امروز : پنجشنبه ۲ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 22
۱۱:۳۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 81876
تاریخ انتشار: ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 97
«علی الادیب»، وزیر آموزش عالی عراق در حاشیه حضور خود در انتخابات و انداختن رأیش به صندوق‌ در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از ...

«علی الادیب»، وزیر آموزش عالی عراق در حاشیه حضور خود در انتخابات و انداختن رأیش به صندوق‌ در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در بغداد افزود: به نظر من حضور گسترده رای دهندگان عراقی پای صندوق‌های رای به پیش بینی برخی که گفته بودند، ملت عراق مایوس و ناامید شده و پای صندوق‌های رای حضور نخواهد یافت و به این انتخابات امیدی ندارد، پایان داد.

ادیب تصریح کرد: به نظر من عملیات آگاه سازی که طی دوره پیش از انتخابات انجام شد و بیانیه‌هایی که مراجع عظام در این زمینه منتشر کردند، مردم را به حضور پای صندوق‌های رای واداشت تا تاثیری بر روند انتخابات و نتایج حاصله داشته باشند.

وزیر آموزش عالی عراق خاطر نشان کرد: از طریق تماس‌ها و نشست‌هایی که با بسیاری از محافل عراقی در استان کربلا داشتم، به نظر می‌رسد که شانس ائتلاف دولت قانون بیش از سایر فهرست‌ها باشد.

وی با بیان اینکه خیلی زود است که بگوییم، ائتلاف دولت قانون می‌تواند، دولت فرا جناحی مورد نظر خود را تشکیل دهد، گفت:‌ هدف اصلی رهایی کشور از وضعیت سهم بندی و ورود به مرحله مشارکت تمام گروه‌ها و جریان‌ها در روند سیاسی هستیم.

ادیب تاکید کرد که روند دموکراسی در عراق ریشه‌دار و تاریخی است و من ایمان دارم که در مرحله آتی می‌توانیم شاهد تشکیل دولت فراجناحی در کشور با وجود اقلیت معارض در پارلمان خواهیم بود.

وی در ادامه تاکیدات خود افزود: در این مرحله از تاریخ عراق ما بیش از هر چیز نیازمند روند توافق و همکاری هستیم تا اعتمادها را به یکدیگر بیشتر کنیم و فهرست‌های مشترکی از تمام گروه‌ها و قومیت‌ها و ادیان و طیف‌ها تشکیل شود.

ادیب ادامه داد: در این تردید وجود ندارد که در قبال این خواست، خواست تکفیری‌ها و تروریست‌ها قرار دارد که خواهان سوق دادن جامعه عراق به پرتگاه سیاسی و عدم حضور مردم در انتخابات هستند، اما با حضور گسترده مردم پای صندوق‌های رای این هدف آنها به سنگ خورد و مردم با حضور پای صندوق‌های رای گروه‌های تروریستی و تکفیری را به چالش ‌کشیدند.

وزیر آموزش عالی عراق درباره دخالت برخی کشورها در امور داخلی عراق گفت: این کشورها برخوردی طایفه‌ای با امور جاری در عراق دارند و همواره برای ثبات و استقرار عراق توطئه کرده‌اند و با کمال تاسف می‌بینیم که برخی محافل در عراق با آنها همسویی می‌کنند.

در همین رابطه «حسین الشهرستانی» معاون نخست وزیر عراق چهارشنبه پس از شرکت در انتخابات، در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در بغداد اعلام کرد: اکنون در عراق اجماعی ملی درباره تشکیل دولت فراجناحی به چشم می‌خورد که در مشارکت همه طیف‌های سیاسی در این انتخابات نمود پیدا کرده است.

روز چهارشنبه مرحله پایانی انتخابات پارلمانی عراق برگزار شد تا 9039 نامزد نمایندگی پارلمان عراق برای کسب 328 کرسی با یکدیگر رقابت کنند.

انتخابات چهارشنبه، سومین انتخابات پارلمانی عراق پس از سقوط رژیم بعث و اولین انتخابات پس از خروج اشغالگران آمریکایی از این کشور در سال 2011 است.
انتهای پیام
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها