امروز : سه شنبه ۱ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 20
۰۹:۴۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 82212
تاریخ انتشار: ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 69
به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، حجت‌الاسلام علیرضا سلطانی، 44 ساله است و سه فرزند دارد. وی که بیش از دو ...

به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، حجت‌الاسلام علیرضا سلطانی، 44 ساله است و سه فرزند دارد. وی که بیش از دو دهه در آموزش و پرورش سابقه معلمی فیزیک دارد، معتقد است ما در فقه و اصول از قول خدا صحبت می‌کنیم و در علوم طبیعی از افعال خداوند سخن می‌گوییم. وی علاوه بر تحصیلات دانشگاهی در مقطع خارج فقه و اصول حوزه علمیه نیر تحصیل می‌کند.

 گفت‌وگویی با وی انجام دادیم که در ادامه می‌خوانید:
 


 

در ابتدا بفرمائید از چه سالی وارد حوزه علمیه شدید؟
از سال 1378
آمدید قم یا اصفهان؟
خیر حوزه علمیه را از قم شروع کردم.

آن زمان ازدواج کرده بودید؟ آیا همسرتان مخالفت نکرد که چرا در حوزه درس می‌خوانید؟

همسرم چون جامعة‌الزهرا(س) درس خوانده بود نه تنها مخالف نبود بلکه موافق تحصیل بنده در حوزه علمیه بود.

حاج آقا چه سالی ازدواج کردید؟
 سال 1376

وقتی ازدواج کردید بحث طلبگی به چه صورتی بود آیا درآمدی داشتید و همراهی همسرتان تا چه اندازه مؤثر بود؟

درآمد که داشتم چون بنده معلم هستم از سال 1371 تدریس را شروع کرده بودم بعد از گذراندن کارشناسی به قم آمدیم و دروس حوزه علمیه را آغاز کردم.

تدریس را از چه زمانی آغاز کردید؟

از سال 1376 با فوق دیپلم تجربی تدریس می‌کردم که بعداً نیز مدرک کارشناسی را گرفتم و از آن همان زمان بود که رسماً شروع به تدریس کردم.

آیا دروس حوزه را به پایان رسانده‌اید یا هم اکنون هم مشغول تدریس در حوزه هستید؟

بنده اکنون در حال خواندن دروس خارج فقه حوزه هستم.

در حوزه علمیه از چه اساتیدی بیشتر بهره بردید؟

در سطح، آیت‌الله محمدحسین احمدی فقیه که البته ایشان نیز درس خارج تدریس می‌کنند و به خواهش بنده برای من تدریس کردند. آیت‌الله موسوی تهرانی، آقای انزلی که در مدرسه فیضیه نیز تدریس می‌کرد.

از اساتید خارج فقه نیز کدام استاد؟

در ابتدا در کلاس درس آیت‌الله احمدی فقیه می‌رفتم و بعد آیت‌الله مفید که از شاگردان آیت‌الله بهجت(ره) بودند. 

آیا زمانی که آمدید به قم و انتقالی گرفتید علوم تجربی تدریس می‌کردید؟

بنده یک سال قبل از اینکه به قم بیایم فیزیک درس می‌دادم.

با وجود اینکه لیسانس فیزیک نداشتید آیا فیزیک را به راحتی تدریس می‌کردید؟

خیر بنده سال 76 مدرک فیزیک را داشتم.

از مبحث نور شروع به تدریس کردید؟

در دبیرستان بستگی به سالی دارد که می‌خواهیم تدریس کنیم. بحث نور در فیزیک یک و الکتریسته در سال سوم تدریس می‌شود.

*وقتی برای اولین بار به کلاس می‌روم، دانش‌آموزان می‌گویند حاج آقا اشتباهی آمده‌اید

آیا با لباس روحانیت به مدرسه برای تدریس می‌روید؟
بله
عکس‌العمل دانش‌آموزان برای اولین بار چه بود؟

اغلب دانش‌آموزان وقتی برای اولین بار به کلاس آنها می‌روم، می‌گویند حاج آقا اشتباه شده، اشتباهی آمده‌اید. اما دانش‌آموزانی که من سال اول را در مدسه آنها درس داده‌ام و یا پایه دوم دبیرستان، معلم آنها هستم معمولاً با من آشنا هستند مگر اینکه سال ول در یک مدرسه و سال دوم را در مدرسه دیگری تحصیل کرده باشند.

عکس‌العمل والدین چه بوده؟

من نصف روز را درس می‌خوانم و نصف دیگر روز را به مدرسه می‌روم لذا فعالیت من در مدرسه به حداقل می‌رسد و بیشتر از این نمی‌رسم چون در غیر این صورت نمی‌توانم دروس حوزه را ادامه دهم و در برخورد با والدین هم عکس‌العمل خاصی از آنها ندیده‌ام چون اکثر والدین معمولاً مادران هستند از این رو اصلاً ارتباطی با هم نداریم.

حاج‌ آقا آیا تدریس خصوصی هم دارید؟
خیر بنده نپذیرفته‌ام.
چرا؟

تاکنون در حوزه کسی تدریس خصوصی برای ما نداشته است به این منظور که پول بگیریم نه اینطور نبوده و من تدریس خصوصی نداشته‌ام.

پس‌ ذیّ طلبگی چنین اجازه‌ای به شما نمی‌دهد؟

بله، وقتی به یک آیت‌الله می‌گوییم بیا برای پایه اول به ما درس بده اگر فرصت داشته باشد وظیفه خودش می‌داند و می‌آید و چیزی از ما به عنوان حق‌الزحمه نمی‌گیرد. برای دانش‌آموزان هم پیش ‌آمده که گاهی اوقات که برای مباحثه به حرم می‌رویم اگر سؤالی داشته باشند بیان می‌کنند و اشکال آنها برطرف می‌شود و البته چون در حوزه درس می‌خوانم چنین فرصتی را کمتر دارم.

آیا در طی این چند سال اتفاق افتاده که دانش‌آموز یا فردی در خیابان و یا در حرم مطهر حضرت معصومه (س) بگویند حاج آقا من فلان سال شاگرد شما بودم؟
بله طبیعتاً بسیار بوده است.

آیا خاطره‌ای از این موضوع دارید برایمان تعریف کنید؟
الان حضور ذهن ندارم.

حاج آقا چند فرزند دارید؟
بنده 3 فرزند پسر دارم.اسم‌هایشان چیست؟

محمدحسین، محمد و محمدمهدی. امروز که همسرم منزل نیست مسئولیت مدیریت بچه‌ها با بنده است.

*در گذشته فرقی میان فقیه و فیزیک‌دان نبود؛ فقیه می‌گوید خدا چه فرمود و فیزیک‌دان می‌گوید خدا چکار کرد

آیا تاکنون توصیه‌ای برای اطرافیانتان داشته‌اید و آیا تاکنون صحبتی شده که اطرافیانتان بگویند چقدر خوب است که شما معلم هستید؟

بله، فراوان هم از میان دانش‌آموزان و هم از میان همکاران که تقیّد دینی دارند بارها از من در این خصوص سؤال کرده‌اند و از آنجایی که هر دبیری یک ساعت موظفی در تدریس دارند وظیفه دارد بر اساس شغلش تدریس کند و بعد از آن اضافه کار است و چون نوعاً من به ساعت موظفی بسنده می‌کنم، می‌توانم به دروس طلبگی هم برسم.

اکثر معلم‌ها دارای شغل‌های دیگری هم هستند خود را با آن تطبیق می‌دهند و چون بنده از ابتدا فقط فعالیت خود را به حوزه اختصاص داده‌ام بنابراین وقتی از من سؤال می‌کنند که چه کار می‌کنید که هم می‌توانید به حوزه برسید و هم به تدریس در مدرسه، به آنها می‌گویم که حداقل ساعات موظفی را گرفته‌ام و بقیه وقت خود را برای حوزه اختصاص می‌دهم.

بنده به عنوان یک دانش‌آموز از حضرتعالی سؤال می‌کنم که «استاد شما پیشنهاد می‌کنید که اگر بخواهم طلبه شوم یا معلم، کدام یک را پیشنهاد می‌دهید؟
طلبگی و معلمی، هر دو یکی هستند.

اگر نگاه کنید علما ما از زمان‌‌های گذشته تمام علوم، طبیعیات، فیزیک و شیمی و علوم حوزوی اعم از فقه و اصول و تفسیر بود همه را داشتند از جمله ابن‌سینا، شیخ بهایی، خواجه نصیر و... بر تمام علوم احاطه داشتند اما در صد سال اخیر جدایی میان علوم مشاهده می‌شود.

به قول آیت‌الله جوادی آملی، در گذشته فرقی میان فقیه و فیزیک‌دان نبود چون فقیه می‌گوید خدا چه فرمود و فیزیک‌دان می‌گوید خدا چکار کرد. 

*در فقه و اصول بحث می‌شود که خدا در قرآن چه فرمود و در علوم دیگر از افعال خداوند سخن می‌گوییم

اتفاقاً سؤالی که در نظر داشتم در انتها از شما بپرسم الان می‌پرسم شما چرا فیزیک را انتخاب کردید چه ارتباطی میان خداشناسی و فیزیک هست؟ارتباطش کاملاً واضح است و ما در اینجا از خداشناسی صحبت می‌کنیم در فقه و اصول بحث می‌شود که خدا در قرآن چه فرمود و در علوم دیگر از افعال خداوند سخن می‌گوییم.

در میان اساتید فقه و اصول و کلام و در فیزیک و طبیعیات کدام چهره را بیشتر قبول دارید و یا کدامیک اثرگذار بوده‌اند؟

در میان اساتید ما کسانی هستند که مطالبی را که ما در دانشگاه در سطح لیسانس خوانده‌ایم، خوانده باشند اما تفاوت در اینجاست که وقتی استاد حوزه همین مطلب را خوانده باشد هنگام تدریس علم اصول به آن می‌پردازد و ما تازه متوجه می‌شویم ‌آن چیزی که در فیزیک خوانده بودیم چه بود.

بنابراین اساتید ما در علوم روز، بسیار مسلط هستند البته در علم اصول، نه اینکه ما بگوییم بار الکتریکی خیر، شاید ندانند اما آن نسبت به اصول و مبانی به طور مثال نظریه‌هایی که در باب نور است بسیار مسلط بوده و عمیقاً آگاهی دارند.

* ما آموزش و پرورشی می‌خواهیم که نبوغ جوانانمان را شکوفا کند

اگر از میان اساتید متقدم بخواهید اسم ببرید کدام استاد را مدنظر دارید؟

شیخ بهایی برای ما بسیار قابل توجه است، خواجه نصیرالدین طوسی، در ریاضی و فقه و اصول متبحر بود شیخ انصاری نیز به دلیل جوَلان و وسعت فکری که داشت، قوه تدبیر و تفکر ایشان واقعاً دقیق است در فیزیک هم دکتر حسابی از کسانی است که به چندین علم از جمله ادبیات و چندین رشته مسلط بود. اگر شرح حال ایشان را در کتاب «استاد عشق» مطالعه کرده باشید متوجه می‌شوید که وی نیز یکی از اساتید خوب و برجسته به شمار می‌رود.

حاج آقا به عنوان سؤال آخر، اگر مطلب و یا نکته‌ای دارید، بفرمایید؟

اگر جامعه ما به سوی علم سوق داده شود خیلی بهتر است و چون بنده در آموزش و پرورش هم هستم نحوه عرضه علوم در کشور ما این گونه است که هر کسی به دنبال این است که فقط محدوده کتابی که قرار است تدریس شود، تمام شود لذا مجبوریم که کتاب را تمام کنیم تا بتوانیم کل مطالب را ارائه دهیم.

این نظام ‌آموزش و پرورش کنونی ما به دلیل اینکه چون از اروپا آمده اگر هم خیلی خوب باشد برای جامعه آنها مناسب خواهد بود و ما تفاوت زیادی با آنها در امکانات و شرایط داریم. بنابراین ما آموزش و پرورشی می‌خواهیم که نبوغ جوانان ما را شکوفا کند در حالی که در نظام آموزش و پرورش کمتر به این مسئله پرداخته می‌شود.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها