند سالی است که بحث اصلاح الگوی مصرف مطرح شده است که در این الگو سازی قطعاً زنان و مادران نقش مهمی دارند اما چرا تا کنون اصلاح الگوی مصرف در جامعه ما آن چنان که باید نمود پیدا نکرده است؟

روح افزا: دشمن طی چند دهه اخیر، تمام ابزارهای مبارزه با تفکر انقلاب اسلامی را مورد آزمایش قرار داده و دریافته است که مهم ترین و مؤثرترین ابزار، مبارزه اقتصادی و تحریم های همه جانبه است. استقلال طلبی، عزت طلبی و تحت تأثیر قرار نگرفتن قدرت‌ها موجب شده است تا طی سالیان اخیر، یک جنگ تمام عیار اقتصادی علیه کشور و مردم ایران شکل بگیرد؛ جنگی که پیش نیاز آن ایجاد تغییرات فرهنگی در جامعه ایرانی و تغییر الگوی مصرف به سمت و سوی اسراف و زیاده روی در مصرف و به عبارت دیگر هجمه های فرهنگی جهت تغییر «سبک زندگی» مردم کشورمان بوده است؛ چرا که تغییرات ناخوشایند سبک زندگی موجب ضعیف شدن و آسیب پذیری جامعه اسلامی  می‌شود و دشمن می‌تواند از این نقطه برای ضربه زدن استفاه کند.
به همین دلیل است که رهبر فرزانه انقلاب می‌فرمایند: «ملت ایران باید خود را قوی کند؛ اگر ملتی قوی نباشد باج گیران عالم از او باج می خواهند و به او هجوم و توهین می کنند.» لذا در نگاه راهبردی ایشان، اقتصاد مقاومتی یک شعار نیست، بلکه یک واقعیت اقتصادی و یک بحث کاربردی است.

القای تفکر اقتصاد مقاومتی یک تدبیر هوشمندانه است تا مدیران ارشد اقتصادی را از غفلت ایجاد شده در بخش اقتصاد برهاند و رشد و توسعه و شکوفایی، تولید ملی و قطع وابستگی اقتصادی را حتی در سخت ترین تحریم ها و فشارهای اقتصادی دشمن به بار بیاورد.

از سوی دیگر اقتصاد مقاومتی نیازمند بازنگری در شیوه و سبک زندگی مدرن و حرکت به سمت سبک زندگی اسلامی – ایرانی است. بسیاری از اقتصاددانان و صاحب نظران معتقدند بنای اقتصاد مقاومتی از دل رفتارهای اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی مردم بیرون می آید. بنابراین میان اجزای اقتصاد مقاومتی، نحوه سبک زندگی، فرهنگ اقتصادی و الگوی ذهنی و رفتاری جامعه ارتباط مستقیم وجود دارد و ریشه اصلاح مسائل اقتصادی در اصلاح فرهنگ اقتصادی ، سبک زندگی، الگوی مصرف و توسعه فرهنگ کار و تلاش و تولید ملی می باشد. اگر فرهنگ مصرف صحیح را در جامعه نهادینه کنیم آن وقت است که اقتصاد مقاومتی خود به خود شکل می‌گیرد.

فارس: از آنجایی که عامه مردم جامعه ما در الگوهای رفتاری خود از میان مسئولان کشور برای خود الگو سازی می‌کنند، دولتمردان چه نقشی در این میان می‌توانند داشته باشند؟

روح افزا: اگر اسراف را امری خطا و گناه بدانیم دیگر نیازی به استفاده از کلمات اقتصاد مقاومتی نداریم زیرا اقتصاد صحیح مصرف نکردن نیست بلکه درست مصرف کردن است.

بله، یکی از اهرم‌های قوی تغییر سبک زندگی  عبارت است از نوع عمل و رفتار و سلوک نخبگان و دولتمردان جامعه. مؤید این سخن، کلام امیرالمؤمنین(ع) است که می فرمایند: « مردم به امراء و حاکمانشان شبیه تر هستند تا به مادران و پدران خود». بنابراین باید مسئولین متوجه باشند که رفتار و منش زندگی آنان در زندگی مردم تأثیر به سزایی دارد و زندگی خود را هم موافق و هماهنگ با فلسفه اسلامی هماهنگ سازند.

پس از پایان دوران هشت ساله دفاع مقدس، فرهنگی که بر پایه ایثار، قناعت، سادگی و اخلاص شکل گرفته بود، به مرور به حاشیه رانده شد. نگرش تک بعدی به توسعه و اولویت اقتصادی سبب ایجاد مشکلات فرهنگی و اجتماعی فراوانی برای کشور شد که از آن جمله می توان به گسترش شکاف طبقاتی در سطح جامعه، به ویژه میان مردم و مسئولان، ترویج روحیه مصرف گرایی و تجمل گرایی اشاره کرد. این سهل انگاری فرهنگی ادامه یافت، تا جایی که رهبر معظم انقلاب در یکی از بیانات خود در سال 78 در مورد تاثیر عمل مسئولان در رابطه با ترویج زندگی اشرافی بر سطح جامعه این چنین تذکر دادند: « سال‌هاست که بنده درباره زندگی تشریفاتی مکرر تذکر می دهم، این دو جنبه دارد، یک جنبه از لحاظ اصل پایبندی به تجملات و تشریفات است که این بد و دور از شأن انسان والاست؛ لیکن جنبه‌ی دومی دارد که اهمیتش کمتر از جنبه اول نیست و آن انعکاس تجمل در زندگی مردم است، بعضی‌ها از این غفلت می‌کنند. وقتی شما جلوی چشم مردم، وضع اتاق ، دفتر ، محیط کار و محیط زندگی را آنچنانی می‌کنید، این یک درس عملی است و هرکسی این را می‌بیند، بر او اثر می‌گذارد.»

در حال حاضر نقشه راه اعلام شده در حوزه اقتصاد به نام « اقتصاد مقاومتی» است و اقتصاد مقاومتی حاصل نمی‌شود مگر با تغییر سبک زندگی و سبک زندگی تغییر نمی‌کند مگر با عزم ملی مردم و مدیریت جهادی مسئولان.

فارس: اما در این میان نمی‌توان نقش مردم و خانواده‌ها و بالاخص زنان و مادران را نیز نادیده گرفت چرا که نشان داده‌اند در هر زمینه‌ای عزم خود را جزم کنند حماسه‌ای جدید خلق می‌شود.

روح افزا: مقام معظم رهبری دو مؤلفه عزم ملی و مدیریت جهادی را از این جهت مورد توجه قرار دادند که برای رفع اشکالاتی که  در حوزه اقتصاد و فرهنگ وجود دارد و جبران عقب ماندگی ها، ما چاره ای نداریم جز پیمودن مسیر با « عزم ملی» که ناظر به اهتمام جدی و نقش آفرینی تمام مردم و « مدیریت جهادی» که ناظر به حرکت مسئولان با فرهنگ جهادی است. در این راستا، نکته ای که نباید مسئولان و صاحب نظران از آن غفلت نمایند این است که به یاد داشته باشند زنان نیمی از پیکره اجتماع هستند و رای و خواست آنها علاوه بر کانون خانواده، می تواند کل جامعه را نیز تحت تاثیر مستقیم یا غیر مستقیم قرار دهد. یکی از زیربناهای اصلی اقتصاد مقاومتی این است که پیشبرد آن به واسطه بهره گیری از تمام پتانسیل های موجود در جامعه باشد. زنان می‌توانند با اعمال مدیریت صحیح در خانه، تربیت صحیح فرزندان و ... سهم قابل توجهی در پیشبرد اقتصاد مقاومتی داشته باشند.
فارس: اگر به نگاه زنان به اشتغال طی سال‌های اخیر نگاهی بیندازیم متوجه می‌شویم که نگرش‌ها به این موضوع تغییر کرده است که بخشی از آن را می‌توان ناشی از وضعیت اقتصادی خانواده‌ها دانست اما این تغییر نگرش ناشی از چیست؟

روح افزا: در این برهه زنان به عرصه اقتصادی سوق داده شدند اما به دلیل عدم کنترل شعارها ، تبلیغات و رفتارهای سیاستمداران و برنامه ریزان، باعث نوعی گرایش افراطی در این حوزه شد که در حال حاضر ما در حال لمس تبعات و معضلات ناشی از آن هستیم. بالا رفتن سن ازدواج و باروری، کاهش جمعیت، محروم ماندن نهاد خانواده از نقش مادر، نابسامانی های اجتماعی، گرایش افراطی زنان به تحصیل و اشتغال بیرون از خانه و به تبع مشکلات ناشی از آن تنها بخشی از آسیب های تغییر سبک زندگی به سمت سبک زندگی غربی است.

در روزگاری که فرهنگ شکست خورده غرب، شأن زنان جامعه و مایه لتسکونو بودن در خانه را به حد پایین تقلیل داده و با کشاندن زنان به عرصه اقتصاد و فرهنگ مصرف گرایی، آنها را از وظیفه اصلی خود که تربیت نسل می‌باشد، دور کرده است رهبر خبیر و دوراندیش ایران اسلامی به مسئولان و صاحب نظران حوزه زنان متذکر می شوند که « مسائل اصلی زنان عبارت است از سلامت، امنیت، آرامش و تکریم زن در محیط خانه. مساله زن و خانواده قابل تفکیک نیست و اگر چنانچه کسی بخواهد مساله زن را جدای از مساله خانواده بحث کند، دچار اختلال در فهم و تشخیص علاج خواهد شد و این دو را باید در کنار هم دید.»  فارس: در هر برهه‌ای سخنان رهبر معظم انقلاب راهگشای و چراغ راه دولتمردان بوده است اکنون سخنان ایشان در حوزه زنان چه پیام‌هایی را برای مسئولان ما در بردارد؟

روح افزا: این تأکید از این روست که زن محور انسجام خانواده و محور امنیت بخشی درون خانواده است. ایشان بر این باورند که در نگاه اسلام خانواده پایه بسیار مهم و سلول اصلی جامعه است؛ به گونه‌ای که بدون بهره‌مندی از خانواده سالم، سرزنده و بانشاط، امکان پیشرفت جامعه، به خصوص پیشرفت فرهنگی وجود ندارد. نکته بسیار مهم دیگری که ایشان به آن متذکر می‌گردند این است که با توجه به اصل بودن مسأله خانه و خانواده، مساله اشتغال زنان جزو مسائل اصلی زنان نیست و در صورت معارضه و تنافی با مسأله اصلی - یعنی خانه و خانواده- مساله اصلی مقدم است. تذکر ایشان به صاحب نظران که باید اندیشه کنند چه رشته‌های درسی و چه مشاغلی با خصوصیات زنانه متناسب است و آنها را پیگیری کنند و اگر مواردی از اینها هست که با خصوصیات زن متناسب نیست، برخلاف جنجال ها، آنها را بر زن تحمیل نکنند؛ چرا که این اگر تبعیض هم باشد باید بدانیم که تبعیض همه جا بد نیست، بلکه تبعیضی بد است که ضد عدالت باشد و آن چیزی بد است که متناسب با طبیعت الهی زن نباشد.

درحقیقت برای پرواز در جامعه‌ای بدون دغدغه و آرام که در آن استعدادها شکوفا شوند نیازمند دو بال هستیم. بال فرهنگ و اقتصاد.

فارس: تغییر نگرش زنان به اشتغال چه تبعاتی را برای جامعه ما به دنبال خواهد داشت؟

روح افزا: در بعضی مواقع شاهد این هستیم که به دلیل اعمال سیاست‌های نادرست در گذشته نه چندان دور، تا حدودی خانواده‌ها دچار نابسامانی و درگیری‌هایی شده‌اند، روابط شان سست و متزلزل است و از صفا و صمیمیت و در نتیجه آرامش و سکون واقعی خبری نیست، زن و شوهرها به ظاهر کنار یکدیگرند اما در واقع نسبت به یکدیگر بیگانه‌اند، آمار طلاق بالا رفته و به اندک بهانه‌ای رشته‌های پیوند گسسته می شود، آمار بزهکاری در نسل کودک و نوجوان قابل تأمل است، به علت رواج بی بندوباری ازدواج سخت شده و قس علی هذا.

به راستی ما به کدام سو حرکت می کنیم؟ اگر حقیقتاً فرهنگ دینی و سبک زندگی اسلامی ایرانی را مورد توجه قرار ندهیم چه بر سر جامعه آینده‌مان خواهد آمد؟ چه عواملی در بوجود آمدن این شرایط دخیل بوده‌اند؟ چه اتفاقی در جامعه ما رخ داده است که طی دو دهه اخیر، اشتغال بیرون از خانه در میان زنان ایرانی به یک افتخار تبدیل شده و برخی از بانوان به جای افتخار به مقام «مادری» و «همسری» به شغل خود افتخار می کنند؟!

اهداف پشت پرده تشویق زنان به اشتغال بیرون از خانه که برگرفته از سبک زندگی غربی است چه بود که امروز زنان جامعه اسلامی هویت خویش را بیرون از خانه جستجو می کنند؟! چرا نباید از گذشته درس عبرت نمی گیرند و در حالی که به خاطر تقلید از فرهنگ غرب، در گذشته به ترویج بی رویه اشتغال زنان در بیرون از خانه دامن زدند و امروزه آثار مخرب آن مشهود است، سکاندار بصیر کشتی انقلاب تاکید می‌نمایند که لازم است برای فهم درست مطالب  از مرجعیت دادن به تفکرات « غلط، کلیشه ای و متحجر غربی» در امور زنان پرهیز و ذهن از سخنان کلیشه ای فراورده های غربی تخلیه کامل گردد و پرداختن به مساله اشتغال زنان به عنوان مساله اصلی حوزه زنان انحراف است.

فارس: با توجه به شرایط کنونی جامعه و توصیه های مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه نباید اشتغال زنان اولویت اول قرار گیرد مسئولان و در درجه اول زنان کشور ما باید در انتخاب مشاغل خود به چه نکاتی توجه کنند؟

روح افزا: ما معتقدیم اشتغال بانوان هر چند منع دینی یا اجتماعی ندارد، اما با آسیب‌هایی در ابعاد فردی، خانوادگی و اجتماعی همراه است. اگر چه کم نداریم بانوانی را که با رعایت بایدها و نبایدهای اشتغال، که مهم‌ترین آن‌ها آسیب ندیدن نقش مادری و همسری و پرهیز از اختلاط با نامحرم است، علاوه بر مشارکت اجتماعی موفق، نقش‌های اساسی خود را نیز به شایستگی انجام می‌دهند.

اما نمی‌توان انکار کرد این مهم نیازمند همراهی و همدلی تمامی اعضای خانواده است، در غیر این صورت، فرسودگی و کسالت روح و جسم بانوان شاغل امری دور از انتظار نخواهد بود.

تذکر این نکته لازم است که با توجه به تجربه‌های به دست آمده و ضرورت تقویت نقش مادری و همسری زنان و رجوع به قانون اساسی کشور که اساساً هویت زنان را در جایگاه «خانواده» بازیابی می‌کند و وظایف دیگر را فرع بر این اصل می‌داند و نیز منویات مقام معظم رهبری، مسئولان امر با تدبیر انقلابی و با انتخاب رویکرد اسلامی، زمینه قرار گرفتن تمام آحاد جامعه، به خصوص زنان و مادران این مرز و بوم را به عنوان مهم ترین مربی جامعه ، در تراز انقلاب اسلامی فراهم نمایند.

روح افزا: توجه به مقوله مهم عزم ملی و مدیریت جهادی در سخنان مقام معظم رهبری توجه ایشان را به همکاری بین مردم و مسئولان جهادگر نشان می‌دهد که اگر مسئولان محترم با درایت و برنامه‌ریزی صحیح به این مهم بپردازند که بحث اقتصاد و فرهنگ کشور را با کمک مردم حل کنند و موانع سد راه را بردارند، پر واضح است که از نتایج بسیار خوبی در آینده نه چندان دور روبرو خواهیم بود و آن داشتن فرهنگ پویا و اقتصاد سالم و اسلامی بدون چالش و مبتنی بر مبانی قرآن خواهیم داشت که ثمره این جهاد همدلی و همراهی مردم در تمام عرصه‌ها در کنار مسئولان محترم می‌باشد.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار