امروز : شنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 20
۰۰:۵۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 82218
تاریخ انتشار: ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۱۰:۳۲
تعداد بازدید: 54
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، ماجرا از زمانی آغاز شد که در اولین روز حضور بازرسان و ناظران AFC در ایران که برای بازدید از ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، ماجرا از زمانی آغاز شد که در اولین روز حضور بازرسان و ناظران AFC در ایران که برای بازدید از امکانات و تجهیزات فوتبال ایران و 6 شهر پیشنهادی برای کسب میزبانی جام ملت‌های 2019 آسیا به کشورمان سفر کرده بودند و پس از مراسم معرفی تصویری ورزشگاه‌ها، اماکن دیدنی و هتل‌های 4 و 5 ستاره در 6 شهر پیشنهادی که در کمپ تیم‌های ملی برگزار شد، یکی از سایت‌های خبری از فورمالیته بودن این بازدید پرده برداشته و از انتخاب قطعی کشور امارات به عنوان میزبان جام ملت‌های آسیا در سال 2019 خبر دادند.

همین اتفاق کافی بود تا در چند روز اخیر که ناظران AFC در حال بررسی شهرهای تهران، مشهد، شیراز، اصفهان، تبریز و کرمان بودند، رسانه‌های مختلف درصدد برآمده تا از صحت و سقم خبر منتشر شده از طریق همین بازرسان مطلع شوند که البته این بازرسان که در ادامه سفر مارکوپولو وار خود راهی ایران شده بودند به طرزی عجیب در بخش هایی از این سفر ممنوع المصاحبه شده تا بر شدت شایعات و ابهامات به وجود آمده اضافه شود.

در همان روز نخست خبرنگار فارس که در مراسم برگزار شده در کمپ تیم‌های ملی حضور داشت در این مورد از علی کفاشیان، رئیس فدراسیون فوتبال در این زمینه پرسید که با وجود سفر ناظران کنفدراسیون فوتبال آسیا به ایران گفته می‌شود امارات از شانس بسیار بالایی برای میزبانی جام ملت‌های آسیا برخوردار است و تقریبا ایران هیچ شانسی برای میزبانی ندارد که آقای رئیس با لحن متفاوتی پاسخ داد: این موضوع امکان ندارد. اعضای AFC قول زیادی برای همکاری به ما داده‌اند. با تک به تک اعضای هیئت رئیسه صحبت کرده‌ام و بیشتر آنها به منظور کسب میزبانی جام ملت‌های آسیا 2019 قول همکاری داده‌اند. آنها ایران را در مسئله میزبانی یک کشور قوی می‌دانند و من فکر می‌کنم برای میزبانی شانس زیادی داریم. پس از گزارش نهایی بازرسان AFC در خصوص چهار کشور نامزد میزبانی و پس از تأیید نهایی چهار کشور فوق توسط AFC باید صحبت‌ها و لابی‌ها را آغاز کنیم. البته به یک‌سری لابی‌های ویژه در سطح بالا هم از سوی وزارت امور خارجه نیازمندیم تا سفارت‌هایمان از سایر کشورهای آسیایی خواستار حمایت شوند که این موضوع از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. ما 6 ماه برای کسب میزبانی جام ملت‌های آسیا وقت داریم که باید طی این 6 ماه یک لابی بزرگ از طریق وزارت امور خارجه و مقامات سیاسی کشورمان و خود فدراسیون فوتبال انجام شود.

**تهدید رئیس به شکایت به AFC

پاسخ کفاشیان کافی بود تا شایعات پیش آمده تقریباً نقش برآب شود، اما فردای آن روز یکی از روزنامه‌های صبح بر خبر منتشر شده مبنی بر قطعی بودن میزبانی امارات برای میزبانی جام ملت‌های آسیا در سال 2019 صحه گذاشته و این بار با اطمینان بیشتری از به نوعی سرکاری بودن حضور بازرسان میزبان AFC در ایران خبر داد، خبری که این بار رئیس خوش خنده فدراسیون را آشفته و عصبی کرد. در نهایت کفاشیان از شکایت به AFCخبر داد تا در صورت صحت این ادعا مسئولان کنفدراسیون فوتبال آسیا تکلیف را روشن کنند. هرچند که یکی از مسئولان رسانه‌ای AFC نیز در گفت و گو با یکی از خبرگزاری‌ها صراحتاً این موضوع را رد کرده و گفت: کارشناسان این کنفدراسیون هم اکنون در حال ارزیابی امکانات کشورهای داوطلب برای میزبانی جام ملت های آسیا در سال 2019 هستند و برای میزبانی هیچ کشوری به جمع بندی نرسیده‌اند.

**قفلی بر دهان بازرسان

با این حال پهنه اتفاقات چند روز اخیر زمانی بیش از پیش گسترش پیدا کرد که برخی‌ها سعی کردند تا ناظران AFC را ممنوع المصاحبه کرده تا به این ترتیب جلوی شایعات بیشتر گرفته شود و حتی روابط عمومی فدراسیون نیز در همین زمینه تأکید کرد: قبل از اعزام بازرسان با ارسال نامه‌ای به فدراسیون فوتبال اعلام شد بازرسانی که در غالب گرو‌ه‌های مختلف به بررسی امکانات کشورهای کاندیدای میزبانی جام ملت‌های آسیا برای سال 2019 می‌پردازند مصاحبه‌ای انجام نمی‌دهند و قرار است این گروه در پایان کار خود بیانیه‌ای رسمی صادر کنند. نتیجه این بررسی‌ها هم در ماه آبان مشخص خواهد شد. این گروه به خاطر اینکه تصمیم گیرنده نیستند صحبتی را بیان نمی‌کنند. بازرسان AFC گزارش دهنده هستند و حاصل مشاهدات خود را به مسئولان تصمیم گیرنده اعلام می‌کنند.

البته روابط عمومی فدراسیون فوتبال که به نوعی از ممنوع‌المصاحبه بودن این ناظران خبر داده بود، توضیح نداد که چرا این ناظران بعد از حضور در استانداری حاضر شدند با دوربین‌های تلویزیونی مصاحبه کرده و در مورد روند بازرسی خود از شهرهای پیشنهادی ایران برای میزبانی جام ملت های آسیا صحبت کنند.

در یکی از این گفت و گوها حتی رئیس هیئت بازرسان AFC با بیان اینکه ما فقط کار بازرسی و ارائه گزارش را انجام می دهیم و انتخاب میزبان جام ملت های 2019 آسیا با هیأت رئیسه فدراسیون فوتبال آسیاست، تأکید کرده بود در صورتی که ایران به عنوان میزبان این مسابقات انتخاب شود، پیشنهادات تکمیلی خود را برای بهتر شدن وضع ورزشگاهها ارائه خواهیم کرد.

به این ترتیب در نهایت مشخص نشد بازرسان AFC واقعاً از همان ابتدا و بر اساس قانون کنفدراسیون آسیا ممنوع المصاحبه بوده‌اند یا اینکه در ایران آنها را به خاطر شایعات و اخبار ضد و نقیضی که منتشر شد، ممنوع‌المصاحبه کردند، البته شاید هم مقرر شده بود یک سری صحبت‌های خاص از کانال‌هایی خاص با گذشتن از فیلترهای تحت نظارت برخی افراد نامشخص به سمع و نظر مخاطبین برسد.

*کسب میزبانی، ضمانت ماندن کفاشیان؟

با این وجود و با منتفی شدن میزبانی قطعی امارات قبل از بررسی‌های نهایی (البته در ظاهر) در اظهارات رئیس بازرسان یک نکته وجود داشت که این نکته می‌تواند خوشایند علی کفاشیان و فدراسیون تحت امرش باشد.

چتان، رئیس هیئت بازرسان AFC با صراحت اعلام کرده که در مورد میزبانی جام ملت‌های آسیا در سال 2019 هیأت رئیسه کنفدراسیون فوتبال آسیا تصمیم گیری خواهند کرد که آنگاه در صورتی که اعضای هیأت رئیسه بر سر قولی که به کفاشیان داده باشند، بمانند از حالا می‌توان ایران را به عنوان میزبان جام ملت های آسیا در سال 2019 معرفی کرد؛ اتفاقی که بی‌گمان می‌‌تواند به ماندن کفاشیان برای سومین دوره پیاپی 4 ساله در رأس فدراسیون فوتبال کمک بزرگی کرده (کفاشیان پیش از این برای حضور در انتخابات فدراسیون فوتبال در دوره بعدی نیز اعلام آمادگی کرده بود) و از حالا تقریباً ضمانتی باشد بر تحقق این امر، هرچند که از لابی قدرتمند کشورهای عربی از جمله امارات در کسب میزبانی های این چنینی و رونمایی ورزشگاه های مدرن و به روز توسط عربستانی ها برای کسب میزبانی جام ملت های آسیا در آستانه سفر بازرسان و ناظران AFC به این کشور و تأثیرگذار بودن این امر بر روی بازرسان نباید غافل شد.

رقابت‌های جام ملت‌های آسیا در سال 2019 برای نخستین بار با حضور 24 کشور در 6 گروه 4 تیمی برگزار خواهد شد.

انتهای پیام/ی
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها