امروز : سه شنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 12
۰۴:۵۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 81912
تاریخ انتشار: ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 94
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از قم به نقل از روابط عمومی اداره کل تبلیغات اسلامی استان قم، این مراسم در حالی روز چهارشنبه ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از قم به نقل از روابط عمومی اداره کل تبلیغات اسلامی استان قم، این مراسم در حالی روز چهارشنبه به مناسبت فرارسیدن سالروز شهادت آیت‌الله مرتضی مطهری و روز معلم به ابتکار تعدادی از شاگردان درس خارج آیت‌الله عبدالله جوادی آملی برگزار شد که با فروتنی این استاد برجسته حوزه در برابر شاگردانش همراه بود.

این مرجع تقلید هرچند در ابتدای سخنان خود از این مراسم و شاگردانش حق‌شناسی کرد، اما در ادامه سخنانش نکاتی را بیان کرد که شاگردانش را به تامل و تعجب واداشت.

آیت‌الله جوادی آملی با ذکر این نکته که شیطان هیچگاه به انسان رحم نمی‌کند، به تعریف‌ها و تمجیدهای صورت گرفته اشاره کرد و افزود: این بیان حضرت امیرالمومنین علیه‌السلام هشداری برای گوینده است که شیطان همیشه در رصد است که کمین کند، ولی آن وقت که از کسی تعریف می‌شود، حمله او در حد آتش است.

وی ادامه داد: اگر زمانی که از فردی تعریف می‌شود، او تحویل گرفت معلوم می‌شود تیر خورده است، اما اگر گفت خداوند این خیر را به همه بدهد و ما را حفظ کند، از شر شیطان رهایی می‌یابد.

وی اضافه کرد: کلیات فرمایشات گوینده درست است و علما و مشایخ ما مشمول چنین توصیفاتی هستند، اما تعابیر ایشان نسبت به بنده محل تامل است و جای نقد دارد.

این مفسر قرآن کریم با اشاره به فرارسیدن روز معلم اظهار کرد: خداوند بهترین معلم است و به ما فرمود مومن موظف است آینه مومن دیگر باشد.

وی افزود: ما موظف هستیم آینه دیگران باشیم و حقوق و عظمت و علم دیگران را به مردم نشان دهیم و بگوییم که اینها این حقایق و معارف را آوردند.

به گفته آیت‌الله جوادی آملی اگر کسی آینه دیگران شد پاداشی که خدای سبحان مرحمت می‌کند این است که می‌فرماید من بصر مومن می‌شوم.

وی تاکید کرد: اگر انسان با نور الهی دید، در واقع نور الهی در بصیرت مومن خطور می‌کند و مومن با آن نور می‌بیند. اگر مومن با آن نور، دید همه جای درون و بیرون را می‌بیند. نور بیرون ممکن است درون را نبیند ولی نور درون نور بیرون را روشن می کند.

آیت الله جوادی آملی اظهار کرد: خداوند می‌فرماید اگر درون خودتان را دیدید، دشمنتان را می‌شناسید. هیچ کسی با ما دشمن نیست مگر درون ما.

این مرجع تقلید با بیان اینکه اگر ما نور الهی داشته باشیم از تمام دسیسه‌های درون با خبر می‌شویم، گفت: ابلیس ابزار کارش را غرور و خودخواهی قرار داد. زمانی که ما می‌خوابیم او در خواب نیست و تمام 24 ساعت به فکر این است که ما از چه چیزی خوشمان می‌آید تا تمام رذایل را با آن به خورد ما بدهد. وقتی انسان به باتلاق رذایل رفت بیرون آمدنش خیلی دشوار است.

این استاد برجسته حوزه تقلید تاکید کرد: اینکه در سوره حشر اشاره شده خداوند مومن است، یعنی ایمنی بخش و امنیت بخش است، ما هم اگر مومن هستیم باید امنیت بخش باشیم.

آیت الله جوادی آملی اعتقاد صحیح و عمل و اخلاق صالح را از راه‌های مومن شدن ذکر کرد و افزود: اگر کسی خدا را شناخت کل خلق و عالم هستی را می‌شناسد. اگر بخواهیم خداوند را بشناسیم باید در درون ما آینه‌ای باشد که الله را نشان دهد.

این مرجع تقلید ضمن ابراز حق شناسی مجدد از شاگردانش که این مراسم را برگزار کردند گفت: اگر در بیان و بنان قصور یا تقصیری داشتم، از همه شما علما عذرخواهی می‌کنم.

آیت‌الله جوادی آملی در پایان ابراز امیدواری کرد که همه طلاب و علمای دین حاملان اسرار الهی باشند تا مردم از اعتقادات و اخلاق و رفتار آنها بهره ببرند.

انتهای پیام/2258/ب/پ3003
برچسب ها:
آخرین اخبار