امروز : سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 22
۰۵:۰۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 82009
تاریخ انتشار: ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۱۸:۵۰
تعداد بازدید: 38
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در بغداد، صبح روز چهارشنبه پس از باز شدن مراکز رای‌گیری در سراسر عراق به استثنای شهر ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در بغداد، صبح روز چهارشنبه پس از باز شدن مراکز رای‌گیری در سراسر عراق به استثنای شهر «فلوجه» مقامات مسئول عراق یکی پس از دیگری در همان ساعات اولیه در این مراکز حاضر شدند و آراء خود را به صندوق انداختند.

صبح چهارشنبه مرحله پایانی انتخابات پارلمانی عراق آغاز و درهای حوزه‌های رای‌گیری به روی مردم باز شد تا 9039 نامزد نمایندگی پارلمان عراق برای کسب 328 کرسی با یکدیگر رقابت کنند.

انتخابات پارلمانی چهارشنبه عراق، سومین انتخابات پس از سقوط رژیم بعث عراق و اولین انتخابات پس از خروج اشغالگران آمریکایی از این کشور در سال 2011 است. مرحله نخست این انتخابات از روز یکشنبه گذشته آغاز شد و تا دوشنبه ادامه داشت و عراقی‌های ساکن 19 کشور خارجی آراء خود را اعلام کردند.

دیدگاه‌ها و اظهارات بیان شده مقامات عراقی در گفتگو با خبرنگار فارس در عراق به شرح ذیل است:

معاون مالکی از اجماع ملی بر سر «تشکیل دولت فراجناحی» در عراق خبر داد

حسین الشهرستانی معاون نخست وزیر عراق اعلام کرد که اکنون در عراق اجماعی ملی درباره تشکیل دولت فراجناحی به چشم می‌خورد که در مشارکت همه طیف‌های سیاسی در این انتخابات نمود پیدا کرده است.

حسین الشهرستانی، معاون نخست وزیرعراق پس از ریختن رای خود به صندوق در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در بغداد از مشارکت بسیار بالای مردم در این انتخابات سخن گفت و اینکه مردم عراق با حضور در این انتخابات سرنوشت خود، خود به دست خود رقم خواهند زد، به ویژه آنکه حضور تمام عراقی‌ها از هر طیف و گروهی در این انتخابات مشاهده می‌شود.

ابراهیم الجعفری: نخست‌وزیری مجدد «مالکی» منع قانونی ندارد

رئیس فراکسیون پارلمانی همپیمانی ملی عراق تلویحاً اعلام کرد نخست‌وزیری مجدد «نوری مالکی» مشکلی ندارد.

«ابراهیم الجعفری»، رئیس فراکسیون پارلمانی همپیمانی ملی عراق پس از انداختن رای خود در صندوق در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در بغداد تاکید کرد:ما تمام توان خود را در این راه به کار بردیم که این ائتلاف در خدمت به مابقی ائتلاف‌ها و نه تضعیف آنها باشد و هیچ‌گاه قضایا و مسائل طایفه‌ای و حزبی و یا منطقه‌ای و قومی را سرلوحه فعالیت‌ها و اقدامات خود قرار ندهد.

وزیر آموزش عالی عراق بر تشکیل «دولت فراجناحی» تأکید کرد

وزیر آموزش عالی عراق روند دموکراسی در کشورش را تاریخی برشمرد و بر تشکیل دولت فراجناحی در این کشور پس از انتخابات پارلمانی روز چهارشنبه تأکید کرد.

«علی الادیب»، وزیر آموزش عالی عراق در حاشیه حضور خود در انتخابات و انداختن رأیش به صندوق‌ در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در بغداد افزود: به نظر من حضور گسترده رای دهندگان عراقی پای صندوق‌های رای به پیش بینی برخی که گفته بودند، ملت عراق مایوس و ناامید شده و پای صندوق‌های رای حضور نخواهد یافت و به این انتخابات امیدی ندارد، پایان داد.

الربیعی: هر رأیی در انتخابات عراق ضربه‌ای به تروریسم است

مشاور سابق نخست وزیر با اشاره به اینکه حضور مردم عراق پای صندوق‌های رأی بسیار بی‌سابقه و گسترده بوده، تاکید کرد که هر رأی که به صندوق‌ها ریخته می‌شود، تیری در قلب «داعش» است.

«موفق الربیعی»، عضو ائتلاف دولت قانون عراق، چهارشنبه، در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در بغداد گفت: این برای من افتخار است که جزء اولین مسئولان عراقی هستم که پای صندوق رای حضور می‌یابم و برای منافع مردم عراق و تشکیل دولتی قانونمند در کشور رای دهم.
 
استاندار کربلا: ادامه روند دموکراتیک سهم بسزایی در ریشه‌کنی تروریسم دارد

استاندار کربلا با اشاره به اینکه 18 هزار نفر بر روند انتخابات پارلمانی در استان کربلا نظارت داشتند،‌ تاکید کرد ادامه روند دموکراتیک سهم بسزایی در ریشه‌کنی تروریسم در عراق دارد.

«عقیل الطریحی»، استاندار کربلای معلی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در عراق روند دموکراتیک در کشور و موفقیت این روند را عاملی بسیار مهم در ریشه کن سازی تروریسم در عراق دانست، به ویژه در این مرحله که تروریسم تلاش دارد، مانعی میان مردم و دستیابی به حق دموکراتیک آنها ایجاد کند.
 
مشاور مالکی: شانس ائتلاف دولت قانون بیش از دیگر ائتلاف‌هاست

مشاور نخست وزیر عراق با اشاره به حضور گسترده مردمی در پای صندوق‌های رأی، از شناس بالای ائتلاف دولت قانون برای پیروزی در انتخابات خبر داد.

«مریم الریس»، مشاور «نوری المالکی»، نخست وزیر عراق در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در بغداد شرکت نیروهای امنیتی در انتخابات در روز دوشنبه، حضور 91 درصدی آنان را موضوعی بسیار مهم و مثبت دانست و گفت: این امر، این خوش‌بینی را ایجاد می‌کند که شاهد نتایج نزدیک به هم و با تفاوت اندک در میان فهرست‌های انتخاباتی باشیم، و همچنین تاثیر آن را بر نتایج انتخابات نیز خواهیم دید، اگرچه من بر این باورم که ائتلاف دولت قانون همچنان از شانس بسیاری جهت پیروزی در انتخابات برخوردار است. 

عباس البیاتی: جناح «متحدون» جایی در ائتلاف‌های آینده دولت قانون ندارد

نماینده پارلمان عراق و یکی از رهبران ائتلاف دولت قانون تاکید کرد که جناح «متحدون» به رهبری «اسامه النجیفی»، رئیس فعلی پارلمان عراق جایی در ائتلاف‌های آینده دولت قانون ندارد.

«عباس البیاتی»، نماینده پارلمان عراق و یکی از رهبران ائتلاف دولت قانون در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در بغداد درباره ائتلاف‌های آینده دولت قانون با دیگر جناح‌ها و جریان‌ها گفت: بدون تردید باید در انتظار اعلام نتایج انتخابات و خواست و اراده مردم باشیم که مهمترین امر تعیین کننده امور در کشور است، اما در کل دولت قانون آمادگی ائتلاف با همه جریان‌ها و جناح‌ها را دارد.

رئیس حزب الفضیلة: اولویت ما تشکیل «ائتلاف ملی» پس از انتخابات است

رئیس حزب «الفضیله» تاکید کرد که اولویت این حزب تشکیل مجدد «ائتلاف ملی» پس از انتخابات و تبدیل آن به موسسه و نهادی سیاسی است.

عمار طعمه»،‌ رئیس حزب «الفضیله» در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در بغداد تصریح کرد: ما پیش از این اعلام کردیم که اولویت جناح ما تشکیل مجدد ائتلاف ملی و تحکیم پایه‌های آن و تبدیل آن به نهاد و ارگانی سیاسی است که بر نظامی داخلی که تمام طرف‌های تشکیل دهنده ائتلاف درباره آن توافق نظر دارند، تکیه داشته باشد.

رئیس کمیته امنیت ملی عراق:«دولت قانون» در ائتلاف با هیچ گروه و جریانی مشکل ندارد

رئیس کمیته امنیت ملی عراق در پارلمان این کشور و یکی از رهبران ائتلاف دولت قانون با اشاره به اینکه جناح متحدون، خط قرمز ائتلاف متبوع وی به شمار می‌آید، تاکید کرد که این ائتلاف با هرجریانی که با تروریسم مبارزه کند، ائتلاف می‌کند.

«حسن السنید»، رئیس کمیته امنیت ملی عراق در پارلمان این کشور و یکی از رهبران «ائتلاف دولت قانون» در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در بغداد گفت:‌ محور اصلی ائتلاف متبوعش ائتلاف با هر جریان و گروهی است که قصد دارد، با تروریسم در عراق مبارزه شود و به برنامه انتخاباتی ائتلاف دولت قانون و روح ملی‌گرایی ایمان و باور داشته باشد.

یکی از رهبران ائتلاف دولت قانون: نمی‌توانیم به تنهایی دولت آینده عراق را تشکیل دهیم

«عزت شابندر» از رهبران ائتلاف دولت قانون عراق تأکید کرد که این ائتلاف به قادر به تشکیل دولت نیست و باید با دیگر جناح‌ها و ائتلاف‌ها در پارلمان متحد شوند که بسیار سخت خواهد بود.

«عزة الشابندر»، یکی از رهبران ائتلاف دولت قانون عراق در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در بغداد گفت: اگر مردم عراق بار دیگر خواهان این باشند که «نوری المالکی» برای سومین دور دولت آینده در عراق را تشکیل دهد، کسی نمی‌تواند مانع این امر شود و این منطق زندگی و قانون انتخابات و دموکراسی است. ممکن است دخالت‌های خارجی در مرحله آینده باز هم در عراق ادامه یابد و شاهد دخالت طرف‌های منطقه ای و بین المللی برای تاثیرگذاری بر طرف‌های سیاسی عراقی باشیم، اما این تاثیرگذاری این بار کمتر از دوره‌های قبل خواهد بود، چون کسانی‌که به خواسته‌های طرف‌های منطقه‌ای سر سپردند، نتایج سرسپردگی خود در عراق را دیدند.

عضو ائتلاف مالکی: برای تشکیل دولت «فرا جناحی» تلاش می‌کنیم

«کمال الساعدی» عضو ائتلاف دولت قانون تاکید کرد که ائتلاف متبوعش تمام تلاش خود را به کار بسته است، تا زمینه‌های تشکیل دولت فرا جناحی را فراهم کند.

«کمال الساعدی»، یکی از اعضای ائتلاف دولت قانون عراق در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در بغداد افزود: مهمترین قضیه این است که مردم عراق به شکلی گسترده پای صندوق‌های رای حضور یافته و پیروزی بزرگی را محقق کردند، در حالی‌که بسیاری بر ناکامی این انتخابات و با شکست مواجه کردن آن و ایجاد رعب و وحشت در میان عراقی‌ها جهت عدم حضور در انتخابات شرط بندی کرده بودند.

یک نماینده عراقی از احتمال مشارکت 65 درصدی در انتخابات خبر داد

یکی از رهبران ائتلاف شهروند عراق با اشاره به تدارکات گسترده در استان‌ها برای انتخابات، پیش‌بینی کرد میزان مشارکت در این دور از انتخابات به 65 درصد هم برسد.

«باقر الزبیدی»، یکی از رهبران ائتلاف شهروند عراق در گفت‌وگو با فارس در بغداد تصریح کرد: عراق شاهد رای‌گیری متفاوتی بود، تمام استان‌های عراق تدارکات گسترده‌ای برای این انتخابات در نظر گرفتند و پیش‌بینی می‌شود، میزان مشارکت در این دور از انتخابات به 65 درصد هم برسد و من بعید نمی‌دانم که جناح شهروند نتایج بزرگ و غیر منتظره‌ای به دست آورد که برای همه غافلگیر کننده است و ما دولت آینده را تشکیل خواهیم داد.

«مقداد الشریفی» رئیس دایره انتخابات عراق طی یک کنفرانس خبری گفت: نتایج نهایی این انتخابات بین 20 تا 30 روز آینده اعلام خواهد شد و اعلام نتایج به تعداد شکایات ارائه شده به کمیساریا مربوط است و اگر تعداد این شکایات زیاد باشد، اعلام نتایج نیز دیرتر اعلام خواهد شد.
انتهای پیام
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها