امروز : سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 24
۱۴:۳۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 81889
تاریخ انتشار: ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 20
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در کابل، رسیدگی به شکایات انتخاباتی تشخیص و تفکیک آرای معتبر از آرای جعلی مهم‎ترین بخش ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در کابل، رسیدگی به شکایات انتخاباتی تشخیص و تفکیک آرای معتبر از آرای جعلی مهم‎ترین بخش انتخابات افغانستان را تشکیل می‎دهد در حالیکه سربلند بیرون آمدن کمیسیون‎های انتخاباتی این کشور از این آزمون ملی و مهم کار آسانی نیست.

میلیون‎ها نفر از شهروندان افغانستان که با اشتیاق و انگیزه خاصی در انتخابات شرکت کردند، اکنون انتظار دارند تا کمیسیون رسیدگی به شکایت‎های انتخاباتی این کشور به شکایت‎های ثبت‎شده در این کمیسیون بطور دقیق و درست رسیدگی و آرای واقعی را از آرای جعلی شناسایی و تفکیک کند.

در چنین شرایطی، اعتبار انتخابات بستگی به چگونگی روند رسیدگی به این شکایت‎های انتخاباتی دارد و مسئولیت کمیسیون مستقل انتخابات و کمیسیون رسیدگی به شکایت‎های انتخاباتی افغانستان بسیار سنگین و سترگ است. زیرا اندک غفلت و بی‎توجهی این کمیسیون‎ها در انجام وظایف و مسئولیت‎های ملی‌ که عهده‎دار هستند، مشکل‎ساز می‌شود.

همچنین در صورتیکه روند رسیدگی به شکایت‎های انتخاباتی و جریان شمارش آرا از شفافیت لازم برخوردار نباشد و اعتماد کامل کاندیداهای ریاست جمهوری و مردم افغانستان را جلب نکند، انتخابات این کشور نه تنها مسیر مناسب و مطمئن به سوی انتقال آرام قدرت را نخواهد پیمود، بلکه خود منازعه‎خیز و بستری برای خشونت‎های تازه می‌شود.

تمام امید مردم افغانستان این است که برخورد مسئولانه کارمندان کمیسیون‎های انتخاباتی با آرای مردم، روند رسیدگی به شکایت‎های انتخاباتی را در یک بستر قانونی و قابل اطمینانی هدایت کند تا آنچه از سوی این کمیسیون‎ها به عنوان نتیجه نهایی انتخابات اعلام می‎شود برای کاندیداها و کسانی که به آن‌ها رأی داده‌اند، معتبر، مورد اعتماد و پذیرفتنی باشد.

بنابراین شفافیت شمارش آرا و رسیدگی دقیق و درست به شکایت‎های انتخاباتی در دور اول باعث خواهد شد که 2 کاندیدای پیشتاز با اطمینان خاطر برای شرکت در دوم خود را آماده کنند.

از سوی دیگر شناسایی و ابطال آرای جعلی و غیر معتبر می‎تواند انگیزه تقلب در دور دوم انتخابات را به شدت کاهش دهد.

با این حال، انتظار مردم افغانستان این است که کمیسیون‎های انتخاباتی این کشور در آن‌ها این اطمینان و اعتماد را ایجاد کنند که از آرای پاک و واقعی مردم پاسداری و پشتیبانی خواهد شد و تک تک آرا اثرگذار و تعیین‎کننده خواهد بود.

ایجاد چنین اعتماد و اطمینانی می‎تواند مشوق مردم برای شرکت پرشورتر از دور اول در دوم انتخابات ریاست جمهوری این کشور باشد.

این درحالی است که برخی شکایت‎ها در مورد نحوه برخورد کمیسیون‎های انتخاباتی وجود داشته؛ از جمله ابطال یکصد هزار رأی مردم «هرات» در غرب افغانستان که با موجی از انتقادها و اعتراض‎ها مواجه شد.

زیرا دفتر ولایتی کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان در هرات، زمانی تصمیم به ابطال این آرا گرفته بود که به لحاظ زمانی صلاحیت این تصمیم را نداشت.

بر اساس قانون انتخابات با گذشت 10 روز از زمان برگزاری انتخابات، دفاتر ولایتی حق رسیدگی به شکایت‎های انتخاباتی را ندارند؛ در صورتی که این اصل در هرات آشکارا نقض شد و حدود 14 روز پس از انتخابات، یکصد هزار از آرای مردم هرات از سوی دفتر ولایتی کمیسیون انتخابات، باطل اعلام شد.

همین گونه شکایت‎هایی نیز در مورد عدم امکان نظارت از مرحله وارد کردن برگه‎های رأی در درون سیستم شمارش- که مرحله حساس و مهم روند شمارش آرا عنوان شده است- از سوی برخی اعضای ستاد انتخاباتی «عبدالله عبدالله» کاندید پیشتاز انتخابات و «نعیم فهیمی» سخنگوی بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان(فیفا) وجود داشته است.

علیرغم این شکایت‌ها بایستی آن سوی سکه را نیز دید که کم‎ترین نمونه و کوچک‎ترین نشانه‎هایی از تلاش در راستای شائبه افکنی و بدنام‎ کردن این انتخابات در افغانستان به چشم نمی‎آید.
انتهای پیام/.
برچسب ها:
آخرین اخبار