امروز : یکشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 18
۲۲:۰۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 82170
تاریخ انتشار: ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 66
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات فارس، مراسم رونمایی از کتاب اصولگرایی در جمهوری اسلامی در غرفه مرکز اسناد انقلاب اسلامی در نمایشگاه کتاب با حضور  ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات فارس، مراسم رونمایی از کتاب اصولگرایی در جمهوری اسلامی در غرفه مرکز اسناد انقلاب اسلامی در نمایشگاه کتاب با حضور  نویسنده این کتاب برگزار شد.

در این نشست عباس خاکه جانی نویسنده کتاب گفت: این کتاب تلاش دارد  تا به جریان شناسی اصول گرایی در جمهوری اسلامی از منظر تاریخی و جامعه شناسی بپردازد.

وی افزود: جریان اصول گرایی پیش از انقلاب اسلامی و هم زمان با شکل گیری جریان فداییان اسلام وجود داشته و در قالب جریان ها و گروه های اسلامی پس از سال 42 ادامه پیدا می کند تا به دوره انقلاب اسلامی می رسد و از آن پس نیز به عنوان یک جریان سیاسی در کشور شناخته می شود.

خاکه جانی اظهار داشت: اصولگرایی یعنی دغدغه ارزش ها را داشتن که در برابر سایر نظام های فکری می ایستد و تاکیدش بر اعتقاد به آرمان ها و ارزش ها به دنبال استکبار ستیزی و ارزش مداری و عدالت محوری است.

وی با بیان اینکه در این کتاب به بررسی نحوه  شکل گیری جریان اصول گرایی پرداخته است، گفت: اصول گرایی تحت تاثیر 4 عامل در جامعه روندی رو به رشد داشته است که حضور دین در جامعه، دفاع از ارزش های انقلاب و مقابله با مکاتب غرب و شرق و مقابله با قدرت های جهانی اصلی ترین شعارها و انگیزه های توسعه این جریان بوده است.

نویسنده  کتاب جریان شناسی اصول گرایی در جمهوری اسلامی اظهار داشت: در دوره پس از انقلاب تحولات جریان اصول گرایی در دو دوره پیش و پس از دوم خرداد بررسی شده تا به دوران روی کارآمدن دولت نهم رسیده است و گروه های شاخص اصول گرایی در کتاب بررسی شده است مانند انصار حزب الله، جمعیت ایثارگران و جمعیت آبادگران.

وی در پاسخ به سوالی درباره نتیجه گیری کتاب گفت: در این کتاب نتیجه گرفته ام که دولت نهم و دهم برآیند و نتیجه تفکر اصول گرایی است که با شعارهای استکبار ستیزی و عدالت محوری توانست آرای زیادی را همراه با خود داشته باشد.

نویسنده کتاب در پاسخ به سوال خبرنگار فارس مبنی بر اینکه در درون جریان اصول گرایی بسیاری معتقد هستند که دولت نهم و دهم از جریان اصولگرایی جدا است و او چگونه به این جمع بندی رسیده است، اظهار داشت: بررسی های من درباره جریان اصول گرایی تا روی کار آمدن دولت دهم است و اتفاقات و نظرات مطرح شده در چهارسال دولت دهم در این کتاب بررسی نشده است.

وی درباره منابع استفاده شده برای نگارش کتاب گفت: منابع مدون درباره اصول گرایی وجود نداشت و من صرفا از مطالب ژورنالیستی و اظهار نظرهای مختلف درباره این جریان  در مطبوعات استفاده کرده ام.
انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها