امروز : سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 21
۰۱:۴۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 82188
تاریخ انتشار: ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 92
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، دومین نسشت آژانس ادبی غزال با محوریت مبانی فقهی و حقوقی رعایت کپی رایت ادر سرای اهل قلم با ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، دومین نسشت آژانس ادبی غزال با محوریت مبانی فقهی و حقوقی رعایت کپی رایت ادر سرای اهل قلم با حضور آقایان سبحانی نسب و صالحی طالقانی برگزار شد.

این نشست با رویکردی مثبت نسبت به رعایت کپی رایت  تشکیل شد و در آن  سوالات متعددی در رابطه با کپی رایت و اینکه چرا در کشور ما این حق به عنوان قانون رعایت نمی شود به بحث و تبادل نظر گذاشته شد.

در ابتدای نشست آقای صالحی طالقانی در رابطه با استقبال ناشران خارجی از آثار ایرانی صحبت کردند و تصریح کردند که باید ابزاری در اختیار آژانس ها و ناشران داخل باشد تا بتوانند  در سطح بین الملل حرفی برای گفتن داشته باشند. ایشان تأکید کردند: ما یک کشور مسلمان هستیم و اغلب قوانین ما بر اساس اصول و فقه اسلامی است؛ اسلامی که حقوق همه شهروندان و انسان ها را به جای خود می بیند. و یکی از این حقوق، حقوقی است که حاصل آثار و تالیفات است. 
 
آقای سبحانی نسب هم در این باره این طور صحبت های خود را آغاز کردند:  آنچه که مالکیت داشته باشد از نظر شرعی برای کسی که مال اوست حق تصرف دارد و ارزشمند است و تمام کارهایی که روی اثر قرار است انجام شود باید با اذن او انجام شود. مسئله کپی رایت مسئله جدیدی است. وقتی یک اثر تولید می شود این اثر به تعداد بی نهایت قابل تکثیر است.

وی تصریح کردند: مبانی فقهی متعددی وجود دارد؛ از منظر عقل و روایات جایی که انسان مالکیت دارد آن مالکیت نباید از بین رود. اگر کسی مالکیتی دارد آن مالکیت محترم است ولی اگر مالکیت قرار است آسیب برساند آن مالکیت دیگر محترم نیست.

آقای سبحانی نسب معتقد بودند که ما باید در کشور خودمان این حق را رعایت کنیم و بعد آن را به خارج از کشور تعمیم دهیم. ایشان با اشاره به موازینی که در فقه وجود دارد اشاره کردند که اگر اثری چاپ می شود تکثیر از آن اثر مشکلی ندارد ولی اگر باعث مفسده در امور کشوری شود باید با آن برخورد شود و لازمه این موضوع  ثبت قانون در کشور است.

آژانس ادبی غزال معتقد است که با تعامل با دنیا می توان گام هایی موثر در زمینه تثبیتو رعایت کپی  رایت در داخل کشور برداشت.
 
انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها