امروز : سه شنبه ۲ آبان ۱۳۹۶ - 2017 October 24
۱۳:۵۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 81917
تاریخ انتشار: ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 36
به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، دهمین همایش جهانی حکمت مطهر توسط معاونت آموزش و پژوهش سازمان صداوسیما ...

به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، دهمین همایش جهانی حکمت مطهر توسط معاونت آموزش و پژوهش سازمان صداوسیما با همکاری بنیاد عملی و فرهنگی شهید مطهری پیش از ظهر امروز چهارشنبه (10 اردیبهشت ماه) در سالن همایش‌های صداوسیما برگزار شد.

بنا بر این گزارش، غلامعلی حدادعادل رئیس فرهنگستان ادب فارسی اظهار داشت: استاد مطهر از جوانی به مسائل جهان اسلام توجه داشت، افق دید ایشان گسترده بود، به طوری که محدود به شهر و محله خویش نبود، بلکه نگاه وسیعی داشت و عالم اسلام را در دو بعد تاریخی و گستره جغرافیایی می‌دید، با این وجود شهید مطهری جهان اسلام را در متن واقعیت‌های جهان امروز ارزیابی می‌کرد و به مسائل اجتماعی مسلمانان از جمله وحدت اسلامی توجه داشت.

وی افزود: مقاله «الغدیر و وحدت اسلامی» استاد شهید مرتضی مطهری یکی از مقالاتی که در باب وحدت اسلامی در دسترس است که در کتاب یادنامه علامه امینی به چاپ رسیده است، علامه امینی در سال 1349 شمسی از دنیا رفت و بعد از وفات ایشان برای تألیف کتابی تحت عنوان «یادنامه علامه امینی» اقدام شد که اساتیدی همچون آیت‌الله شبیری زنجانی، علامه محمدتقی جعفری، شهید مطهری و مقام معظم رهبری در آن مقاله‌ای را ارائه دادند.

رئیس فراکسیون اصولگرایان مجلس بیان داشت: شهید مطهری در مقاله «الغدیر و وحدت اسلامی» اعتقاد خویش را به اهمیت وحدت اسلامی بیان می‌کند و نکته جالب آن است که وی نگران این بود که مبادا بعضی‌ها تصور کنند که تألیف کتابی مانند «الغدیر» به وحدت اسلامی ضربه می‌زند، بنابراین شهید مطهری سعی می‌کرد معنای صحیح وحدت اسلامی را توضیح داده و اثبات کند که الغدیر بر خلاف وحدت اسلامی نیست.

وی با بیان اینکه استاد مطهری، روش علامه امینی را تبیین و اعتقاد او را به وحدت بیان و انعکاس مثبت «الغدیر» را میان اهل سنت، از حیث وحدت در این مقاله توضیح داد، گفت: آن قدر این بیان زیبا و دقیق است که گویی همین دیروز نوشته شده است و انسان حتی درباره یک عبارت آن، احساس کهنگی نمی‌کند، همچنین شهید مطهری در این مقاله توضیحی را درباره معنا و مراد وحدت ارائه داده و روش صحیح رسیدن به وحدت را نیز اشاره می‌کند.

حدادعادل با تأکید بر اینکه مراد شهید مطهری از وحدت بین مسلمانان این نیست که پیروان سایر مذاهب، از اعتقاد خویش دست برداشته و همگی یکی شوند و اخلاق بین مذاهب حذف شود و یا برای از بین بردن اختلافات، مذهبی به وجود آید که خصوصیت هیچ دینی را نداشته باشد، اظهار داشت: شهید مطهری می‌گوید: بحث «وحدت» یک بحث اجتماعی است نه یک بحث کلامی، اعتقادی و استدلالی، شیعه و سنی اعتقادات و استدلالی دارند که باید به رفع شبهه و سوء تفاهم نسبت به هم بپردازند، اما این امر نباید مانع از آن شود که شیعه و سنی در برابر دیگران متحد نبوده و با یکدیگر اختلاف زیان‌بخشی داشته باشند.

وی در خصوص ماهیت اصول فکری  شهید مطهری برای تأمین وحدت میان مسلمانان ادامه داد: استاد مطهری اساساً یک متفکر عقل‌گرا است و بنده که نیز سال‌های طولانی توفیق درک بی‌واسطه از محضر ایشان را داشتم و از آنجایی که دانشجوی فلسفه غرب بودم، به خوبی درک می‌کنم محور تفکر و اعتقادات ایشان «عقلانیت»‌است و بارزترین صفت برای ایشان، یک متفکر اسلامی عقل‌گرا است.

رئیس فرهنگستان ادب اسلامی عنوان کرد: اولین درس عقل به ما این است که دفع دشمن مشترک بر طرح اختلافات، مقدم است و این یک امر بدیهی و عقلی است که هر شخص عاقلی آن را می‌پذیرد، پس اگر این عقلانیت در جهان اسلام باشد و ما تشخیص دهیم که یک دشمن مشترک داریم، اولین کار ما این است که از کیان اسلام در برابر آنچه که کلیت اسلام را نشانه گرفته دفاع کنیم.

وی ادامه داد: شهید مطهری در این مقام از شخص امیرالمؤمنین(ع) استشهاد کرده و می‌گوید: سیره و روش حضرت علی(ع) برای ما بهترین و آموزنده‌ترین درس‌ها است، علی‌(ع) در برابر ربایندگان خلافت قیام نکرد و قیام نکردنش اضطراری نبود، بلکه کاری حساب شده بود و  ایشان از مرگ بیم نداشتند و همواره در آرزوی شهادت بودند، امیر‌المؤمنین(ع) اصل «همه یا هیچ» را نمی‌پذیرفت، بلکه آنجا که می‌دید اگر حق خلافت غصب شود، اما اصل اسلام باقی نمی‌ماند، کنار می‌رود.

حداد عادل با بیان اینکه شهید مطهری معتقد است دین را نباید در مقابل عقل قرار داد، ابراز داشت: چرا که تعقل، عین دینداری است و تمام تلاش ایشان برای دعوت دانشگاهیان به دین، با زبان عقلانی صورت گرفته و اصولاً روش استاد مطهری این گونه بود. بنابراین «عقل» زبان استدلال جهانی است.

وی افزود: از جمله خصوصیات شهید مطهری این بود که نسبت به پیشوایان دین و ائمه اطهار(ع) محبت و معرفت را با هم می‌خواست، بنابراین محبت تنها را کافی نمی‌دانست، بلکه معتقد بود با دو بال محبت و معرفت است که می‌توان به صورت متعادل و متوازن پرواز کرد و امروز که ولایت فقیه محور اندیشه‌های سیاسی ما است، باید محبت را با معرفت همراه کرده و بین آن‌ها توازن برقرار کنیم، بنابراین بسیاری از خصومت‌ها در میان سایر فرق اسلامی ناشی از غلبه محبت بر معرفت است.

رئیس فراکسیون اصولگرایان مجلس با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری در دیدار با ذاکران اهل بیت(ع) ابراز داشت: مقام معظم رهبری فرمودند: دامن زدن به اختلافات مذهبی در دهه‌های اخیر توطئه صهیونیسم در برابر بیداری اسلامی است که برای خنثی کردن بیداری اسلامی جریان تکفیری را به وجود آوردند،  برای اینکه این آتشفشان بیداری اسلامی به صهیونیسم و دشمنان بیرونی سرایت نکند، به همین دلیل راه آن را به داخل کشور کج کردند و این روح حماسی را به اشتباه و از روی توطئه، متوجه برادرکشی کردند.

حدادعادل در پایان اظهار داشت: اگر شهید مطهری زنده بود، بیش از هر چیز بر پایه گفتمان عقلانی هموطنان خویش را به عقلانیت دعوت می‌کرد.
همچنین رئیس سازمان صدا و سیما نیز در همایش حکمت مطهر با اشاره به اندیشه‌های شهید مطهری در مسئله وحدت گفت: آن شهید عزیز در کنار بحث های نظری؛ آسیب شناسی رفتاری اندیشمندان اسلامی را مورد توجه قرار داده و با ارائه راه حل های عملی و ترسیم الگوهای مورد نیاز، مجموعه جامعی در این عرصه ارائه کرده است.
ضرغامی نظریه «اتحاد مسلمین» که در حقیقت به معنای یکپارچگی و انسجام جوامع اسلامی در مقابل توطئه استعمارگران و دشمنان اسلام است را بسیار با ارزش توصیف کرد و توصیه های شهید مطهری از جمله؛ حسن ظن به برادران مسلمان؛ شناخت هر مذهب از منابع خود آن مذهب، عدم حکم به لوازم اعتقادات، حکم به ظاهر افراد؛ پرهیز از غلو و افراط؛ هشیاری نسبت به مکر دشمنان اسلام، پرهیز از به کار بردن کلمات حسایت زا و تحریک آمیز؛ پرهیز از ناسزاگویی به مقدسات یکدیگر، رعایت اخلاق اسلامی؛ دوری از کینه توزی و استفاده از منابع یکدیگر در نقل حدیث را از جمله اصول مؤثر برای ایجاد وحدت در جامعه اسلامی دانست.
رئیس رسانه ملی با تشریح دیدگاه های اجتماعی و اصلاح گرایانه شهید مطهری گفت: مطهری جامعه شناسی بزرگ بود که به خوبی نیازهای روز را تشخیص داده و با آگاهی و بصیرت نسبت به برنامه های دشمن، نظریه های اسلامی را به صورت کاربردی ارائه می داد.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها