امروز : شنبه ۴ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 24
۱۱:۴۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 81958
تاریخ انتشار: ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۱۳:۰۳
تعداد بازدید: 51
حجت‌الاسلام احمد شیخ بهایی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در قم ضمن تبریک سالروز ولادت امام محمد باقر(ع) با بیان اینکه نهضت ...

حجت‌الاسلام احمد شیخ بهایی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در قم ضمن تبریک سالروز ولادت امام محمد باقر(ع) با بیان اینکه نهضت نرم‌افزاری امام محمد باقر(ع) برای دوران کنونی الگوست، اظهار کرد: در دوران پیشوای پنجم

شیعیان امکان جنگ و جهاد به شکل مسلحانه وجود نداشت، ولی حضرت به جنگ و جهاد در صحنه علم و فرهنگ اقدام کردند.

وی خاطرنشان کرد: امام محمد باقر(ع) با نهضت نرم‌افزاری به جنگ فرهنگ ظالمانه و منحرف رفتند و در همین راستا بحث تولید علم را مطرح کردند که از جمله نیازهای جامعه امروز ماست.

معاون تربیتی جامعةالزهرا(س) ادامه داد:‌ در آن دوران به بهانه اینکه روایات با قرآن مخلوط می‌شود، از نشر حدیث پیامبر اکرم(ص) جلوگیری می‌کردند و مدت 100 سال دست مردم را از احادیث پیامبر اکرم(ص) کوتاه کرده بودند.

وی یادآور شد:‌ امام محمد باقر(ع) به دنبال سیره اجدادش امیر مومنان(ع)، امام حسن(ع)، امام حسین(ع) و امام سجاد(ع) از فرصت دوران خود استفاده کرد و دستور داد احادیث نوشته شود.

شیخ بهایی عنوان داشت: بسیاری از احادیث در مورد امام محمد باقر(ع) سیاسی، اجتماعی،‌ حقوقی، عبادی، تفسیر، عقاید و اخلاق است که مبنای علم ما را تشکیل می‌دهد.

وی خاطرنشان کرد:‌ کسانی‌که در درس امام محمد باقر(ع) حضور داشتند، هر یک مکتب‌های دیگری را اداره می‌کردند و مکاتب فقهی اهل سنت، مالک، شافعی و ابوحنیفه از درس و مکتب امام محمد باقر(ع) بهره‌‌مند می‌شدند.

معاون تربیتی جامعةالزهرا(س) ادامه داد: ائمه اطهار(ع) در بحث علمی طلایه‌دار و پرچم‌دار وحدت مسلمین بودند که این مسئله در زندگی امام محمد باقر(ع) می‌درخشد.

وی با بیان اینکه امام باقر(ع) در سنین کودکی در صحرای کربلا حضور داشت گفت: این امام بزرگوار مصائب را بر امام حسین(ع) مشاهده و مسیر تلخ و پر از سختی و مصیبت را همراه اسرا طی کردند.

شیخ بهایی به مسئله علم در زندگی امام محمد باقر(ع) اشاره کرد و افزود: در آن دوران از سوی دوستان و سایرین به ایشان حضرت باقرالعلوم لقب می‌دادند که به معنای فردی است که علم‌ها را شکافته است.

انتهای پیام/78003/ب30/پ3003

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها