امروز : یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 20
۱۹:۲۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 8195
تاریخ انتشار: ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۰۸
تعداد بازدید: 79
انسیه خزعلی رئیس دانشگاه الزهرا (س) در گفت‌وگوی تفصیلی با خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، دانشجویان را قشر ...

انسیه خزعلی رئیس دانشگاه الزهرا (س) در گفت‌وگوی تفصیلی با خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، دانشجویان را قشر فرهیخته‌ای برشمرد که با نیروی نشاط و جوانی و با اشراف بر منطق و عقلانیتشان سهم زیادی در آفرینش حماسه بزرگ سیاسی دارند.

وی معتقد است که دانشجویان با تکیه بر عقل، منطق و شناخت آگاهانه از شرایط کاندید‌اها می‌توانند گزینه اصلح را به قشر عوام جامعه معرفی کنند و جریان‌سازی ویژه‌ای در سطح جامعه داشته باشند.

گفت‌وگوی فارس با خزعلی را در زیر بخوانید.

فارس: با توجه به اهمیت بالای نقش دانشگاه‌ها در انتخابات ریاست جمهوری، وظایف دانشگاه در این حماسه چیست؟

خزعلی: طبیعی است که دانشجویان و دانشگاهیان به عنوان قشر فرهیخته و جوان جامعه با نیروی نشاط و جوانی و با اشراف بر منطق و عقلانیتشان سهم زیادی در آفرینش این حماسه بزرگ سیاسی دارند.

گذشته از آن، آنها با استفاده از علم و آگاهی‌ بهترین توانایی روشنگری را در لایه‌های مختلف جامعه و تحلیل مسائل سیاسی دارا هستند.

همایش‌های برگزار شده در فضای دانشگاه‌ها با پوشش گسترده رسانه‌ها نقش موثری در توضیح و تبیین فضای انتخاباتی در جامعه دارد. دانشجویان با استفاده از این امکانات با تکیه بر عقل، منطق و شناخت آگاهانه از شرایط کاندید‌اها می‌توانند گزینه اصلح را به جامعه معرفی کنند.

فارس: دانشگاه الزهرا (س) تاکنون چه برنامه‌هایی در این زمینه داشته است؟

خزعلی: به جز نشست‌های انتخاباتی که کاندیداها در دانشگاه‌های مختلف برگزار کرده‌اند، دانشگاه الزهرا (س) از چندی پیش برنامه‌های مقدماتی را با موضوع تبیین اهداف انتخاباتی، شیوه‌های تبلیغ و فعالیت آزاد برگزار کرده است و برخی جلسات مناظره نیز در این زمینه برگزار شده است. تشکل‌های مختلف هم در این زمینه‌ها نشست‌های پرسش و پاسخ با کاندیداهای انتخابات ریاست‌جمهوری برگزار کرده‌اند که با پیشروی جریان‌های انتخاباتی تا روز انتخابات این برنامه‌ها ادامه خواهد داشت.

فارس: یکی از مشکلات در نشست‌های سیاسی به خصوص جلسات انتخاباتی، ایجاد هرج و مرج و هیاهو توسط هواداران کاندیداهای رقیب است. برای جلوگیری از بروز این گونه مسائل چه پیشنهادی برای دانشجویان دارید؟

خزعلی: همه طرفداران کاندیداهای مختلف برای برگزاری تبلیغات و انتخابات سالم باید رعایت حقوق یکدیگر را در دستور کار اولیه خود قرار دهند و با سعه صدر فضای تبلیغات و ارائه برنامه را به گروه‌های رقیب بدهند تا این فضا برای تبلیغات گروه‌های خودی هم رعایت شود.

در کل هر برنامه‌ای برای به نتیجه رسیدن مستلزم ایجاد یک فضای آرام و بدون تشنج است تا اهداف برنامه‌ریزی شده در فضایی قانونی به مرحله اجرا برسد. تجربه ثابت کرده که تا‌کنون غوغاسالاری برای حاکمیت هیچ هدفی پاسخگو نبوده است.

فارس: راهکارهای تبدیل انتخابات به یک جشن ملی را چه می‌دانید؟

خزعلی: داشتن سعه صدر، تحمل دیگران و احترام به آرای عمومی زمینه پایان انتخابات با یک جشن بزرگ ملی را فراهم خواهد کرد و ملت ما قطعا شایستگی چنین جشن و سرور و بزرگداشتی را دارند.

فارس: با‌توجه به روند معقولی که تاکنون در آستانه انتخابات ریاست جمهوری یازدهم طی شده است، به نظر شما آیا در این انتخابات هم می‌توان با تشنج‌آفرینی و موج‌سواری، رای جمع کرد؟

خزعلی: بی‌شک هرگونه تمرد از قوانین، اخلاق و ضوابط انسانی و اسلامی در صدمه به انتخابات سالم و ایجاد وجوه مطلوب جامعه تاثیرگذار خوهد بود و تک‌تک مردم باید نسبت به این امر حساسیت نشان داده و مانع جوسازی‌های کاذب و غوغاسالاری مخل به تعقل و منطق باشند.

فارس: با‌توجه به تجارب کسب شده، آیا تعیین رنگ برای هواداران و راه انداختن کارناوال و اینگونه اقدامات می‌تواند موجب افزایش آرای یک کاندیدا شود؟

خزعلی: به نظر می‌رسد مردم حالا به درجه بالایی از بلوغ دست یافته‌اند و اینگونه حرکت‌های فریبنده و بعضا پرهزینه منتج به نتیجه مناسبی برای کاندیداها نخواهد شد.

فارس: مهمترین نیاز دانشجویان که تا امروز از چشم دولت‌های قبلی دور مانده است، چیست؟

خزعلی: شاید بیشترین نیاز دانشجویان در حال حاضر، تامین امکانات لازم برای دسترسی به بانک‌های اطلاعاتی معتبر برای پاسخگویی به نیازهای علمی باشد. متاسفانه در سال‌های اخیر تحریم‌ها و شرایط نامطلوب بودجه‌ای، فضاهای علمی را هم بی‌نصیب نگذاشته و مدت‌هاست که ما از لحاظ به روزسازی در تنگنا هستیم اگر‌چه ممکن است این محدودیت‌ها نشاط داخلی را افزایش دهد و زمینه‌های جدیدی را به روی دانشجویان بگشاید.

از سوی دیگر با وجود تامین امکانات خوابگاه‌ها و رفع بسیاری از مشکلات رفاهی دانشجویان، بسیاری از خانواده‌ها همچنان برای تحصیل فرزندانشان در شهرهای دیگر دچار مشکلاتی هستند که به امید خدا با تامین امکانات آموزشی در شهرستان‌ها می‌توانیم از تبعات روحی و اجتماعی این مسئله هم جلوگیری کنیم.

فارس: در زمینه اسلامی کردن دانشگاه‌ها و تغییر سرفصل‌های دروس رشته علوم انسانی هم فعالیت‌هایی صورت گرفته اما به عقیده بسیاری از کارشناسان، این اقدامات مستلزم یک برنامه ریزی قوی و بلند مدت است. عقیده شما در این زمینه چیست؟

خزعلی: در زمینه اسلامی کردن دانشگاه‌ها در دولت دهم پیشرفت‌هایی صورت گرفت که تا زمان حاضر این پیشرفت‌ها بیشتر در بخش‌های کمی روبنایی نمود یافته است و پیشرفت‌های کیفی نیاز به سرعت‌افزایی دارد.

برای تغییر سرفصل‌های علوم انسانی هم فعالیت‌ها باید از طریق یک شورای سیاست‌گذاری به صورت جدی و نه شعاری پیگیری شود. این برنامه‌ریزی در بخش استاد پروری و تغییر متون مستلزم یک برنامه زمانی بلند مدت‌ است که این مسئله باید از طریق یک متولی ثابت و به دور از پراکندگی به صورت جدی پیگیری شود.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها