امروز : پنجشنبه ۲ آذر ۱۳۹۶ - 2017 November 23
۲۱:۵۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 82105
تاریخ انتشار: ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 41
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از یزد، مهدی چمران، پیش از ظهر امروز در همایش ملی بزرگداشت شوراها در یزد با اشاره به صدور ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از یزد، مهدی چمران، پیش از ظهر امروز در همایش ملی بزرگداشت شوراها در یزد با اشاره به صدور فرمان امام خمینی (ره) برای تشکیل شوراها در 9 اردیبهشت ماه سال 59 اظهار داشت: قانون شوراها نیز در سال 61 تهیه شد و در سال 69 اصلاحاتی به آن افزوده شد و در سال 1375 با یک بازنگری کلی، قانونی کلی شوراها به تصویب رسید.

وی با بیان اینکه تشکیل شوراها به دلایل مختلف از جمله جنگ تحمیلی، از زمان صدور فرمان امام به تعویق افتاد اما اکنون 15 سال از فعالیت شوراها می‌گذرد.

رئیس شورای شهر تهران با اشاره به اینکه نظام، انقلاب، دولت، مجلس و شوراها همه مردمی است و با رای مردم شکل گرفته است، بیان کرد: پایه و اساس کشور ما بر اساس رای مردم است و مانند بحرین شیعه‌نشین که امیر آن را از یکی از بادیه‌های عربستان انتخاب کرده‌اند و او نیز خوی وحشی‌گری وهابی را رواج داده و کشتار و جنایت به راه انداخته و هیچکس نیز مدعی حقوق بشر در این کشور شیعه‌نشین نمی‌شود، نیستیم.

چمران در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به مشکلات و معضلات شوراها و شهرداری‌ها عنوان کرد: یکی از اصلی‌ترین مسائل و مشکلات شوراها و شهرداری‌ها، کسب درآمد برای شهرداری‌هاست.

وی خاطرنشان کرد: شهرداری‌ها بر اساس قانون خودکفا شدند اما قانونی تصویب نشد تا بگوید شهرداری منابع مالی خود را از چه راهی و از کجا تامین کند.

چمران بیان کرد: به شهرداری‌ها از سوی ارگان‌ها کمک‌هایی می‌شود اما اینگونه نیست که شهرداری‌ها یک بودجه قانونی و پایدار داشته باشند.

رئیس شورای عالی استان‌ها عنوان کرد: حتی برخی زیرساخت‌ها نظیر مترو و اتوبوس که دولت باید هزینه‌های آن را تامین کند نیز، نیمی از آن توسط دولت تامین می‌شود و بقیه منابع را شهرداری‌ها باید تامین کنند.

وی با اشاره به پیشینه درآمد شهرداری‌ها در طول سال‌های گذشته خاطرنشان کرد: درآمد اصلی شهرداری‌ها، عوارض ساختمانی، بنزین، جرائم راهنمایی و رانندگی، کارخانجات و ... بود اما در سال 81 بر اساس قانون، بحث تجمیع عوارض مطرح شد و در مجلس تصویب شد تا کلیه عوارض به وزارت کشور برود و وزارت کشور بر اساس جمعیت و وسعت استان‌ها، این بودجه را بین شهرداری‌ها تقسیم کند.

چمران با بیان اینکه به تجمیع این عوارض مالیات تعلق می‌گرفت، تصریح کرد: این مالیات بعدها حذف شد و مالیات بر ارزش افزوده جایگزین آن شد که قرار شد این رقم نیز بر اساس دو سهم مساوی بین شهرداری‌ها و دولت تقسیم شود.

وی بیان کرد: در برنامه پنجم، دولت تمام تلاش خود را برای 80 به 20 کردن این رقم کرد اما در نهایت پس از تلاش‌ها و پیگیری‌های متعدد، این سهم سه به دو شد و اکنون سهم شهرداری‌ها از ارزش افزوده به نسبت دولت دو است.

رئیس شورای شهر تهران خاطرنشان کرد: البته قبول داریم که رقم مازادی که دولت دریافت می‌کند، به دانشگاه‌ها، کتابخانه‌ها، مراکز درمانی و ... می‌رود اما باید در نظر داشت که شهرداری‌ها نیز درآمد پایدار ندارند و بسیاری از آنها 6 ماه است که نتوانسته‌اند حقوق کارگران و کارمندان خود را پرداخت کنند.

چمران با بیان اینکه با همه این اوصاف، مالیات بر ارزش افزوده یک درآمد پایدار برای شهرداری‌هاست، تصریح کرد: بر اساس قانون باید حساب و کتاب این مالیات بر ارزش افزوده و نحوه توزیع آن به شهرداری‌ها ارائه شود اما وزارت کشور تاکنون آن را ارائه نکرده و امیدواریم وزارت کشور در دولت یازدهم، این اقدام را انجام دهد.

وی با بیان اینکه با وجود چنین درآمدی و با وجود شهرداری‌ در شهرها، وضعیت شوراهای شهر بهتر است اما در روستاها هیچ درآمدی برای شورا وجود ندارد و بسیاری از شوراهای روستایی در منازل یکی از اعضای شورا برگزار می‌شود و از مهمانان استانی و شهرستانی نیز در منزل اعضای شورا میزبانی می‌شود و تازه باید پاسخگوی مردم و مسئولان نیز باشند.

چمران با بیان اینکه آبادانی شهرها، از آبادانی روستاها می‌گذرد، تصریح کرد: اگر روستاها آباد نباشند و زیرساخت‌های لازم در آنها فراهم نباشد، مردم به شهرها مهاجرت می‌کنند و تبعات منفی ناشی از مهاجرت از جمله حاشیه‌نشینی و تورم جمعیت‌، بر آبادانی شهرها تاثیر منفی خواهد داشت.

وی با بیان اینکه شوراها توانسته‌اند در این مدت فعالیت خود بارهای بزرگی را از دوش دولت بردارند، بیان کرد: اگر مدیریت یکپارچه شهری نیز توسط شوراها اجرایی شود، بار بسیار سنگین‌تری از دوش دولت برداشته می‌شود و دولت بسیار چابک‌تر و سبک‌تر می‌تواند به سایر وظایف و فعالیت‌های خود بپردازد.

این همایش با حضور اعضای شوراهای اسلامی شهر، روستا و شهرستان‌های استان یزد در استانداری یزد با حضور نماینده مردم یزد و اشکذر در مجلس، معاونان استاندار و جمعی از مسئولان استان یزد برگزار شد.

انتهای پیام/2464/ج40
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها