امروز : جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 25
۲۱:۵۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 81921
تاریخ انتشار: ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 17
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از قم، آیت‌الله سید احمد خاتمی پیش از ظهر امروز در گردهمایی سرگروه‌های حلقه صالحین، مداحی که ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از قم، آیت‌الله سید احمد خاتمی پیش از ظهر امروز در گردهمایی سرگروه‌های حلقه صالحین، مداحی که دل انسان‌ها را متوجه خوبان جهان هستی کند مایه افتخار دانست و گفت: ذکر اهل بیت(ع) ذکر خداست، نه از این نظر که خدا هستند بلکه آنها بندگان صالح خدا هستند و حتی بیان نام آنها عبادت است همانطور که در روایات آمده است بردن نام علی(ع) عبادت است.

وی با بیان اینکه هرکسی؛ توفیق ستایشگری و خطیب اهل بیت(ع) بودن را ندارد گفت: دو دسته منبر و خطابه‌خوان داریم، دسته‌ای به این کار به عنوان شغل نگاه می‌کنند که چنین خطیب و مداحی هیچ‌گاه سخنش تاثیری نخواهد داشت.

خاتمی افزود: دسته دوم مداحی را وظیفه دانسته و از آن به ‌عنوان ابزاری برای ابلاغ پیام دین استفاده می‌کنند که این انگیزه مداحی را مقدس می‌کند چرا که این مداحان وظیفه‌ شناساندن اهل بیت(ع) را بر عهده دارند.

وی فرق مداح با خواننده را در تاثیرگذاری اعلام کرد و گفت: یک خواننده چه مشروع باشد و یا نامشروع به دنبال سرگرم کردن مجلس است اما برای مداح تاثیرگذاری مهم است و برای همین مداحان باید با دل‌ها صحبت کرده و رفتارشان همسو با صحبت‌هایشان باشد چراکه اگر مداحی رفتار و گفتارش با یکدیگر هماهنگ نباشد سخنش تاثیر نخواهد داشت.

امام جمعه موقت تهران به مداحان توصیه کرد؛ با رفتار خود مردم را به دین و ارزش‌ها بخوانید چون تاثیرگذاری بیشتری دارد.

وی گفت: مداحی دارای دو عنصر اساسی محتوا و شکل است، محتوا یعنی چه شعر و مطلبی گفته شود و شکل به آهنگ مورد استفاده و طرز بیان مطلب اشاره دارد.

وی در ادامه افزود:‌ در عرصه محتوایی فرمایش رهبری بر احیای سبک سنتی مداحی است، در سبک سنتی اول غزل اخلاقی خوانده می‌شود که رفتار درست اجتماعی و نوع برخورد با والدین و سایر انسان‌ها را نشان می‌دهد.

خاتمی تصریح کرد: از وظایف مهم دیگر مداحان زنده کردن و افزایش محبت و عشق مردم به اهل بیت(ع) است به‌گونه‌ای که با ستایش فضائل و مناقب آنها، امامان را به صحنه زندگی بیاوریم و به عنوان الگو معرفی کنیم.

وی ضمن اشاره به اینکه باید مطالب عنوان شده در خط رهبری باشد خاطرنشان کرد: برای ما صراط مستقیم سیاست، صراط ولایت است و به واسطه همین تبعیت امروزه هر جا سخن از اسلام ناب محمدی(ص) است در کنارش نام ایران انقلابی و اسلامی می‌درخشد.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم تصریح کرد: عرصه مداحی جای اختلاف‌افکنی نیست، رهبری در دیدار با مداحان به این نکته تاکید کردند ولی باید بدانیم که این سخن رهبری برای امروز نیست بلکه امام صادق(ع) این را مطرح کرده‌اند که «با اهل سنت معاشرت و زندگی مسالمت‌آمیز داشته باشید.»

امام جمعه موقت تهران گفت: اختلاف‌افکنی که زمینه شیعه‌کشی شود خدمت به شیعه نیست، مهمترین مسئله برای ما کیان اسلام است چراکه امروزه دشمن به دنبال نابودی جهان اسلام بوده و برای اینکه مداحان در این زمینه درست عمل کنند باید مطالعه داشته باشند.

وی در مورد شکل مداحی گفت: در عنصر شکلی مداحی باید مشروع باشد یعنی از آهنگ‌های لس‌آنجلسی که متاسفانه در مقطعی از زمان باب شده بود که بر روی مداحی‌ها گذاشته می‌شد و در شان مجالس دینی نبود استفاده نشود.

خاتمی افزود: نباید مجالس مذهبی بوی لهو و لعب بدهد چرا که اگر از این نوع آهنگ‌ها استفاده شود همان تاثیر گذاشته خواهد شد و در مورد قرآن نیز این بیان شده است که با شیوه لهو و لعب قرآن خوانده نشود.

وی همچنین در مورد زنان مداح گفت: بانوان نباید از نوع مداحی مردان تقلید کنند، زنان باید خود باشند و از استعدادهایی که خداوند به آنها داده و در چارچوب‌های الهی است استفاده کنند.

انتهای پیام/2258/ط40/پ3003
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها