امروز : چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 20
۰۴:۵۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 81900
تاریخ انتشار: ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 29
محمدباقر آقامیری رئیس انجمن نگارگران ایران است که سالهاست محل کارش را به انجمنی برای نگارگران اختصاص داده است. او در گفت‌وگو با خبرنگار هنرهای ...

محمدباقر آقامیری رئیس انجمن نگارگران ایران است که سالهاست محل کارش را به انجمنی برای نگارگران اختصاص داده است.

او در گفت‌وگو با خبرنگار هنرهای تجسمی فارس درباره برپایی نمایشگاه آثارش در سال جاری گفت: خیلی دوست دارم آثارم را در یکی از گالری‌های تهران به نمایش بگذارم اما هم گالری های دولتی و هم خصوصی مبالغ بسیار زیادی را برای برگزاری نمایشگاه مطالبه می‌کنند که خارج از توان ماست.

وی افزود: علاوه بر این مبالغ گزاف، همه امور نمایشگاهی اعم از چاپ پوستر و بروشور و کارت دعوت و ...نیز بر عهده هنرمند است که کار ما را سخت تر می‌کند.

این پیشکسوت نگارگری ایران با اشاره به نامگذاری سال ۹۳ با عنوان سال فرهنگ گفت: در سالی که به نام فرهنگ و اقتصاد نامگذاری شده است،‌ لازم است که ارگان‌ها دولتی توجه بیشتری به فرهنگ و هنر نشان دهند و برای برپایی نمایشگاه آثار هنرمندان به ویژه نگارگران همکاری و همراهی کنند چرا که نگارگران درآمد چندانی ندارند که بتوانند از پس این هزینه‌ها برآیند.

وی افزود: هنرمند کارش خلق اثر هنری است و دوست دارد که آثارش را به نمایش و قضاوت بگذارد اما وقتی با ارقام سنگین برای برپایی نمایشگاه روبرو می شود،‌ناخودآگاه عقب نشینی می‌کند.

او با بیان این که انجمن نگارگران آماده برپایی نمایشگاه است گفت: در صورتی که فضای نمایشگاهی مناسبی در اختیار داشته باشیم که هزینه‌های آن در اندازه توان ما باشد،‌ نمایشگاهی از آثار نگارگران کشور را به نمایش خواهیم گذاشت.

آقامیری در خاتمه گفت: با حمایت از هنرمند است که می توان او را سر ذوق آورد و با نمایش آثار هنرمندان است که می توان شاهد تبعات مثبت اخلاقی آن در سطح جامعه باشیم.

آقامیری بارها از عدم توجه دولتها نسبت به هنر نگارگری به عنوان یک هنر ملی و ایرانی انتقاد کرده و یکی از دلایل گرایش نگارگران به ارائه آثارشان در جشنواره‌های خارجی  کشورهای حاشیه خلیج فارس و همچنین الجزایر، همین بی توجهی و عدم حمایت در داخل کشور عنوان کرده است.

آقامیری متولد ۱۳۲۹ در شهر بیجار است که نگارگری را نزد محمد علی زاویه، نصرت الله یوسفی، حسین الطافی و بهمن بروجنی فرا گرفت.

او دارای مدرک کارشناسی نقاشی از دانشگاه هنر در سال ۶۲ است و  در رشته هنرهای زیبا در دانشگاه هنری ساتمپتون انگلستان تحصیل کرده است.

کارشناسی ارشد گرافیک را نیز از دانشکده هنرهای زیبا تهران و دکترای نقاشی ایرانی و اسلامی را از شورای عالی فرهنگ و هنر  اخذ کرده است.

آقامیری، تاکنون برای بیش از 40 کتاب ادبی ، هنری و مذهبی از جمله قرآن کریم، شاهنامه،‌گلستان سعدی و ... را تصویرسازی و نگارگری کرده و سالهاست که به تدریس در دانشکده‌های هنری مختلف مشغول است.

آثار این هنرمند در کشورهای مختلف جهان از جمله آمریکا،‌کانادا،‌چین، مالزی، قبرس، آفریقای جنوبی،‌تاجیکستان،‌هندوستان و ... به نمایش درآمده است.
انتهای پیام/
  انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها