امروز : پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 April 19
۱۵:۳۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 8191
تاریخ انتشار: ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۰۸
تعداد بازدید: 226
به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از نشریه آمریکایی «سالن»، اعتصاب غذای زندانیان زندان «گوانتانامو» در خلیج کوبا روز گذشته (جمعه) وارد صدمین روز ...

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از نشریه آمریکایی «سالن»، اعتصاب غذای زندانیان زندان «گوانتانامو» در خلیج کوبا روز گذشته (جمعه) وارد صدمین روز شد.

این اعتصاب غذا از ماه فوریه سال جاری آغاز شده است و در حال حاضر بیش از 100 زندانی در این اعتصاب شرکت دارند.

بر اساس آمار رسمی گزارش شده 102 زندانی در شرایط فعلی در اعتصاب غذا به سر می برند و به 30 نفر از این اعتصاب کنندگان نیز به اجبار مواد غذایی داده شده است.

این در حالیست که وکلای زندانیان گوانتانامو تاکید دارند که تعداد زندانیانی که اعتصاب غذا کرده اند به مراتب بیشتر از عددی است که گزارش می شود.

اعتصاب غذای زندانیان گوانتانامو که بر اساس اعلام وکلای آنها در اعتراض به بازداشت های نامحدود، بازرسی های مکرر اموال شخصی آنها توسط نگهبانان زندان و بی حرمتی به قرآن صورت گرفته است، به سرعت به تظاهراتی علیه این اردوگاه تبدیل شد؛ اردوگاهی که بیش از یک دهه است بسیاری از مردان را بدون اتهام به اسارت گرفته است.

بر اساس این خبر، 86 نفر از 166 زندانی که در گوانتانامو به سر می برند، تبرئه شده اند و حکم آزادی آنها صادر شده است اما همچنان اسیر هستند.

علاوه بر این، گزارش های منتشر شده نشان می دهند که همزمان با صدمین روز از اعتصاب غذای زندانیان گوانتانامو، گروه های حامی حقوق بشر از جمله «شاهدان مخالف شکنجه» درخواست برگزاری سه روز تظاهرات را با هدف اعلام همبستگی با زندانیان گوانتانامو و در خواست تعطیلی این زندان مطرح کردند.

گروه های حامی حقوق بشر برگزاری تظاهراتی مسالمت آمیز را در چندین شهر آمریکا در روزهای 17 تا 19 ماه مه سال جاری برنامه ریزی کردند.

قرار بود روز گذشته تظاهراتی در میدان «تایمز» نیویورک آغاز شود و شرکت کنندگان درخواست خود را برای پایان بخشیدن به شکنجه زندانیان گوانتانامو مطرح کنند.

برگزاری تظاهراتی مشابه در روز گذشته در شیکاگو نیز برنامه ریزی شده بود و قرار بود معترضان با پوشیدن لباس های نارنجی رنگ و کلاه های مشکی که نماد لباس زندانیان گوانتامامو است، در این تجمع حضور پیدا کنند.
علاوه بر این، قرار است معترضان حامی زندانیان گوانتامامو اواخر هفته در راستای اعلام حمایت از اعتصاب غذای زندانیان، روزه بگیرند و از طریق تماس های تلفنی با مقامات فدرال درخواست تعطیلی گوانتانامو را مطرح کنند.

بر همین اساس، روز گذشته (جمعه) برابر با 17 ماه مه، تظاهراتی مقابل کاخ سفید، در لندن، سیدنی، نیویورک، سان فرانسیسکو، شیکاگو، دیترویت، لس آنجلس، کالیفرنیا، ماساچوست، اوهایو و ویرجینیا در حمایت از زندانیان برگزار شد.

گزارش ها از دستگیری چندین معترض که به دستور پلیس مبنی بر متفرق شدن توجهی نکردند، خبر می دهند. تعداد دقیق بازداشت شدگان مشخص نشده است.

شبکه تلویزیونی «راشاتودی» نیز در پوشش این خبر نوشت که هکرهای موسوم به «انانیموس» نیز همزمان با صدمین روز اعتصاب غذای زندانیان گوانتانامو با ارسال فکس های مخرب و اشغال فضای صندوق های دریافت پیام با ارسال ایمیل های زیاد، «عملیات گوانتانامو» را آغاز کردند.

گروه هکرهای انانیموس در اوایل ماه جاری بیانیه ای منتشر کردند و ابراز همدلی با اعتصاب کنندگان غذا در گوانتانامو پرداختند و متعهد شدند که این زندان را تعطیل کنند.

راشا تودی در ادامه خبر خود آورده است که برگزاری سه روز تظاهرات در آمریکا که روز جمعه آغاز شده است، با هدف افزایش آگاهی مردم از طریق رسانه های اجتماعی درباره نقض های حقوق بشری است که در گوانتانامو جریان دارد.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها