امروز : یکشنبه ۵ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 25
۰۵:۰۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 81963
تاریخ انتشار: ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۱۳:۰۳
تعداد بازدید: 54
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از بجنورد، علی مطهری چهارشنبه شب در جمع دانشجویان اشراق اظهار کرد: سوال و استیضاح وزرا حق ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از بجنورد، علی مطهری چهارشنبه شب در جمع دانشجویان اشراق اظهار کرد: سوال و استیضاح وزرا حق نمایندگان و بسته به نظر آنها است اما سئوالات مطرح شده از وزرا بیشتر ناشی از هوای نفس بوده و بهانه‌گیری است.

وی با اشاره به نمونه‌ای از سئوالات نمایندگان از وزرا درباره سفر زنگنه و روحانی به یکی از کشورها و جرئیات آن سفر گفت: پرداختن به این گونه مطالب در واقع گرفتن وقت نمایندگان بوده و مجلس هم از این شیوه ناراحت است.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی افزود: سوالات نمایندگان از وزرا باید اساسی و ملی باشد و احساس من این است که در برخی از این سئوالات نمایندگان هوای نفس اثر دارد.

وی همچنین به حوادث زندان اوین اشاره کرد و گفت: گزارش‌هایی را در این زمینه دریافت کرده‌ایم که متعاقب آن رئیس سازمان زندان‌ها در مجلس حضور یافته و مطرح کردند که مشکلی نبوده است و از سویی خانواده‌های زندانیان موارد دیگری را مطرح می‌کردند.

به گفته مطهری جدای از صحت و سقم این مطالب از سوی طرفین شایسته بود تا مجلس سریع‌تر به این مسئله ورود می‌کرد و ابعاد آن را روشن می‌ساخت.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: مجلس وظیفه داشت تا در این زمینه ورود جدی می‌کرد اما در مجلس اراده‌ای برای این کارها نیست و اگرچه باید در این مواقع مجلس پیگیر موضوع می‌شد، اما برخی نمایندگان در مقابل حق مردم کوتاه می‌آیند.

این نماینده مجلس نهم گفت: آن زمان که موضوع ستار بهشتی را مطرح می‌کردم برخی گمان می‌کردند که این تضعیف نظام است در حالی که بر این اعتقادم که این تقویت نظام بود و مسائل باید روشن می‌شد.

وی در ادامه با انتقاد از توقیف شدن روزنامه‌ها از سوی دادستانی بدون آنکه نظر هیئت نظارت بر مطبوعات در این باره گرفته شود، تصریح کرد: هفت نفر در هیئت نظارت هستند و اصلاً در جریان این تصمیمات نیستند و این‌گونه اقدامات برای بسته شدن نشریات به هیچ‌وجه جالب نیست.

مطهری با بیان اینکه هیئت نظارت بر مطبوعات تزئینی نیست، گفت: وزیر ارشاد، نماینده مجلس، نماینده حوزه علمیه و غیره در این هیئت عضو بوده و باید طبق قانون نظر این هیئت ملاک عمل قرار گیرد.

وی ادامه داد: آزادی بیان و مطبوعات کنونی مطلوب نیست و در موضوع مطبوعات یک نوع حاکمیت دوگانه وجود دارد که به نفع جامعه است که این مشکل سامان یابد.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با اشاره به مسئولیت قانونی هیئت نظارت بر مطبوعات و وجود برخی تک‌روی‌ها در زمینه رسیدگی به جرائم احتمالی مطبوعات تصریح کرد: شب می‌خوابیم و صبح بیدار می‌شویم و می‌بینیم فلان روزنامه از سوی دادستانی بسته می‌شود و این روش درستی نیست و باید دستگاه قضایی بر اساس نظر هیئت نظارت بر مطبوعات عمل کند.

وی راه‌اندازی دادسرای فرهنگ و رسانه از سوی قوه قضائیه را یاد‌آور شد و افزود: باید اقدامات در حوزه رسانه بر اساس قانون و تکالیف صورت بگیرد و شایسته نیست صرفاً با نگاه به تیتر روزنامه‌ها، آنها را از ادامه انتشار بازداریم.

مطهری گفت: حتی برخی خطوط قرمز را برای رسانه تعیین می‌کنیم و خط می‌گذاریم در حالی که مطبوعات باید آزاد باشند و اگر این طور نباشد، جلوی مفاسد اقتصادی و رانت‌خواری‌ها گرفته نخواهد شد.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: رسانه‌ها هستند که جلوی این مفاسد را می‌گیرند و باز گذاشتن فضای آزاد به نفع کشور است تا فعالان این عرصه آزادانه مطلب بنویسند.

وی با بیان اینکه مسئولان باید از رسانه حساب ببرند، گفت: همان طور که در کشورهای توسعه یافته شاهد بوده که یک خبرنگار چگونه وزیری را به چالش می‌کشد، ما هم باید این فضا را ایجاد کنیم.

مطهری با یادآوری اینکه ما مقام غیرقابل انتقاد نداریم، گفت: امیرالمومنین نیز فرمودند که در خفا و آشکار از من انتقاد کنید.

وی با تاکید بر اینکه سایر ائمه نیز در این باره به همین شکل عمل می‌کردند، افزود: اگر امروز اسلام زنده است به خاطر روش پیامبران و ائمه بوده است که باید ما هم در این مسیر حرکت کنیم.

مطهری با طرح این پرسش که آزادی بیان و تفکر باید تا چه حد باشد، افزود: این آزادی تا بدان جا باید وجود داشته باشد که دروغ و نیرنگی در کار نباشد.

وضعیت فرهنگی دولت احمدی‌نژاد بدتر از این دولت بود

وی در پاسخ به سئوالی درباره وضعیت فرهنگی تصریح کرد: مطالبی که در دولت قبلی مثل مکتب ایرانی مطرح شد و یا سایر مواردی که رئیس جمهور سابق با تاسی از مشایی مطرح کرده، واقعاً جای تأمل داشت.

وی گفت: اگر می‌خواستیم به فرهنگ بپردازیم باید در دولت قبلی انجام می‌شد اما چون شرایط احمدی نژاد به گونه‌ای بود که با پاسخ‌های وی این موضوع مورد منکوب قرار می‌گرفت، عملاً مطرح نشد.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اقدامات فرهنگی در دولت یازدهم تصریح کرد: برگزاری جشنواره تئاتر فجر که به مراتب از جشنواره‌های قبلی بهتر بوده و همچنین اقدامات خوبی که در حوزه کتاب و نشر انجام شد، حاکی از رویکرد فرهنگی دولت است.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی همچنین بر پرهیز از سیاسی شدن حوزه فرهنگ تاکید کرد.

وی در پاسخ به سئوالی درباره نظارت استصوابی گفت: باید استعلام از مراجع چهارگانه در بررسی صلاحیت‌ها ملاک عمل قرار گیرد و البته در این زمینه برخی از موارد قانونی نیز از سوی مجلس باید اصلاح شود.

مطهری با بیان اینکه در صورت مثبت بودن پاسخ‌های استعلامات نباید دیگر مواردی در تایید صلاحیت افراد ملاک عمل قرار گیرد، گفت: بعضاً دیده شده که افراد با وجود مثبت بودن پاسخ‌ استعلام‌ها، صرفاً به خاطر یک تحقیق از همسایگان رد می‌شوند که این درست نیست.

وی با بیان اینکه نتیجه این رویکرد کاهش شمار نامزدها برای انتخابات مجلس بود، تاکید کرد: نباید در امورات مردم تجسس شود و این توصیه آموزه‌ای دینی هم است.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی همچنین در پاسخ به سئوالی درباره مشخص شدن وضعیت سران جنبش سبز، بیان داشت: البته اعتقادی به اینکه آنها سران جنبش سبز باشند ندارم، بلکه آنان شخصیت‌هایی بوده که اصل رهبری و نظام را قبول داشته و به نوع برگزاری انتخابات معترض بودند که بعد از آن حوادث خرداد 88 شکل گرفت.

وی ادامه داد: ما معتقدیم ریشه‌های آن حادثه از ابتدا باید شناسایی می‌شد و یک قضاوت درست در این زمینه شکل گرفته و صرفاً یک طرفه به موضوع نگاه نمی‌شد.

مطهری با یادآوری اینکه اگر واکاوی درستی در این باره انجام می‌شد یک چنین بحرانی به وجود نمی‌آمد، گفت: هر چند این موضوع سپری‌ شده و ما معتقدیم به این موضوع باید عادلانه رسیدگی شود.

وی با تاکید بر اینکه دو طرف هم خطا کردند و باید از هم بگذرند، یادآور شد: قطعاً اگر چنین مسائلی شکل نمی‌گرفت فتنه‌ای هم انجام نمی‌شد و از آن طرف تجمعات خیابانی که به نظرم درست نبود، صورت نمی‌گرفت.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه باید وضعیت افراد در حصر (موسوی و کروبی) مشخص شود، گفت: باید دادگاه علنی تشکیل و سریع‌تر به موضوع رسیدگی و وضعیت مشخص شود.

وی با طرح این موضوع که برخی تلاش دارند با زدن برچسب‌ها آنان را به بیرون از دایرةالمعارف انقلاب نسبت دهند، اضافه کرد: این هنر نیست و باید به طور منطقی موضوعات مورد بررسی قرار بگیرد، شاید به خاطر نوع عملکرد طرف مقابل این مسائل بروز کرد و ما هم به جای آقایان بودیم این کار را می‌کردیم.
انتهای پیام/63002/غ40
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها