امروز : سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 19
۰۹:۱۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 82016
تاریخ انتشار: ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۱۸:۵۰
تعداد بازدید: 75
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، همایون امیرزاده رئیس هیأت رسیدگی به تخلفات ناشران در حاشیه برگزاری ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، همایون امیرزاده رئیس هیأت رسیدگی به تخلفات ناشران در حاشیه برگزاری نمایشگاه کتاب در جمع خبرنگاران به موارد تخلف دو روز ابتدایی سال نمایشگاه اشاره کرد.

امیرزاده اظهار داشت: دومین جلسه هیأت رسیدگی به تخلفات ناشران برگزار شد البته امسال با تدبیری که توسط اعضای هیأت دیده شده است مقرر گردید علاوه بر گزارش‌هایی که به منظور طی شدن روال قانونی نمایشگاه بر اساس حمایت از ناشران، بازدید کنندگان و خریداران صورت می‌پذیرد علاوه بر گزارش‌هایی که هیأت از کمیته‌های مختلف به ویژه کمیته‌ ناشران داخلی هر سال دریافت می‌کرد که مبنای رسیدگی به شکایات وارده به هیأت بود.

به گفته این مقام مسئول امسال ما ابعاد نظارتی کمیته هیأت رسیدگی به تخلفات ناشران را تقویت کردیم و به نوعی هدف هیأت از تقویت شمار بازرسان در کمیته ناشران استحکام در آرای صادره و حصول اطمینان لازم در راستای گزارش‌هایی بود که به هیأت می‌رسید از این رو امسال با رویکرد نظارت قوی‌تر کار خود را ادامه داده‌ایم.

امیرزاده خاظطنشان کرد: بدین منظور در جلسه نخست هیأت رسیدگی به تخلفات در بازرسان کمیته ناشران داخلی با بازرسان کمیته جلسه داشتند و در این راستا زمینه هم‌افزایی‌های لازم بررسی شد. در این دو جلسه مهمترین موضوعی که مورد توجه اعضا بود اینکه برای جلوگیری از تخلفات هیچ راهی غیر از اصلاح برخی از ضوابط نمایشگاه در حوزه‌های مختلف پیش رو نداریم، باید به سمتی برویم که به منظور حفظ حقوق ناشران حرفه‌ای، برخی از ضوابط برگزاری را اصلاح کنیم.

مشاور رئیس نمایشگاه توضیح داد: پیشنهادات هیأت اگر چه ماهیتاً جنبه‌های نظارتی دارد ولی ما در قالب پیشنهادات کاربردی این موارد را به زودی تدوین خواهیم کرد و در پایان برای تصمیمات مناسب به رئیس نمایشگاه کتاب تقدیم خواهد شد.

امیرزاده پیرامون برگزاری دو جلسه هیأت رسیدگی به تخلفات نمایشگاه کتاب در بخش داخلی به مصوباتی اشاره کرد و گفت: بر اساس ضوابط اعلام شده 23 عنوان تخلف از نظر هیأت احصاء شده است که عدول از مواردی که این مؤلفه‌ها و موازین تخلف محسوب می‌شود و از طرف هیأت پس از طی مراحل قانونی برخورد لازم صورت خواهد گرفت.

امیرزاده متذکر شد: هدف از جدیت هیأت این است که حقوق ناشران پرشماری که قانونمند هستند و تاکنون باعث رونق عرصه نشر بوده‌اند حفظ شود. از سوی دیگر درصدد حفظ حقوق مخاطبان هستیم. از این رو معدود افرادی که با تخلفات احتمالی خود فرایند سالم حوزه نشر را دچار اختلال می‌کنند باید به حاشیه بروند ضمن اینکه با آنها برخورد خواهد شد.

وی به مواردی از تخلفات نمایشگاهی اشاره کرد و افزود:

1- ارائه یا فروش کتب غیرمجاز؛ آثار غیرمجاز به آثاری اطلاق می‌شود که بدون مجوز وزارت ارشاد در نمایشگاه عرضه می‌شود البته در بخش داخلی، اما در بخش بین‌المللی با توجه به اینکه کتاب‌های ورودی به نمایشگاه با ضوابط نشر باید همخوانی داشته باشد اما برخی ضوابط کشورها با کشور ما همخوانی ندارد از این نوع آثاری که مخل امنیت سیاسی، اخلاقی و کشور باشند به خصوص در حوزه بین‌الملل با آنها برخورد می‌شود مثلاً آثاری که نام خلیج‌فارس را درک کرده باشند قطعاً و حتماً با آنها برخورد می‌شود. امروز در این راستا در یکی از غرفه‌ها موردی داشتیم که با آن برخورد قانونی شد چون ضوابط نشر ما با ضوابط نشر کشورها تفاوت دارد طبعاً شاهد چنین مواردی هستیم. این کتاب جمع‌آوری شد اما خبر وجود آن را تأیید می‌کنم چرا که مکانیسم مشخصی در این زمینه وجود ندارد و اشکالات آیین‌نامه‌های انضباطی چنین مشکلاتی را موجب شده است که باید سریعاً این خلأ را پر کنیم.

2- مشاور فرهنگی، علمی و مدیریتی معاون فرهنگی گفت: ارائه و فروش کتب سایر ناشران ممنوع است اما دو تبصره برای آن قرار داده شده کتابهای مرجع، قرآن، مفاتیح و دایره‌المعارف‌ها آثاری هستند که شمولیت این بند را ندارند و مستثنی هستند اما در این موارد هم شاکی خصوصی اگر وجود داشته باشد طبعاً در راستای رعایت حقوق مؤلفان، مصنفان، ناشران باید رضایت لازم را از ناشران اصلی کسب کرد.

3- ناشران می‌توانند تا سقف 5 اثر ناشر دیگر مشروط به آنکه شاکی خصوصی وجود نداشته باشد کتابهای ناشر دیگری را عرضه کنند. این مستلزم ناشرانی می‌شود که خودشان مستقیم در نمایشگاه حضور ندارند اما ارائه آثارشان تا سقف 5 عنوان از سوی ناشر دیگر بلامانع است.

4- عرضه کتب بدون شناسنامه، ارائه کتب غیرمرتبط با سالن‌ها، کتب منتشر شده از سال 87 به قبل و ... از جمله برخی تخلفات نمایشگاه است.

امیرزاده گفت: در اولین روز جلسه هیأت 6 ناشری که ثبت‌نام کرده بودند اما در نمایشگاه حاضر نشدند این مورد تخلف محسوب شده و جریمه شدند.

وی ضمن بیان اینکه معاوضه بن با وجه نقد، فروش کالا غیر از کتاب تخلف است گفت: نپذیرفتن انواع بن در نمایشگاه تخلف است اجرای فعالیت جنبی بدون هماهنگی تخلف محسوب می‌شود اما اگر در این غرفه‌ها نویسنده و مؤلف حضور یابند ما منعی برای برگزاری این برنامه نداریم.

به گفته وی، تبلیغ خارج از ضوابط غیرقانونی است چون این نمایشگاه فرهنگی است امسال همانند سالهای گذشته تمام ناشران مکلف به ارائه 10 درصد تخفیف هستند که عدول از آن به منزله تخلف است. مورد تخلف دیگر مخدوش بودن قیمت پشت کتاب است که چالش‌هایی را در سه سال اخیر موجب شده، هیأت رسیدگی به تخلفات ناشران به این نتیجه رسید که کتاب‌های سال 88 تا 90 چون تابع افزایش قیمت نبوده و قیمت ناثباتی داشتیم چنانچه تغییر قیمت توسط ناشر اصلی با مهر ناشر باشد این تغییر بلااشکال است.

این مقام مسئول توضیح داد: در خصوص کتابهای سال 91 و 92 با توجه به اینکه در سالهای قبل افزایش قیمت لحاظ شده تغییر قیمت پشت جلد ممنوع است.

امیرزاده توضیح داد: حضور افراد غیرمسئول در غرفه بر هم زدن نظم عمومی، عدم نسق کارت شناسایی و ... از دیگر موارد تخلف است.

وی در ادامه در پاسخ به سؤال فارس، مبنی بر اینکه روز گذشته کتابی که حاوی جعل نام خلیج‌فارس بود تنها به تذکری برای آن اکتفا شده این مورد را تأیید می‌کنید یا نه عنوان کرد: نتیجه بازرسی‌های روز گذشته امروز به دست ما می‌رسد اما در گزارشات میدانی تنها تخلفی که اعلام شده درباره ناشرانی است که 5 عنوان از سایر ناشران دیگر را قرار بوده ارائه دهند. هر اقدامی که برآیند نمایشگاه را دچار اختلال می‌کند بر اساس ضوابط با آن برخورد می‌کنیم اما پس از حصول گزارش‌ها به هیأت بر اساس موازین قانونی عمل خواهیم کرد.

این مقام مسئول درباره عرضه کتاب دراویش گنابادی از عدم آگاهی و گزارش‌ها از سوی بازرسان خبر داد.

وی ادامه داد: هیأت در بحث‌های محتوایی ورود نمی‌کند اما این مورد در کمیته نظارت و ارزشیابی بررسی می‌شود چون ماهیتاً گزارشی تخصصی است. به بازرسان توجیه کرده‌ایم به منظور تفکیک وظایف باید در مسیر قانونی عمل شود.

وی همچنین در پاسخ به فارس، پیرامون این ناشر متخلف عربی که جعل کننده نام خلیج‌فارس است بیان کرد: ما در خصوص نام خلیج‌فارس و درج آن در تمام آثار همچنین دفاع از آن تمام تلاش خود را می‌کنیم چون خلیج‌فارس نماد صلح و دوستی در منطقه بوده و بر آن تأکید می‌کنیم جعل نام این آبراه بزرگ که با هویت دینی، ملی و اعتقادی ما پیوند دارد تخلفی بزرگ بوده و بی‌توجهی به آن قابل تحمل نیست و قطعاً ما به عنوان برگزار کننده و مجریان این رخداد در رعایت قوانین کوتاهی نخواهیم کرد و وظیفه نظارتی ما اقتضا می‌کند با جدیت برخورد کنیم.

امیرزاده در پایان پیرامون این سؤال خبرنگار فارس، درباره عرضه مجموعه آثار صادق هدایت که به صورت دستی کپی شده و در نمایشگاه با قیمت نازل عرضه می‌شود توضیح داد: هر مورد تخلفی که از بازرسان گزارش شود با آن برخورد می‌کنیم. شاهد برخی گزارش‌ها هستیم اما این گزارش‌ها زمانی قابل پیگیری است که از مجاری درست و رسمی به ما برسد.
انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها