امروز : یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 24
۱۸:۳۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 81692
تاریخ انتشار: ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۱۶:۰۱
تعداد بازدید: 19
به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، روند معمول تعیین روسای دانشگاه‌ها به این صورت است که وزیر علوم فردی را ...

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، روند معمول تعیین روسای دانشگاه‌ها به این صورت است که وزیر علوم فردی را به عنوان سرپرست دانشگاه به شورایعالی انقلاب فرهنگی معرفی می‌کند تا سوابق فرد در شورایعالی انقلاب فرهنگی بررسی شده و پس از آن اعضای شورا تشخیص می‌دهند که آن فرد صلاحیت حضور در پست ریاست یک دانشگاه را دارد یا خیر.

سرپرست دانشگاه که از سوی وزیر علوم به شورایعالی انقلاب فرهنگی معرفی می‌شود پس از تائید شورا حکم ریاستش را دریافت می‌کند.

چندی پیش اعضای شورایعالی انقلاب فرهنگی به این روند تعیین ریاست دانشگاه نیز اعتراض داشتند و در نامه‌ای به رئیس جمهور اعلام کردند که باید روند تعیین ریاست دانشگاه‌ها به نوعی تغییر کند که دست اعضای شورایعالی انقلاب فرهنگی در تائید یا عدم تائید سرپرستان دانشگاه که از سوی وزیر معرفی می‌شوند، باز باشد.

 امضای اعضای شورای انقلاب فرهنگی در نامه به رئیس‌جمهور در رابطه با رفع خلاء قانونی تائید رؤسای دانشگاه‌ها در شورا بود به این صورت که بیش از 20 نفر از اعضای شورا برای اصلاح خلاء قانونی ماده 4 آئین‌نامه مدیریت دانشگاه‌ها تبصره‌ای را پیشنهاد دادند که این تبصره برای رفع خلاء قانونی تائید رؤسای دانشگاه‌ها بود و اعضای شورا با امضای نامه‌ای از رئیس‌جمهور خواستند که این موضوع در دستور کار شورا قرار بگیرد.

در حال حاضر آئین‌نامه تعیین روسای دانشگاه‌ها به صورتی است که اگر سرپرست تعیین شده از سوی وزیر علوم و بهداشت در شورای عالی انقلاب فرهنگی تائید نشود برای تعیین رئیس بعدی زمان بسیاری به طول می‌انجامد و همچنین حیثیت اجتماعی فردِ تائید نشده نیز لطمه می‌خورد زیرا وی در پست ریاست دانشگاه به تائید نرسیده است ولی در پست‌های دیگر ممکن است مورد تائید باشد.

شاید این آئین‌نامه سبب شود تا اعضای شورا به دلیل لطمه نخوردن به حیثیت اجتماعی فرد معرفی شده، وی را مورد تائید قرار دهند و اعضای شورا نیز به همین مورد اعتراض داشتند و معتقد بودند که با اصلاح آئین‌نامه تعامل وزیرعلوم و بهداشت با شورای عالی انقلاب فرهنگی برای انتخاب و تائید رؤسای دانشگاه‌ها شفاف‌تر می‌شود.

اعضای شورایعالی انقلاب فرهنگی پیشنهاد دادند که وزیر علوم سرپرست دانشگاه را به صورت محرمانه به شورایعالی انقلاب فرهنگی معرفی کند تا پس از بررسی سوابق علمی آن فرد و تائید از سوی شورا، وی به عنوان رئیس دانشگاه در رسانه‌ها اعلام شود تا در این صورت دست اعضای شورا نیز برای عدم تائید فرد معرفی شده از سوی وزیر باز باشد.

در حالیکه اعضای شورایعالی انقلاب فرهنگی در اندیشه‌ای برای بهبود روند تعیین روسای دانشگاه‌ها هستند تا بهتر بتوانند بدون مانع به بررسی سوابق افراد معرفی شده از سوی وزیر بپردازند، وزارت علوم در تعیین رئیس دانشگاه تهران روند جدیدی را پیش گرفته است که شاید بیشتر شبیه به راهکاری برای اجبار اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی برای تائید رئیس پیشنهادی وزیر است.

وزارت علوم در دانشگاه تهران، شورایی را متشکل از 51 نفر از نمایندگان دانشکده‌های دانشگاه تهران تشکیل داده است تا این افراد رئیس دانشگاه را تعیین کنند.

وزارت علوم این کار را روشی برای استفاده از نظر اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها در تعیین رئیس دانشگاه می‌داند. ولی چند ابهام در این بحث وجود دارد که این ادعای وزارت علوم را با تناقض مواجه می‌کند.

اینکه چه کسی و با چه ملاک‌هایی اعضای حاضر در شورای منتخبان را اعلام می‌کند؟ چرا اسامی اعضای شورای منتخبان باید محرمانه باشد؟ چه افرادی بر این انتخابات نظارت می‌کنند و این انتخابات چه ویژگی‌هایی دارد؟ صلاحیت انتخابات را چه کسانی تایید می‌کند؟

اعضای شورایعالی انقلاب فرهنگی که نگران بودند اعلام رسمی سرپرست دانشگاه در مجامع عمومی مانعی برای عدم تائید باشد، آیا در تائید یا عدم تائید سرپرستی که از سوی جمعی از اعضای هیئت علمی معرفی شده‌اند با اجبار مواجه نمی‌شوند؟

برخی کارشناسان روش جدید وزارت علوم در تعیین رئیس دانشگاه تهران را اجباری برای تائید رئیس دانشگاه از سوی شورایعالی انقلاب فرهنگی می‌دانند.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها