امروز : دوشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 26
۰۷:۳۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 81947
تاریخ انتشار: ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۰۹:۲۸
تعداد بازدید: 68
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، هر سال در سرتاسر جهان از آسیا گرفته تا آفریقا میلیون‌ها کارگر در سالگرد قتل عام کارگران در ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، هر سال در سرتاسر جهان از آسیا گرفته تا آفریقا میلیون‌ها کارگر در سالگرد قتل عام کارگران در شیکاگوی آمریکا به خیابان‌ها می‌آیند تا یاد کشته‌شدگان در این روز را زنده نگه دارند.

کارگران در آمریکا در قرن نوزدهم همزمان با رشد جنبش‌های کارگری در اروپا به ویژه کشورهایی چون آلمان و روسیه فعالیت خود را آغاز کردند. در چهارم می 1886 هزاران کارگر در چهارمین روز از اعتصاب‌های سراسری در میدان(Haymarket) «های‌مارکت» شهر شیکاگو دست به تظاهرات زدند که این تظاهرات پس از انفجار یک بمب به خشونت کشیده شد و نیروهای امنیتی به روی معترضان آتش گشودند.

آمار دقیقی از کارگران کشته شده در میدان های‌مارکت شیکاگو وجود ندارد ولی گزارش‌های تاریخی حاکی از آن است که در آن روز نیروهای پلیس آمریکا ده‌ها نفر را به ضرب گلوله کشتند و صدها تن دیگر را زخمی کردند و پلیس شیکاگو توانست با اعمال خشونت شدید کارگران را متفرق کند.

تنها خواسته کارگران آمریکایی این بود که ساعت کارشان از 10 ساعت در یک روز کاری به 8 ساعت تقلیل پیدا کند ولی به دلیل نفوذ سرمایه‌داران در ساختارهای حکومتی آمریکا این درخواست راه به جایی نمی‌برد و در مقابل نیروهای امنیتی آمریکایی با خشونت این تظاهرات مسالمت آمیز کارگران را به یک حمام خون مبدل کردند.

نکته قابل توجه این است که پس از کشتار، روز 4 می دستگاه قضایی آمریکا احکام شدیدی را برای معترضان در نظر گرفت و برای 6 نفر از معترضان حکم اعدام و برای دیگر دستگیر شدگان نیز حکم زندان‌های بالای 10 سال صادر شد.

اکنون هرساله در اقصی نقاط جهان به جز آمریکا و کانادا کارگران به یاد کشته شدگان در میدان های‌مارکت شیکاگو تظاهرات می‌کنند، هرچند در کوتاه مدت کارگران در مقابل زور اسلحه نیروهای آمریکایی بازنده بودند ولی سرانجام دولت واشنگتن تحت فشارهای جهانی وادار به پذیرش حق کارگران برای 8 ساعت کار در روز شد.

نکته قابل تامل در ماجرای میدان های‌مارکت رفتار آکنده از خشونت حاکمیت آمریکا علیه معترضانی است که تنها خواستار بهبود شرایط زندگیشان بودند و اگر در خوش‌بینانه‌ترین حالت کشتار در شیکاگو را یک حادثه بدانیم ولی احکام اعدام برای معترضان و زندان‌های طولانی برای دستگیر شدگان نشان دهنده خشونت ساختاری در آمریکاست که هرصدای مخالف علیه نظام سرمایه‌داری در این کشور را بدون توجه به ادعاهایش در زمینه حقوق بشر و دموکراسی سرکوب می‌کند.

شاید ماجرای میدان های‌مارکت در 128 سال قبل به دلیل کمبود امکانات نتوانسته آنگونه که باید و شاید مورد توجه قرار گیرد و ابعاد زیادی از آن کشتار پنهان ماند چرا که هیچگاه امپراطوری رسانه‌ای وابسته به نظام سرمایه‌داری توجهی به قتل عام کارگران توسط بزرگترین نظام سرمایه‌داری جهان نکرد ولی در عصر ارتباطات که دیگر هر شهروند می‌تواند با موبایل خود نقش یک مورخ و خبرنگار را ایفا کند زمانی که رفتار خشن نیروهای پلیس آمریکا علیه معترضان جنبش وال‌استریت روی اینترنت منتشر می‌شود همه جهانیان می‌دانند که حقوق سرمایه‌داران در آمریکا از حقوق بشر مهمتر است.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها