امروز : پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 April 19
۲۲:۳۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 8207
تاریخ انتشار: ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۰۸
تعداد بازدید: 242
به گزارش فارس، «تلویزیون‌یک» افغانستان به نقل از «آندره اوتسیان» گزارش داد که مسکو موضوع استقرار مجدد نظامیان روسیه را در مرز تاجیکستان با افغانستان ...

به گزارش فارس، «تلویزیون‌یک» افغانستان به نقل از «آندره اوتسیان» گزارش داد که مسکو موضوع استقرار مجدد نظامیان روسیه را در مرز تاجیکستان با افغانستان بررسی می‌کند.

سفیر روسیه در کابل بیان داشت که مسکو از ناحیه تروریسم و مواد مخدر در افغانستان نگران بوده و وضعیت مناطق شمالی افغانستان این نگرانی را افزایش داده است.

این دیپلمات ارشد روسیه گفت که استقرار نظامیان روسی در مرز تاجیکستان با افغانستان، به نفع هر 3 کشور خواهد بود.

سفیر روسیه در کابل 3 روز پیش نیز در گفت‌وگو با تلویزیون «الجزیره» درباره حضور نظامیان ناتو در افغانستان اظهار داشت: چنانچه حضور نیروهای خارجی در افغانستان ادامه داشته باشد، باید هدف آن‌ها روشن و مشخص باشد.

وی با بیان این که ناتو باید برای ادامه حضور نظامی در افغانستان توضیح دهد، تصریح کرد: ما باید مدت زمان تقریبی حضور نیروهای خارجی را در افغانستان بدانیم.

اوتسیان با تأکید بر این‌که حضور نظامیان خارجی در افغانستان باید براساس دستور شورای امنیت سازمان ملل باشد، گفت، نگرانی اصلی ما درباره افغانستان گسترش تروریسم و قاچاق مواد مخدر است.

نظامیان روسیه تا سال 2005 در مناطق مرزی تاجیکستان با افغانستان مستقر بودند اما پس از این سال مسئولیت‌ها به نظامیان تاجیک واگذار شد.

«ماکسیم پشکوف» سفیر سابق روسیه در دوشنبه و مسئول امور تاجیکستان در وزارت امور خارجه این کشور نیز چندی پیش از بازگشت مجدد نظامیان روسیه به مرزهای تاجیکستان با افغانستان خبر داد.

این مقام سابق روسیه در عین حال اظهار داشت که هرگونه تصمیم در خصوص استقرار مجدد نظامیان روسیه در مرز تاجیکستان با افغانستان، از صلاحیت دوشنبه است.

مطرح شدن بحث بازگشت مرزبانان روسیه به مرز تاجیکستان و افغانستان در حالی است که از زمان خروج نیروهای روسی از تاجیکستان هشت سال می‌گذرد.

کارشناسان معتقدند که آن زمان تصمیم دوشنبه برای اخراج این نیروها در حالی اتخاذ شد که اتحادیه اروپا و کشورهای غربی به مقامات دوشنبه وعده کمک‌های مالی و فنی داده بودند، اما با گذشته چندین سال این وعده‌ها تحقق نیافت.

روزنامه «نیزاویسیمایا گازیتا» چاپ مسکو نیز چندی پیش در این رابطه از قول «آجر کورت‌اف» کارشناس مؤسسه تحقیقات راهبردی روسیه نوشت که مقامات دوشنبه بیش از این نمی‌توانند امیدوار و منتظر کمک‌های غرب شوند.

مقامات وزارت انرژی و صنایع تاجیکستان اخیراً با هیئتی از بزرگترین مؤسسه دفاعی روسیه به نام «سپیده‌شرق» به ریاست «الکساندر کیلوکوف» دیدار و گفت‌وگو کردند.

کارشناسان بر این باورند، همکاری روسیه و تاجیکستان در زمینه تحکیم نیروی دفاعی و نظامی به منظور تقویت مرزهای تاجیکستان با افغانستان است که براساس تفاهم 2 کشور بین وزارتخانه‌های دفاع انجام خواهد گرفت.

تاجیکستان با داشتن مرز مشترک با افغانستان و با توجه به خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان در معرض خطر قاچاق مواد مخدر و نفوذ تروریسم می‌باشد.

پیش از این و براساس تفاهمنامه‌ای که بین وزرای دفاع کشورهای روسیه و تاجیکستان امضا شد، نیروهای نظامی روس اجازه یافتند از سال 2014 میلادی به مدت 30 سال دیگر از پایگاه 201 تاجیکستان استفاده کنند.

هم اکنون بیش از هفت هزار نظامی روسیه در شهرهای دوشنبه، کولاب و قرغان تپه در قالب پایگاه 201 مستقرند.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها