امروز : یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 23
۰۱:۱۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 81902
تاریخ انتشار: ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 31
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، نشست تخصصی زبان و ادبیات فارسی در عرصه بین الملل به همت مرکز گسترش زبان ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، نشست تخصصی زبان و ادبیات فارسی در عرصه بین الملل به همت مرکز گسترش زبان فارسی و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در سرای اهل قلم بیست و هفتمین نمایشگاه کتاب تهران برگزار شد.

این نشست با حضور دکتر مراد صحرایی معاون فرهنگی دانشگاه علامه طباطبایی، سیدمحمدرضا دربندی معاون امور بین الملل بنیاد سعدی و دو تن از دانشجویان زبان و ادبیات فارسی در سرای اهل قلم برگزار شد.

در ابتدای این نشست، دربندی به موضوع ترسیم زبان فارسی در جهان پرداخت و شش گروه مخاطبان زبان فارسی را معرفی نمود.

وی توضیح داد: گروه اول دانشجویانی هستند که در سراسر جهان در رشته زبان و ادبیات فارسی مشغول تحصیل در بیش از سیصد دانشگاه هستند، گروه دوم دانشجویان رشته های شرق شناسی و اسلام شناسی هستند. گروه سوم دانشجویانی هستند که به صورت اختیاری زبان فارسی می آموزند. گروه چهارم افرادی بوده که به صورت داوطلبانه به فراگیری ادبیات فارسی پرداخته اند که این افراد با انگیزه هایی چون علاقه به سینمای ایران، تاریخ و ادبیات فارسی، روابط اقتصادی، روابط دوستانه و علاقمندان به آشنایی با اسلام با قرائت ایرانی هستند. گروه پنجم دانش آموزان دبیرستانی دیگر کشورها بوده که زبان فارسی را به عنوان زبان دوم انتخاب کرده و گروه ششم، فرزندان ایرانیان مقیم خارج از کشور را تشکیل می دهند.

دربندی خاطرنشان کرد: براساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی، بنیاد سعدی تأسیس شده که ریاست آن برعهده دکتر حدادعادل بوده و معاون اول رئیس جمهور، وزیر علوم، وزیر امورخارجه و وزیر آموزش و پرورش از اعضای هینت امنای آن هستند.

در ادامه این نشست، دکتر صحرایی به اهمیت آموزش و گسترش زبان فارسی اشاره کرد.

وی گفت: هم اکنون بنیادهای ادبی در جهان به معرفی فرهنگ کشورهای خود می پردازند و آموزش زبان فارسی کلیدی ترین پنجره ای است که حذف فرهنگ ایرانی را از بین خواهد برد و یکی از فعالیت های بنیاد سعدی، آموزش زبان فارسی به غیرفارسی زبانان است.

معاون فرهنگی دانشگاه علامه طباطبایی یادآور شد: امروزه امریکا دانشجویان زبان فارسی را به تاجیکستان اعزام می کند تا با فرهنگ ایرانی آشنا نشوند زیرا در تاجیکستان خط فارسی وجود نداشته و زبان بی خط، بی هویت است.

او افزود: در نقشه جامع علمی کشور که براساس منویات رهبری تدوین شده، راهبردهایی وجود دارد که در حوزه علوم انسانی، آموزش زبان فارسی تنها راهبرد دیده شده در آن است.

در حاشیه این نشست، دو تن از دانشجویان زبان و ادبیات فارسی از کشورهای قزاقستان و سوریه به نحوه آشنایی خود با زبان فارسی برای حضار اشاره کردند.
انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها