امروز : شنبه ۴ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 24
۱۳:۴۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 81898
تاریخ انتشار: ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 54
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از قم، آیت‌الله ناصر مکارم‌شیرازی پیش از ظهر امروز در آیین رونمایی از سه اثر جدید خود در سالن ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از قم، آیت‌الله ناصر مکارم‌شیرازی پیش از ظهر امروز در آیین رونمایی از سه اثر جدید خود در سالن قدس مجمتع آموزش عالی امام خمینی(ره) اظهار کرد: طلاب و علما باید در زمینه تالیف کتاب‌های جدید دینی فعالیت‌های موثری را آغاز کنند تا بتوانیم خلأهای فراوانی که در آثار اسلام وجود دارد، پاسخگو باشیم.

وی خاطرنشان کرد: بزرگان حوزه باید در این زمینه بیش از گذشته گام بردارند تا بتوانند خلأهای موجود در این بخش را پاسخ دهند.

این مرجع تقلید عنوان داشت: در فعالیت‌هایی که صورت می‌گیرد باید از ارائه اثر تکراری پرهیز شود به عنوان مثال نهج‌البلاغه از جمله کتاب‌هایی است که جای کار فراوانی در آن وجود دارد و خواننده را در فضای مناسبی قرار می‌دهد که اثرگذاری نشان‌دهنده قدرت قلم و شیوایی و اعجاب قلم امیر مومنان(ع) است ولی در غربت قرار دارد.

وی یادآور شد:‌ به دلیل آنکه تعداد کمی شرح درباره نهج‌البلاغه نوشته شده، به همین دلیل تدوین شرحی به زبان روز در دستور کار قرار گرفت تا همه افراد بتوانند از آن استفاده کنند.

آیت‌الله مکارم‌شیرازی با بیان اینکه 20 سال زمان برای تدوین این اثر صرف شد و اکنون این اثر در قالب 15 جلد آماده شده است گفت: 15 نفر از علما و دانشمندان در زمینه تدوین این کتاب تلاش کردند که در گام نخست خطبه‌ها و شرح‌های نهج‌البلاغه بررسی شد.

وی خاطرنشان کرد: شرح و تفسیر همه جملات نوشته شده و موضوعات مختلف تاریخی، ادبی، کلامی و فلسفی در هر خطبه بررسی شده است.

استاد حوزه علمیه قم عنوان داشت:‌ این اثر به بیان روان و شیوا نگارش پیدا کرده و تمام شبهات و ابهامات را پاسخگو بوده و به نوعی نیازهای جامعه در نهج‌البلاغه بررسی و استخراج شده است.

وی با اشاره به ویژگی‌ کتاب‌هایی که تالیف می‌شود گفت: کتاب‌های تالیفی باید دارای مطالب گویا و روان باشد تا بتواند به آسانی با مردم ارتباط برقرار کند.

آیت‌الله مکارم‌شیرازی خاطرنشان کرد: کتاب پیام امام امیرالمؤمنین(ع) نیز تالیف شده که سعی شده در این بخش اثری جدید تقدیم جامعه علمی شود.

وی عنوان داشت: بحارالانوار بسیار ارزشمند است و علامه مجلسی برای جمع‌آوری آیات و روایات آن زحمات فراوانی کشیده است.

استاد حوزه علمیه قم یادآور شد: منتخب الآثار من بحارالانوار دارای رویکرد جدید به آیات و روایات است که علامه مجلسی ضمن جمع‌آوری آنها شرح کوتاهی بر آنها نوشته است.

وی به کتاب دائرة‌المعارف فقه مقارن اشاره کرد و افزود: موضوعات فراوانی در این کتاب وجود دارد البته باید در نظر داشت که قوی‌ترین فقه در بین مذاهب، فقه شیعه است.

آیت‌الله مکارم‌شیرازی یادآور شد: تالیف شرحی بر این کتاب‌ها از جمله نیازهای جامعه کنونی بود که روایات ضعیف حذف شده و به موضوعات تکراری پرداخته نشده است.

وی عنوان داشت:‌ علامه مجلسی نسبت به جمع‌آوری همه روایات اقدام کرده البته تحقیقات فراوانی در زمینه برخی از روایات که پیچیدگی خاصی دارد صورت گرفته است.

این مرجع تقلید یادآور شد: خدا را شاکریم تدوین چنین اثری درباره بحارالانوار به نتیجه رسید در حالی این اقدام باید سال‌ها پیش صورت می‌گرفت.

وی خاطرنشان کرد: زمینه اجتهاد برای شیعیان وجود دارد و باید در نظر داشت که علمای شیعه نیز تلاش فراوانی در زمینه فقه کردند به طوری که همه مذاهب می‌توانند از این فعالیت‌ها بهره ببرند.

آیت‌الله مکارم‌شیرازی خاطرنشان کرد: به منظور ایجاد وحدت بین مسلمانان باید همه ادله در کنار یکدیگر بیان شود تا مسلمانان بتوانند موضوعات مختلف را مورد بررسی قرار دهند.

وی با اشاره به اهمیت تدوین دایره‌المعارفی در موضوعات مختلف گفت: 22 موضوع وجود داشت که نیازمند شرح بود بنابراین کتابی در 22 باب در زمینه بررسی منابع فقه اسلامی و اهل سنت تالیف شد.

استاد حوزه علمیه قم موضوعات اقتصادی را از جمله موضوعات اقتصادی امروز ذکر کرد و افزود: در جلد دوم این اثر به مسائل و مباحث اقتصادی از دیدگاه فقه اسلامی پرداخته شد و در جلد سوم به صورت جزئی‌تر این موضوع در نظر گرفته شده است.

وی با بیان اینکه جلدهای دیگر این کتاب در آینده تالیف می‌شود گفت: این مسیری است که مشخص شده و امیدواریم آیندگان نیز در این مسیر قدم بگذارند.
انتهای پیام/78003/ع40/پ3003
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها