امروز : سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 24
۱۹:۲۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 82195
تاریخ انتشار: ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 63
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از قزوین، لیلةالرغائب نخستین شب جمعه ماه رجب است که از آن شب آرزوها یاد می‌شود، در این شب گفته ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از قزوین، لیلةالرغائب نخستین شب جمعه ماه رجب است که از آن شب آرزوها یاد می‌شود، در این شب گفته شده که هزاران فرشته از آسمان به زمین می‌آیند تا هر بنده‌ای که در حال راز و نیاز با خداوند متعال است و از او خواسته‌ای دارد، اجابت کند.

شب لیلةالرغائب شبی است که هر فرشته بی‌صبرانه منتظر شنیدن خواسته هر انسانی است تا آن را از سوی درگاه خداوند متعال برآورده کند، در خصوص این شب فضایل و اعمال مستحبی بی‌شماری بیان شده تا انسان‌ها با به جا آوردن آنها حاجت‌های قلبی خود را از پروردگار بگیرند.

در این شب درهای رحمت الهی به سوی بندگان خدا گشوده می‌شود تا بر آنان نازل کنند به همین دلیل بندگان الهی نیز از این شب استفاده بهینه می‌کنند و با سجده کردن به درگاه خداوند و راز و نیاز با او حاجت‌های دنیوی و اخروی خود را از او طلب می‌کنند.

در واقع باید گفت لیلةالرغائب شب استجابت دعا و بهانه‌ای‌ست تا انسان با خداوند راز و نیاز کند و از او خواسته‌هایی بطلبد تا خداوند متعال نیز در صورت صلاح بودنش آنها را برآورده کند.

حجت‌الاسلام مجتبی قائدامینی مشاور استاندار قزوین در امور روحانیون در این خصوص به خبرنگار فارس در قزوین می‌گوید: لیلةالرغائب نخستین شب جمعه ماه رجب است و خداوند متعال این شب را بهانه‌ای کرده تا انسان‌ها به سوی او راز و نیاز کنند.

وی بیان کرد: خداوند متعال در شب یاد شده درهای رحمت خود را به سوی بندگانش باز می‌کند و فرشتگانش را به سوی آنها می‌فرستد تا دعاهای بندگانش را در صورت صلاح بودن آنان برآورده کند.

مشاور استاندار قزوین در امور روحانیون با بیان اینکه در شب آرزوها هر دعایی مستجاب می‌شود، ابراز کرد: در این شب بهتر است هر بنده‌ای از خداوند متعال بخواهد که گناهانش بخشیده شود و توفیق بندگی خالصانه به او عطا کند تا در زندگی بیشتر در مسیر الهی گام بردارد.

قائدامینی با اشاره به اینکه رجب، ماه خداوند متعال است و این ماه فرصت بسیار خوبی برای توبه کردن و آمرزش گناهان است، اظهار کرد: بندگان خدا بر این اساس باید از این شب استفاده بهینه‌ای کنند و با راز و نیاز کردن به درگاه خداوند بخشش گناهان خود را بطلبند و در تحقق این مهم کوتاهی نکنند.

وی افزود: چراکه خداوند متعال در لیلةالرغائب ضیافتی را ترتیب داده تا بتواند به هر بنده‌ای از روی بخشش و کرامتش به او رحمتی عنایت کند بر این اساس باید قشرهای مختلف مردم از لحظه‌های این شب استفاده مطلوب کنند تا از برکات این شب بهره‌مند شوند.

مشاور استاندار قزوین در امور روحانیون با اشاره به اعمال مستحبی در لیلةالرغائب عنوان کرد: هر یک انسان‌ها بعد از به جا آوردن این اعمال می‌تواند حاجات دنیوی و مادی خود را از خداوند طلب کنند تا دعاهای آنها سریع‌تر استجابت شود.

وی خاطرنشان کرد: دعا کردن هر فردی در حق دیگران از جمله همسایگان، وابستگان و دوستان زودتر و سریع‌تر مستجاب می‌شود تا در حق خود بر این اساس همه مسلمانان برای یکدیگر دعا کنند تا همه دعاها مستجاب شوند.

قائد امینی یادآور شد: مسلمانان در لیلةالرغائب باید با راز و نیاز، تضرع و ناله از درگاه خداوند متعال و با توبه کردن از اعمال زشت و خطاها و پشیمانی از انجام دادن آنها از خداوند طلب بخشش بطلبند.

مشاور استاندار قزوین در امور روحانیون عنوان کرد: خداوند دعاهایی که به مصلحت انسان باشد در کوتاه مدت و اگر نباشد آن دعا را در بلندمدت برای او برآورده می‌کند.

وی افزود: دعاهایی که در دنیا هیچ وقت استجابت نمی‌شوند به دلیل این است که خداوند متعال استجابت آنها را به صلاح بندگانش نمی‌داند به همین دلیل اجر و ثواب دعا کردن را ذخیره نگه می‌دارد تا در روز قیامت برترین ثواب‌ها را به آنها هدیه می‌دهد.

این مسئول با اشاره به اینکه نزدیکی انسان به خدا در شب آرزوها از مهمترین اهداف ضیافت خداوند متعال در این شب است، بیان کرد: این شب بهانه‌ای است تا انسان‌ها ارتباط خود را با خداوند متعال تقویت کنند.

قائدامینی با بیان اینکه خداوند در طول سال زمان‌های مشخصی را تعیین کرده که در آن الطاف و رحمت خود را بر بندگانش بی‌نهایت نازل می‌کند، بیان کرد: لیلةالرغائب از جمله این زمان‌هاست و نباید بندگان خدا به سادگی رحمت این شب را از دست بدهند.

مشاور استاندار قزوین در امور روحانیون ادامه داد: بندگان خدا باید در این شب با انجام اعمال عبادی از پاداش و ثواب بی‌شمار این سب به خوبی بهره‌مند شوند.

وی خاطرنشان کرد: اقامه نماز 12 رکعتی بین نماز مغرب و عشا و شب زنده‌داری از جمله اعمال مستحبی لیلةالرغائب است که توضیحات آن در کتاب مفاتیح‌الجنان آمده و مسلمانان می‌توانند از آن برای بهره‌گیری از برکات این شب استفاده کنند.

حجت‌الاسلام عباس نظری معاون فرهنگی، پژوهشی و آموزشی اداره ‌کل تبلیغات اسلامی استان قزوین در این خصوص به خبرنگار فارس در قزوین می‌گوید: شب جمعه اول رجب در معارف دینی لیلةالرغائب نام‌‌گذاری شده است.

نظری افزود: شب لیلةالرغائب به معنای شب آرزوهاست و مسلمانان در این شب می‌توانند آرزوهای مادی و معنوی خود را از خداوند متعال طلب کنند که آمرزش گناهان از جمله این آرزوها باشد.

وی با اشاره به اعمال شب آرزوها که در کتاب مفاتیح‌الجنان آمده است، خاطرنشان کرد: روزه گرفتن پنجشنبه اول ماه رجب و در شب جمعه ادای دوازده رکعت نماز دو رکعتی بین نماز مغرب و عشا که در هر رکعت آن قرائت یک‌ مرتبه سوره حمد و سه مرتبه سوره قدر و 12 مرتبه سوره توحید از جمله این اعمال است.

معاون فرهنگی، پژوهشی و آموزشی اداره ‌کل تبلیغات اسلامی استان قزوین افزود: بعد از اتمام ادای نماز یاد شده ذکرهای دعا را که در مفاتیح‌الجنان و کتاب‌های دعا آمده است به جا آورید و در پایان به سجده بروید و از درگاه خداوند مهربان هر دعایی و آرزویی دارید، طلب کنید که خداوند متعال آن را برآورد می‌کند.

این مسئول با اشاره به اینکه شرایط و آدابی ویژه‌ای برای مستجاب شدن دعا وجود دارد که باید به آنها توجه کرد تا دعاها سریع‌تر برآورده شوند، بیان کرد: صلوات فرستادن در ابتدا و انتهای دعا از جمله این آداب است که با انجام آن دعا سریع‌تر مستجاب می‌شود.

وی با بیان اینکه دعا کردن آثار و برکات فراوانی در زندگی انسان دارد، اظهار داشت: دعا وسیله‌ای در اختیار انسان است تا با آن بتواند خواسته‌ها و آرزوهایش را از خداوند متعال درخواست کند.

معاون فرهنگی، پژوهشی و آموزشی اداره ‌کل تبلیغات اسلامی استان قزوین ادامه داد: خداوند متعال نیز هیچ دعای مؤمنان را رد نمی‌کند و به آنها در صورت صلاح بودن برآورده شدن آن به آنها در زمان به موقع عطا می‌کند.

طبق این گزارش لیلةالرغائب شبی است که در آن هرچه بنده از خداوند متعال بخواهد به او عطا می‌شود بر این اساس باید در بهره‌گیری از فضایل این شب غافل نبود و از آن استفاده بهینه کرد.

انتهای پیام/77009/ی40/پو3002
برچسب ها:
آخرین اخبار